Złoty Yorick z Poznania

  Złoty Yorick z Poznania

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nagrodzoną Złotym Yorickiem, nagrodą dla najlepszego spektaklu szekspirowskiego w polskim teatrze ostatniego sezonu, "Burzę" Teatru Nowego z Poznania zobaczymy dzisiaj i jutro na Festiwalu Szekspirowskim. Reżyser i dyrektor teatru Janusz Wiśniewski otrzymuje Złotego Yoricka już po raz drugi.
  Wcześniej został nagrodzony za "Króla Ryszarda III". Janusz Wiśniewski mówił wtedy: Szekspir jest rewelacyjny dla każdej epoki. W jego dziełach zawsze znajdziemy dobrze postawione pytanie o stronę duchową człowieka, wartości respektowane albo zagubione w świecie.

  I znów gościmy w Gdańsku dzieło twórcy, który ma własny, niepowtarzalny styl. Chociaż krytycy po premierze pisali, że Janusz Wiśniewski radykalnie przemodelował sztukę Szekspira, a inscenizacja "Burzy" może zaskakiwać, bowiem niewiele zostało z autora. A jednak spektakl został nagrodzony Złotym Yorickiem.

  - Uważam, że czytałem ducha "Burzy" - mówi twórca. - Myślę, że reżyser ma prawo do takiego zabiegu. Wolno mu mówić: Kochani, czytałem "Burzę", jestem wstrząśnięty i opowiadam swoją "Burzę". Ktoś powie tak, ale lepiej zrobić wiernie tekst. Cóż, widziałem przedstawienie wspaniałe z czystym tekstem, historycznym kostiumem, ale nie ma obligacji, że nie można inaczej. Wszystko można. Teatr chce oglądać dzieła w żywy sposób.

  Czy ten zabieg, jakiego dokonuje reżyser na tekście, świętym tekście Szekspira, sprawił, że otrzymujemy coś w zamian - przekonamy się na spektaklu.

  W przedstawieniu usłyszymy piosenkę Jęczmyka, teksty Eliota, ale to wszystko jest nadal Szekspir... chociaż nie jego słowa - zapewniają widzowie, którzy znają poznańską "Burzę".

  - "Burza" to jedna z ostatnich sztuk Szekspira - przypomina Wiśniewski. - To testament o tym, że nie wolno przestać budować świata codziennie od początku, według wciąż rewidowanych wartości, z wiarą, że świat jest uporządkowany, że może być pełen sensu, przy całym tym potwornym zamieszaniu. - Bóg dał ludzkości Szekspira, żeby lepiej siebie zrozumiała, trwała przy "intuicjach etycznych".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo