MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kolejne wchodzą w życie 21 września. Co czeka kierowców?

Adam Kielar
Adam Kielar
W środę na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych.
W środę na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych. Robert Woźniak / Polska Press
W środę nastąpi kulminacja polskiej części akcji Roadpol Safety Days, zorganizowanej przez zrzeszającą „drogówki” z całej Unii Europejskiej. Na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli, warto też pamiętać, że niedawno weszły w życie zaostrzone przepisy ruchu drogowego. 21 września zaczną również obowiązywać kolejne nowe regulacje, dotyczące parkowania na chodniku.

Jakie zmiany czekają kierowców?

21 września dojdzie do zmiany przepisów dotyczących chodnika. Mają one na celu likwidację „dualizmu pojęciowego”. Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, wprowadzony zostanie podział drogi dla pieszych na trzy części.

  • chodnik, przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
  • pas buforowy, który przylega do chodnika od strony jezdni, torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów, przeznaczony np. do postoju lub zatrzymania pojazdów;
  • pas obsługujący, przylegający do chodnika od strony granicy pasa drogowego (np. przy budynku), przeznaczony do  pełnienia innych funkcji niż te dopuszczone na chodniku (np. prowadzenia działalności społeczno-gospodarczej, sytuowania urządzeń drogi lub obiektów małej architektury, np. podjazd dla osób niepełnosprawnych, schody do budynku).

Wbrew niektórym doniesieniom medialnym, zmiany nie oznaczają, że nie można będzie w ogóle parkować na drodze dla pieszych. Konieczne będzie jednak pozostawienie przejścia dostępnego wyłącznie dla niezmotoryzowanych o szerokości co najmniej 1,5 metra. Co ważne, będą to mogły robić jedynie pojazdy o masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 tony.

Wyższe mandaty dla piratów drogowych

Od 17 września, kierowcy muszą pamiętać o nowych przepisach ruchu drogowego, które znacznie zwiększyły możliwości karania osób jeżdżących w niebezpieczny sposób.

Wprowadzono karę maksymalnych 15 punktów za jedno wykroczenie drogowe. Tyle „oczek” można dostać za cały szereg przekroczeń, w tym między innymi za:

  • jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 70 km/h
  • wjazd na przejazd kolejowy pomimo pulsujących sygnałów ostrzegających o pociągu
  • jazdę „pod prąd” na autostradzie lub drodze ekspresowej
  • przewóz większej liczby osób, niż stanowi dowód rejestracyjny

Punkty karne przez dwa lata

Do tej pory zgromadzone punkty karne „kasowały się” po roku, od 17 września okres ten wydłużono do dwóch lat. Ponadto, jest on liczony od momentu zapłaty grzywny za dokonane wykroczenie. Kierowcy nie będą mogli także brać udziału w kursach, mających na celu usunięcie pewnej liczby punktów.

Nowe przepisy znacznie mocniej karzą także recydywistów. Jeśli w przeciągu dwóch lat popełni się to samo wykroczenie, w tym przekroczenie prędkości, zapłaci się podwójną wartość grzywny, czyli nawet do 5000 zł w przypadku najpoważniejszych wykroczeń.

Cały katalog zmian znaleźć można na stronach Ministerstwa Infrastruktury.

Roadpol Safety Days na drogach całej Europy

Ideą Roadpol Safety Days, które trwają od 16 do 22 września na drogach całej UE, jest doprowadzenie do sytuacji, gdy przez cały dzień na drogach w Europie zginie ani jedna osoba. W Polsce w tym roku miało miejsce jedynie pięć takich dni – 13 stycznia, 21 marca oraz 4, 11 oraz 26 kwietnia.

Organizatorem tej inicjatywy jest Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego (Roadpol), przy wsparciu Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kolejne wchodzą w życie 21 września. Co czeka kierowców? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki