Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zjawisko halo na Kaszubach - zobaczcie niezwykły widok

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Takie niebo było w poniedziałek w Sierakowicach
Takie niebo było w poniedziałek w Sierakowicach nadesłane/Marian Wnuk-Lipiński
Warunki atmosferyczne na początku tego tygodnia sprawiły, że na niebie można było oglądać niecodzienne zjawisko halo - tarczy słonecznej. Efekt ten sfotografował nasz czytelnik Marian Wnuk-Lipiński.

Po serii pochmurnych i deszczowych dni w poniedziałek 29 stycznia, przynajmniej na chwilę, na Kaszuby zawitało słońce. Specyficzne warunki atmosferyczne o poranku doprowadziły do powstania halo. A co to takiego?

Czym jest zjawisko "halo"?

Halo to zjawisko optyczne, zachodzące w atmosferze ziemskiej, a obserwowane wokół słońca lub księżyca. Przejawia się ono jako świetlisty pierścień (biały lub zawierający kolory tęczy). Powstaje z załamania światła na kryształach lodu i odbić wewnątrz tych kryształów, znajdujących się w chmurach pierzastych lub we mgle lodowej.

Warunki idealne do powstania tego efektu panowały właśnie w poniedziałkowy poranek m.in. w Sierakowicach. Zjawisko na zdjęciach uchwycił Marian Wnuk-Lipiński, lokalny animator sportu, a także fotograf-amator. Sam przyznaje, że „zwykły aparat w telefonie komórkowym może nie uchwycić całego piękna tego zjawiska”, ale werdykt, czy to prawda, pozostawiamy Wam, bo rzadko nawet takie ujęcia udaje się zrobić lepszym sprzętem - zobaczcie sami jego fotografie:

Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Zaznaczmy również, że obserwując halo w niewielkiej odległości kątowej od słońca trzeba zdecydowanie chronić oczy przed bezpośrednio padającym światłem słonecznym. Istnieje ryzyko trwałego upośledzenia wzroku - podobnie jak w przypadku obserwowania np. zaćmienia. Światło padające bezpośrednio przez dłuższy czas na części światłoczułe aparatu fotograficznego lub kamery może je uszkodzić, dlatego podczas fotografowania zjawiska tarczę słoneczną powinno się zasłaniać.

ZOBACZ TEŻ:
Słupia przekroczyła stany alarmowe. Zalane są tereny w Śródmieściu i Lasku Południowym

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki