Zmodernizowali drogę... na gorsze

  Zmodernizowali drogę... na gorsze

  Wawrzyniec Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Remont ulicy Kopernika w Pruszczu Gd. kosztował 10 milionów zł, a trzeba będzie... wydać więcej. Mieszkańcy są bowiem zbulwersowani sposobem, w jaki przebudowano wjazd w ulicę Słowackiego.
  Wcześniej na skrzyżowaniu istniał łagodny skos, pozwalający swobodnie skręcić nawet dużym pojazdom. Zamiast niego powstał kręty podjazd z ostrymi zakrętami. Pieniądze na remont pochodziły z kasy miasta oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, bowiem ulica Kopernika to niezwykle ważna droga wojewódzka, łącząca trasy krajowe nr 1 i 7.

  Drogą codziennie przejeżdża kilkanaście tysięcy samochodów, w tym większość ruchu tranzytowego z gdańskich portów do Warszawy.
  Nawierzchnia była tymczasem w kiepskim stanie, z niebezpiecznymi skrzyżowaniami, na których nieustannie dochodziło do wypadków. Najważniejsze skrzyżowania zastąpiono zatem rondami. Po przebudowaniu wjazdu w ul. Słowackiego kierowcy przetarli jednak oczy ze zdumienia.

  - Nie wiem, czy potrzebna nam była modernizacja trasy na gorszą - irytuje się Piotr Gościniak. - Za pieniądze podatników zlikwidowano przestronny wjazd. Obecnie trudno minąć się tam samochodom osobowym, nie mówiąc o przejechaniu obok autobusu przegubowego.
  Przez ostatni miesiąc tematem zajmowali się radni Pruszcza, jednak bezskutecznie. Dopiero po naszej interwencji na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Kopernika pojawili się przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich.

  - Uczestniczyliśmy w wizji lokalnej - zapewnia Bartosz Gondek, rzecznik prasowy burmistrza Pruszcza. - Wykonawca zobowiązał się do przedstawienia nowego projektu i przebudowy skrzyżowania. Nie wydamy dodatkowych pieniędzy z kasy samorządu. Roboty sfinansuje wykonawca w ramach gwarancji.
  - Pruszczanie częściowo mają rację. Stwierdziliśmy to po spotkaniu z projektantem i wykonawcą - przyznaje Włodzimierz Kubiak, dyrektor ZDW. - Postanowiliśmy przebudować wyjazd i nieco zwiększyć kąty łuków, by łatwiej było poruszać się samochodami osobowymi. Ul. Słowackiego jest bardzo wąska.

  Ma zaledwie 6 metrów szerokości. Autobusy nie powinny nią kursować. Podczas przebudowy dróg likwidujemy skośne zjazdy. Staramy się, by były prostopadłe. Takie są wymogi bezpieczeństwa. Kierowca, wjeżdżając na skrzyżowanie łagodnym łukiem, może utrzymywać zbyt dużą prędkość, przez co wzrasta zagrożenie dla pieszych. Natomiast kierowca wjeżdżający na drogę uprzywilejowaną pod dużym kątem ma ograniczoną widoczność. Nigdy już nie będzie łagodnego wjazdu z ul. Kopernika w Słowackiego w Pruszczu Gdańskim.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo