Żubr w Puszczy Darzlubskiej, lasach gminy Puck i okolicach Jeziora Żarnowieckiego i Lubocina, w gminie Krokowa. Majestatyczne zwierzę widziano m.in. w okolicach Domatowa. Leśnicy z Nadleśnictwa Wejherowo zapewniają: - To wcale nie jest żart.

W okolicach Domatowa, w Puszczy Darzlubskiej, Jeziora Żarnowieckiego[/b], gminie Krokowa między drzewami można spotkać... żubra. Sporych rozmiarów zwierzę widziano już m.in. w okolicach Domatowa oraz Lubocina. Żubr zawędrował też do sąsiedniego powiatu wejherowskiego, bo jego obecność odnotowano na drodze. Zobacz galerię

Początkowo leśnicy z Nadleśnictwa Wejherowo też nie dawali wiary bardzo nietypowemu zgłoszeniu.
- Kilka dni temu zauważyła go pewna użytkowniczka drogi Opalino - Rybno.

Z pewnym niedowierzaniem przyjęliśmy tę informację, ale niecodzienna wiadomość potwierdziła się - przyznaje Izabela Kashyna-Pleskot, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Wejherowo.

ZOBACZ TEŻ: Daniel na Półwyspie Helskim. Majestatyczny, biały jeleń spaceruje koło Jastarni [ZDJĘCIA]

Okazałych rozmiarów zwierzak pokazał się w Domatowie (gmina Puck), potem doniesienia mówią o tym, że zawędrował do gminy Krokowa - widziano go w Lubocinie.
- Czy to będzie już nasz żubr... kaszubski? - żartem pytają w Nadleśnictwie Wejherowo. - Czas pokaże.

Domatowo: po lesie krąży żubr. Leszek Łepek

Jak zawędrował żubr do gminy Puck? Na to pytanie dziś trudno precyzyjnie odpowiedzieć.
- Skąd przyszedł jeszcze nie wiemy. Prawdopodobnie pochodzi ze stada zachodniopomorskiego - komentuje Izabela Kashyna-Pleskot.

Dwa takie żyją w okolicach Drawska Pomorskiego, skąd lasami mógł do nas dostać się "kaszubski żubr". To dość liczna grupa, bo liczy ponad 200 sztuk.

Według danych z Księgi Rodowodowej Żubrów z roku 2017 w Polsce żyły 1873 żubry. W hodowlach zamkniętych – 238 żubrów, w stadach wolnych – 1635 żubrów - podaje serwis Nasze Żubry.

Gdy spotkamy w Puszczy Darzlubskiej innych lasach gminy Puck czy lasach gminy Krokowa żubra, miejmy się na baczności. Przede wszystkim dlatego, że to duże zwierzęta i znajdują się na obcym dla siebie terenie. Dorosły samiec - byk - ważyć może ponad 900 kg, samica - krowa, połowę mniej.

Żubry on-line można śledzić na specjalnej mapie, którą znajdziemy pd tym adresem - KLIKNIJ.

Gdzie występują żubry? wisent.org

ZOBACZ TAKŻE: Daniel na puckim Starym Rynku

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: