Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeglarskie ściganie w kurorcie - Sopot Match Race 2010

Paweł Stankiewicz
materiały organizatora
W czwartek w Sopocie rozpoczną się siódme regaty Sopot Match Race. Zawodnicy ścigać się będą na wodach wokół sopockiego mola. Tradycyjnie na starcie pojawią się żeglarze z czołówki światowego rankingu ISAF.

Po raz pierwszy w historii sopockiej imprezy udział w niej weźmie Karol Jabłoński, najbardziej utytułowany żeglarz polskiego jachtingu. Do Polski przyleciał po dłuższej nieobecności, gdyż startował w Nowej Zelandii, a także przygotowuje się do największej i najważniejszej imprezy żeglarskiej świata, czyli Pucharu Ameryki.

- Będąc na regatach w Nowej Zelandii czy w Dubaju byłem pytany przez zawodników światowej klasy o zawody w Sopocie. Wielu z nich brało już w nich udział, a wielu by chciało. Od wielu lat już nie startowałem w regatach w kraju i uznałem, że Sopot Match Race będzie fantastyczną okazją przypomnienia i pokazania się rodzimej publiczności - powiedział Jabłoński.

Match racing to zawody bardzo klarowne dla widzów, bo rywalizacja odbywa się jeden na jednego. Dziennie odbędzie się około czterdziestu wyścigów, z których każdy trwa około 20 minut, na dystansie zbliżonym do połowy długości sopockiego mola. Rywalizację zawodników będzie można obserwować bezpośrednio z wody, z jednostek pływających wokół areny regat, jak i z samego lądu. Będzie trybuna na końcu mola, ale dobry punkt będzie też w dwóch lokalach znajdujących się na początku mola.

W sopockich zawodach wystąpi dwunastu zawodników. To Pierre-Antonie Morvan (Francja, 9. miejsce w rankingu ISAF), Andriej Arbuzow (Rosja, 24.), Eric Monnin (Szwajcaria, 26.), Przemysław Tarnacki (Polska, 36.), Farokh Tarapore (Indie, 39.), Marek Stańczyk (Polska, 48.), Rasmus Viltoft (Dania, 51.), David Chapman (Australia, 54.), Patryk Zbroja (Polska, 83.), Piotr Przybylski (Polska, 539.), Karol Jabłoński (Polska, 653.), Diogo Cayolla (Portugalia, niesklasyfikowany). Spośrod tych zawodników Tarnacki i Morvan zanotowali awans w najnowszym rankingu ISAF.

- Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się z powrotem awansować na 36. miejsce. To był dla nas ciężki rok, ale i pełen sukcesów. Awans w rankingu jest efektem pracy całej załogi. Z tego awansu cieszą się również organizatorzy Sopot Match Race 2010. Zaproszenie do udziału w naszych regatach legendy polskiego i światowego jachtingu Karola Jabłońskiego jest dla nas wielkim sukcesem i radością. Teraz bardzo nas cieszy również awans Francuza Morvana na dziewiątą pozycję. Posiadanie w Sopocie zawodnika z pierwszej dziesiątki ISAF podnosi jeszcze bardziej prestiż naszych regat. Może w przyszłym roku uda się gościć kogoś z czołowej trójki rankingu światowego - powiedział Tarnacki.

Zawodnicy, którzy wystąpią w Sopocie, ścigają się w światowych imprezach nie od dziś i każdy z nich jest postacią, na którą warto zwrócić uwagę. Francuz Morvan ma 29 lat, w zawodach match- racingowych pływa od 2003 roku i w zasadzie od samego początku odnosi sukcesy. Dwa razy zdobył mistrzostwo Francji, w 2007 roku mistrzostwo Europy, a rok później był siódmy w mistrzostwach świata. Szwajcar Monnin ma na swoim koncie zwycięstwa w prestiżowych regatach Geneva, International Match Race czy też UBS Alinghi Swiss Tour. Z kolei Rosjanin Arbuzow uważany jest za jeden z największych talentów tamtejszego żeglarstwa. Najwyżej klasyfikowany w rankingu z Polaków Tarnawski ma 32 lata. Kilkakrotnie zdobył mistrzostwo Polski w różnych klasach, jest czterokrotnym mistrzem świata w klasie International Micro Tonner. Zwyciężył w piętnastu regatach matchracingowych w Pucharze Świata.

Regaty w Sopocie odbędą się po raz siódmy, a impreza ma już wyrobioną markę. Cieszy się ona dużym uznaniem w międzynarodowym środowisku żeglarskim, ma ugruntowaną renomę, wysoki poziom sportowy i stałych partnerów do współpracy. Zawody rozpoczną się już w czwartek, choć punktowanego ścigania jeszcze nie będzie. Od 10 do 16 będzie rejestracja i ważenie załóg, a od 11 zaczną się już oficjalne treningi, w których każda załoga będzie miała dla siebie dwie godziny. O 19 odprawa załóg, a pół godziny później odprawa sędziów oraz losowanie jachtów. W piątek rozpocznie się rywalizacja. Ściganie odbywać się będzie w godzinach 10-16, a będą to wyścigi round robiny (każdy z każdym) oraz ćwierćfinały. W sobotę od godz. 10 do 17.30 przeprowadzone zostaną ćwierćfinały i półfinały, a o 17.30 odbędzie się wyścig VIP Race. Wreszcie w niedzielę od godz. 10 do 14 odbędą się półfinały, mały finał i wielki finał, a o 15.30 oficjalna ceremonia zakończenia regat.

Co to match racing
Match racing to coraz popularniejsza formuła żeglarstwa regatowego. W regatach tego typu jachty walczą w wyścigach jeden na jednego, tak jak ma to miejsce w Pucharze Ameryki, najważniejszych regatowych zawodach świata. Każde zawody rozgrywane w tej formule składają się z rundy round robin, czyli kilkudziesięciu wyścigów, w których zawodnicy rywalizują każdy z każdym.
Następnie odbywa się runda pucharowa, do której kwalifikują się już tylko zawodnicy z największą liczbą zwycięstw. I na tych zasadach odbywają się zmagania do końca regat.

Program regat
Czwartek, 12 sierpnia 2010
10.00 - 16.00 Rejestracja i ważenie załóg
11.00 - 16.00 Oficjalne treningi (2h dla każdej załogi)
19.00 Skippers Meeting - odprawa załóg (otwarta dla gości)
19.30 Umpires Meeting - odprawa sędziów, losowanie jachtów (otwarta dla gości)

Piątek, 13 sierpnia 2010
9.00 Skippers briefing (otwarty dla gości)
10.00 - 16.00 Wyścigi: runda Round Robin ('każdy z każdym’) i ćwierćfinały
18.00 Konferencja prasowa (od razu po wyścigach, otwarta dla gości)
18.30 Skippers debriefing (otwarty dla gości)
20.00 Ceremonia otwarcia regat, koktajl, losowanie jachtów

Sobota, 14 sierpnia 2010
9.00 Skippers briefing (otwarty dla gości)
10.00 - 17.30 Wyścigi: ćwierćfinały i półfinały
17.30 - 18.00 Wyścig VIP Race
18.00 Konferencja prasowa (od razu po wyścigach, otwarta dla gości)
18.15 Skippers debriefing (otwarty dla gości)
20.00 Uroczysty bankiet regat (zaproszenia)

Niedziela, 15 sierpnia 2010
9.00 Skippers briefing (otwarty dla gości)
10.00 - 14.00 Wyścigi: półfinały, Mały Finał i Wielki Finał
15.00 Konferencja prasowa (od razu po wyścigach, otwarta dla gości)
15.30 Ceremonia zakończenia regat

- Karol JABŁOŃSKI (Rocznik 1962) - Polska - 647 w rankingu ISAF
Osiągnięcia:
Puchar Ameryki - 4 miejsce w 2007 na hiszpańskim jachcie Desafio Espanol
Cykl regat Louis Vuitton Trophy - 2 miejsce w maju 2010 na jachcie Synergy w regatach we włoskim kurorcie La Magdalena
Mistrz Świata i Europy w żeglarstwie meczowym
Wielokrotny Mistrz Świata w bojerach klasy DN
Od listopada 2002 do lipca 2004 znajdował się na pierwszej pozycji w rankingu sterników meczowych Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF
Wielokrotny zwycięzca regat morskich, między innymi Kieler Woche, Rolex Cup
Kariera:
Pochodzi z Mazur. Jako junior startował w klasie Cadet i 470. W 1986 roku wyemigrował do RFN. Do 1997 startował w regatach pod niemiecka banderą. Obecnie mieszka pod Olsztynem. W 1997 prowadził przygotowania olimpijskie na katamaranie Toronto, które przerwał w wyniku kontuzji. Jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii klasy DN. Później, oprócz startów na jachcie "MK Cafe", rozpoczyna starty z regatach meczowych. Najpierw jako załogant Markusa Weisera, potem już jako sternik. W sezonie 2003 wystartował po raz pierwszy jako lider własnego teamu "Jabłoński Sailing Team". W roku 1999 wspólnie z Thomasem Friese na jachcie kl. Sydney’40 zdobył wicemistrzostwo świata i wygrał tę klasę na Admiral’s Cup. Na chwilę przed tymi regatami poprowadził do zwycięstwa na mistrzostwach świata jacht "Thomas I Punkt" klasy Mumm 36. Najbardziej utytułowany żeglarz w historii polskiego jachtingu.
- Pierre Antoine MORVAN (Rocznik 1981) - Francja - 14 w rankingu ISAF
Doktorant na Uniwersytecie w Nantes. W zawodach match racingowych pływa od 2003 r. i niemal od samego początku odnosi sukcesy. Dwa razy zdobył Mistrzostwo Francji (w 2006 i 2009 roku), a w 2007 wicemistrzostwo Europy. W 2008 roku w Mistrzostwach Świata w Match Racingu był siódmy. Jest kapitanem Extreme Team Morbihan, wcześniej pływał w załodze Tornado Extreme Team.
- Eric MONNIN (Rocznik 1975) - Szwajcaria - 24 w rankingu ISAF
Urodził się i wychował w Szwajcarii. W 2007 roku był pierwszy w regatach Open Match Race Cup Hard, a w zmaganiach w St. Moritz Match Race, organizowanych przez ISAF, zdobył 3 miejsce. Zwyciężał w prestiżowych regatach, takich jak Geneva International Match Race, UBS Alinghi Swiss Tour. Członek ekipy technicznej zespołu ALinghi - zwycięzców America’s Cup w latach 2003 i 2007. Będzie to jego trzeci start w Sopot Match Race.
Andrey ARBUZOV - Rosja - 23 w rankingu ISAF
To jeden z największych talentów w historii rosyjskiego żeglarstwa. Zwycięzca regat Knickerbocker Cup 2008 Grade 2 i Talinn Match Race 2009. Kilkukrotnie zwyciężał w regatach Yava Trophy Grade 1. Brał udział w legendarnym wyścigu żeglarskim Sydney to Hobart.
Przemysław TARNACKI (Rocznik 1978) - Polska - 35 w rankingu ISAF
Sternik i skipper. Student na wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Znawca przemysłu jachtowego, stały komentator jachtingu w prasie i telewizji. Z Sopot Match Race związany od początku obecności imprezy w Polsce - jest jednym z pomysłodawców i organizatorów tych regat.
Obecnie pływa jako leader teamu Tarnacki Yacht Racing i odnosi coraz większe sukcesy. Kilkakrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w różnych klasach, jest czterokrotnym Mistrzem Świata w klasie International Micro Tonner. Zwyciężył w 15 regatach match racingowych Pucharu Świata (Grade 3). W 2003 i 2007 roku zajął piąte lokaty w mistrzostwach Europy w match racingu.
Jego team brał udział w wielu prestiżowych zmaganiach match racingowych na świecie ( Grade 1), m.in.; Congressional Cup w Kalifornii, Knickerbocker Cup w Nowym Jorku, Portugal Match Cup w Cascais czy ACI Match Cup w Splicie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki