Złoto Chlewińskiej i florecistek z Gdańska

Waldemar Gabis
Nie Sylwia Gruchała (siedem tytułów indywidualnej mistrzyni kraju), nie Anna Rybicka (cztery złote medale), nie Małgorzata Wojtkowiak (obrończyni tytułu), ale Karolina Chlewińska była najjaśniajszą gwiazdą mistrzostw Polski w turniejach floretowych rozgrywanych w Sosnowcu. Zawodniczka gdańskiego Sietom AZS AWFiS wywalczyła tytuły mistrzowskie indywidualnie i drużynowo.

W turnieju indywidualnym w 1/4 finału pokonała koleżankę klubową Martę Łyczbińską 15:8, w półfinale nie dała szans innej gdańszczance, juniorce Iwonie Olbromskiej, wygrywając pewnie 15:10, w końcu w walce czwartkowego wieczoru wytrzymała wojnę nerwów, pokonując Gruchałę 10:9. Jest to pierwszy indywidualny złoty medal Chlewińskiej w mistrzostwach Polski.
Wczoraj florecistki biły się w drużynówce. I jak zwykle nie zawiodły. W finale Chlewińska, Gruchała, Katarzyna Kryczało i Rybicka zdeklasowały Budowlanych Toruń 43:26.
- Nasze florecistkami drużynowymi mistrzyniami Polski zostały po raz 25, a po raz 16 z rzędu - cieszył się z sukcesu Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS.
Brązowy medal w tej konkurencji przypadł rezerwom gdańskiego klubu - Hanna i Marta Łyczbińskie, Wojtkowiak, Monika Paliszewska- który w półfinale przegrał z późniejszymi mistrzyniami a o trzecie miejsce nie musiał się bić, gdyż rywalki z AZS AWF Warszawa zostały zdyskwalifikowane (w półfinale zezłoszczona Anna Janas rzuciła floretem o planszę).
Nie co słabiej spisali się gdańscy floreciści, ale wśród nich zabrakło kontuzjowanych Radosława Glonka i Pawła Osmańskiego. W tej sytuacji nr 1 w ekipie okazał się junior Piotr Janda, który zdobył brązowy medal, przegrywając o wejście do finału z Michałem Puzia- nowskim (KS Wrocławianie) 11:15. Mistrzem Polski został Leszek Rajski z KS Wrocławianie. Piotr Janda, Michał Janda, Paweł Kawiecki, Andrzej Witkowski zdobyli srebro w druźynie, przegrywajac w finale z ekipą ze stolicy Dolnego Ślaska 33:44.
Łącznie gdańszczanie zdobyli 7 medali, w tym 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe.