reklama

Znamy szczegóły obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Wiele atrakcji w lutym 2020 r.

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
Podczas konferencji w auli dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej poznaliśmy szczegóły obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem A. Chalińska / Pomorskie.eu
W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Z tej okazji samorząd planuje między innymi specjalny koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn.

Podczas konferencji, która odbyła się w auli dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku, poznaliśmy szczegóły przyszłorocznych obchodów 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.

- Specjalny koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem – to niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają w lutym 2020 r. z okazji 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej - informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Główny koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 9 lutego 2020 roku. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna PFB oraz znany, gdański pianista Leszek Możdzer. W trakcie wydarzenia Mirosław Baka odczyta słynny "Manifest Kaszubów".

Ponadto z okazji obchodów powstał specjalny logotyp 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem, którego autorem jest Patryk Hardziej oraz Anna Tatar.

100-lecie powrotu Pomorza do RP. Co nas czeka w lutym 2020 r.?

  • specjalny koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz w Filharmonii Kaszubskiej, podczas którego zosatnie prawykonany utwór gdańszczanina Leszka Możdżera. Będzie też uwertura koncertowa „Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, a orkiestra symfoniczna wykona trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude'a Debussy „La mer" („Morze"),
  • gra miejska – jej uczestnicy, wykonując różne zadania, bawią się i uczą, odwiedzając dwanaście ważnych historycznie polskich miejsc na samym Starym i Głównym Mieście,
  • patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku – uczestnicy zabawy wspólnie zaśpiewają, będą podziwiać elegancję galowych mundurów oficerskich i polowo ubranych żołnierzy brygady pomorskiej czy wytworne damy z Organizacji Panien Wrzeszczańskich. Wszyscy będą świadkami podróży w czasie, gdy starosta dr Józef Wybicki (prawnuk twórcy hymnu narodowego) wręczy dwa pierścienie służące do zaślubin gen. Hallerowi,
  • wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem,
  • publikacja „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę (1920-2020)"
  • wystawa i wznowiona publikacja opowiadań Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza. W sto lat później" – kolekcja prac dwudziestu wybitnych malarzy pomorskich oraz wznowienie publikacji „Wiatr od morza".

99. rocznica zaślubin Polski z morzem. Niedzielne obchody w ...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie