reklama

Żegnamy wakacyjne imprezy

Joanna Surażyńska-BączkowskaZaktualizowano 
Pogoda podczas tegorocznych wakacji bywała kapryśna, ale nie popsuła planów dotyczących letnich imprez. Mieszkańcy mieli w czym wybierać. Teraz przyszedł czas na podsumowania.

Wakacje już za nami. Teraz przyszedł czas na podsumowania. Na naszym terenie nie brakowało wielu ciekawych imprez, choć trzeba przyznać, że tegoroczna pogoda była bardzo kapryśna i nie rozpieszczała organizatorów.

- Najbardziej jestem zadowolony z tego, że wszystkie planowane przez nas imprezy udało się zrealizować, co w przypadku imprez plenerowych bywa trudne ze względu na pogodę, a ta nas nie rozpieszczała - mówi Jan Dittrich, dyrektor Kościerskiego Domu Kultury. - Podczas Festiwalu Folklorystycznego nie musieliśmy odwoływać występów zespołów, w gorszej sytuacji byli mieszkańcy Wiela i Brus. Udało nam się przygotować, wspólnie z parafią, bardzo ciekawy program na Światowe Dni Młodzieży.

Mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z bogatej oferty imprez estradowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

- Zaprosiliśmy gwiazdy disco polo - mówi Jan Dittrich. - Wyjątkowo udany był występ Lady Pank. Dobrze wypadł też Grzegorz Hyży. Świetny koncert zagrał Mesajah. Zupełnie inny gatunek muzyczny zaprezentował Gienek Loska ze swoim programem rockowym. Tego lata zorganizowaliśmy także trzy koncerty symfoniczne. Cieszę się, że mieszkańcy i turyści mogli poczuć różną muzykę. Nie zapomnieliśmy też o naszej tradycji kaszubskiej. Jesteśmy zadowoleni także z tego, że duże oblężenie przeżywało Kino Remus. Pogoda była różna, dlatego chętnie korzystano z tej możliwości.

Nowością był piknik rycerski, zorganizowany drugiego dnia z okazji Dni Kościerzyny. Zainteresowaniem cieszył się pokaz maszyn budowlanych w ogródku jordanowskim.

- Pokazaliśmy dzieciom maszyny, które obecnie pracują przy budowie kościerskiej obwodnicy - mówi dyrektor KDK. - To była wielka frajda, szczególnie dla młodszych mieszkańców. Chcieliśmy, aby każdy był zadowolony.

Taniec ludowy, modern, disco dance i street dance show - to główne style taneczne, które zagościły w czerwcu w Hali Sportowej Sokolnia w Kościerzynie. A wszystko za sprawą Festiwalu Tańca „Serce Kaszub 2016”. Festiwal składał się z dwóch części. W pierwszej, dla grup tanecznych biorących w nim udział oraz publiczności, zorganizowane zostały warsztaty taneczne, prowadzone przez znakomitą, wszechstronnie utalentowaną tancerkę Sylwię Dymek, znaną chociażby z IV edycji popularnego programu „You Can Dance”. W drugiej natomiast odbył się Festiwal Tańca, podczas którego swoje umiejętności prezentowało pięć zespołów we własnych choreografiach. Dla licznie zebranej publiczności swoje umiejętności zaprezentował także góralski zespół „Hyrni” z zaprzyjaźnionego powiatu nowotarskiego.

Głównym organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Łubiany i Okolic, natomiast współorganizatorem Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, a całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miejskiej Kościerzyna.

Warto dodać, że Festiwal Tańca był jednym z wielu wydarzeń i uroczystości organizowanych w ramach Jubileuszu Partnerstwa Powiatów pomiędzy powiatem kościerskim, a niemieckim okręgiem Marburg - Biedenkopf i góralskim powiatem nowotarskim. Poza nim odbyły się takie imprezy jak: XXIV Turniej Samorządów Powiatu Kościerskiego, podsumowanie etapu powiatowego konkursu „Piękna Wieś 2016”, Święto Muzyki - „Co nam w duszy gra” z udziałem Tobiasza Staniszewskiego Finalisty programu „The Voice of Poland” w roku 2015 oraz uroczystość Odnowienia Partnerstwa Powiatów pomiędzy powiatem kościerskim, a okręgiem Marburg - Biedenkopf (15 -lecie partnerstwa) i powiatem nowotarskim (10-lecie partnerstwa).

Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców naszego powiatu, cieszyły się warsztaty ekologiczne w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie. W tym roku odbywały się one pod hasłem „Lato z ekologią, kulturą i sztuką”. Dzieci, które wzięły udział w zajęciach, nie narzekały na nudę. W czasie warsztatów miały okazję zgłębiać tajniki produkcji papieru czerpanego, masła, a także zdrowej żywności i gospodarowania odpadami. Jak podkreśla Teresa Preis, prowadząca warsztaty, ich celem było m.in. promowanie zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku oraz kultywowanie tradycji kaszubskich.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie