18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zdrowia, pracy i pomyślności... Zych-Cisoń, Kawińska, Adamejtis, Canowiecki o 2013 roku na Pomorzu

jog, K.N, jkl
Marszałkowskie szpitale na Pomorzu są w setce najlepszych w PolsceHanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego Pacjenci z Pomorza mogą się czuć bezpiecznie, bo szpitale podległe Urzędowi Marszałkowskiemu po raz kolejny znalazły się wśród stu najlepszych szpitali w Polsce. Z drugiej strony, niepokoimy się, bo z powodu niewystarczającego budżetu pomorskiego NFZ ich potencjał jest wykorzystywany zaledwie w 70 proc., a pacjenci czekają na planowe zabiegi w długich kolejkach. Niestety, fakt, że szpital jest dobry i lubiany przez pacjentów, nie gwarantuje mu stabilnej sytuacji finansowej, na przykład Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest w "złotej" dwudziestce i jednocześnie ma zadłużenie w wysokości 80 milionów złotych. Jako jedyny  wśród szpitali marszałkowskich przekroczy też w tym roku słynny już współczynnik 0,5, co oznacza, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, powinien zostać w 2013 roku przekształcony w spółkę. W przeciwnym razie to samorząd będzie musiał spłacić jego długi. Komercjalizacja tego szpitala może być ryzykowna, z tego względu Departament Zdrowia pracuje nad różnymi wariantami tego procesu. Ostateczną decyzję w tej sprawie pomorscy samorządowcy podejmą w 2013 roku. Z 15 szpitali marszałkowskich cztery już zostały przekształcone i uzyskały dotację z budżetu państwa na spłatę części zobowiązań. Proces ten będzie kontynuowany w 2013 roku. Każdy taki ruch musi być jednak wyważony ze względu na konieczność utrzymania na obecnym dobrym poziomie jakości udzielanych świadczeń, ciągłości dostaw mediów, leków, sprzętu, czyli wszystkiego, czego wymaga bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.  I choć oferta oraz kondycja naszych szpitali zależne są od NFZ, to w przyszłym roku zamierzamy usprawnić w nich obsługę pacjentów już na etapie rejestracji. Zależy nam na tym, aby szczególnie osoby starsze, które często czują się zagubione i bezradne, gdy się dowiadują, że muszą czekać w kolejce na zabieg, otrzymywały od rejestratorek życzliwą   i konkretną informację, gdzie mogą się udać, by szybciej uzyskać pomoc medyczną.
Marszałkowskie szpitale na Pomorzu są w setce najlepszych w PolsceHanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego Pacjenci z Pomorza mogą się czuć bezpiecznie, bo szpitale podległe Urzędowi Marszałkowskiemu po raz kolejny znalazły się wśród stu najlepszych szpitali w Polsce. Z drugiej strony, niepokoimy się, bo z powodu niewystarczającego budżetu pomorskiego NFZ ich potencjał jest wykorzystywany zaledwie w 70 proc., a pacjenci czekają na planowe zabiegi w długich kolejkach. Niestety, fakt, że szpital jest dobry i lubiany przez pacjentów, nie gwarantuje mu stabilnej sytuacji finansowej, na przykład Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest w "złotej" dwudziestce i jednocześnie ma zadłużenie w wysokości 80 milionów złotych. Jako jedyny wśród szpitali marszałkowskich przekroczy też w tym roku słynny już współczynnik 0,5, co oznacza, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, powinien zostać w 2013 roku przekształcony w spółkę. W przeciwnym razie to samorząd będzie musiał spłacić jego długi. Komercjalizacja tego szpitala może być ryzykowna, z tego względu Departament Zdrowia pracuje nad różnymi wariantami tego procesu. Ostateczną decyzję w tej sprawie pomorscy samorządowcy podejmą w 2013 roku. Z 15 szpitali marszałkowskich cztery już zostały przekształcone i uzyskały dotację z budżetu państwa na spłatę części zobowiązań. Proces ten będzie kontynuowany w 2013 roku. Każdy taki ruch musi być jednak wyważony ze względu na konieczność utrzymania na obecnym dobrym poziomie jakości udzielanych świadczeń, ciągłości dostaw mediów, leków, sprzętu, czyli wszystkiego, czego wymaga bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. I choć oferta oraz kondycja naszych szpitali zależne są od NFZ, to w przyszłym roku zamierzamy usprawnić w nich obsługę pacjentów już na etapie rejestracji. Zależy nam na tym, aby szczególnie osoby starsze, które często czują się zagubione i bezradne, gdy się dowiadują, że muszą czekać w kolejce na zabieg, otrzymywały od rejestratorek życzliwą i konkretną informację, gdzie mogą się udać, by szybciej uzyskać pomoc medyczną. G.Mehring/Archiwum DB
Udostępnij:
Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego NFZ, Jan Tumasz i Jarosław Skłucki, Tadeusz Adamejtis, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku oraz Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza o roku 2013 na Pomorzu.
Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AJB
POgratulować dobrego samoPOczucia, zwłaszcza obu Paniom. Życzenia od Pani Kawińskiej i Pana Adamejtisa zakrawają na kpiny, i przypominają słynne komunikaty PKPO za nieboszczki komuny: "Pociąg osobowy przyspieszony relacji Gdańsk-Szczecin jest opóźniony około 347 minut. Życzymy frajerom przyjemnej podróży!". Dziś kapciowy Nowak jest niemniej dowcipny. EWUŚ TW ZNAKa Boniego i opaski na rekach i nogach tych "szczęśliwców" którym udało się "oszukać bramkarzy" na Izbie Przyjęć Szpitala Rejonowego im. Bobka Pawlaka to ma być POwszechne remedium na "całe zło" i mizerię naszej Służby POżal się Boże Zdrowia? No to równie dobrze możemy wykorzystać receptę wyśpiewaną przez Marylę Rodowicz : "Wsiąść do pociągu byle jakiego (a takie są one wszystkie zazwyczaj), nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet (PESEL- EWUŚ-NIP-REGON)... ściskając w ręku kamyk zielony, patrzeć jak wszystko zostaje w tyle". Sławek kapciowy też się pewnie ucieszy, zwłaszcza gdy tym kamykiem będzie bilet do Londynu, gdzie kariera na zmywaku stoi przed każdym absolwentem socjologii, politologii, filozofii i historii... otworem! Odpływowym, nad którego drożnością czuwa "polski hydraulik" z Paryża. Hej!
E
Erddill
" Zdrowia, pracy i pomyślności... Zych-Cisoń, Kawińska, Adamejtis, Canowiecki o 2013 roku na Pomorzu" mi to pasuje do dzialu - "czarny humor" .

"Raz niania, robiąc kilka grzanek,
Spłonęła żywcem w pewien ranek.
Lecz to najgorszym było zgrzytem,
Że grzanki też spłonęły przy tem."
K
Krytyk
a rzeczywistość opisana jest już na 10-ej stronie dzisiejszego Dz. Bałtyckiego.
Ale to nie Wy, rządzący, tylko ten bezosobowy "Nowy i wredny rok uderzy nas po kieszeni". To jest ta rzeczywistość, która się liczy na prawdę. W świetle tego nie jest szczególnym sukcesem to, że "Plastik uchroni nas przed pomyłkami". Niestety, nie skróci on kolejek, które wydłużą się z powodu braku mądrego rządzenia krajem,między innymi z takich powodów ... jak ten, że miasto Gdańsk rządzone przez złotoustego Prezydenta P. Adamowicza zapłaci tylko(!) 26 mil. zł samych odsetek bankowych od kredytu zaciągniętego na kosztochłonną "perełkę", którą jest stadion PGE. A przecież te niepotrzebnie wydawane pieniądze mogłyby w taki czy inny sposób zasilić naszą biedną służbę zdrowia a wtedy te Wasze życzenia mniej pusto by brzmiały! Warto też zauważyć, że przed owym uderzeniem po kieszeniach rządzący pod koniec ubiegłego roku obdzielili się wysokimi premiami i nagrodami, które łącznie pochłonęły setki mil. zł. Obywatele RP
zamiast pustych słów woleli by widzieć mądrzejsze i sprawiedliwsze rządzenie
krajem.
C
CCS
Pani Marszałek!Co też Pani opowiada o najlepszych szpitalach w Polsce! Proszę założyć czapkę niewidkę i przejść się tak w polowie dnia albo wieczór, najlepiej po oddziałach ratunkowych w Szpitalu Wojewódzkim , gdzie chorzy koczują / KOCZUJĄ/ jak gdzieś w dalekiej Azji. Gdzie na oddziale ratunkowym interny nie mają ciśnieniomierza! Mieli trzy i zaden nie był sprawny. Lekarka zapytała pielęgniarki , kórego wynik ciśnienia można przyjąć jako wiarygodny... Spotkało to mnie. Koczowałam z torsjami cal a noc, od 21-ej , dopiero 0 4 rano połozono mnie na łóżko i o 10 wypisano. Bez diagnozy o przyczynach. Tylko Pogotowie mną troskliwie zajmowało się. Nie wspomnę o niegrzecznościach ze strony personelu medycznego.
p
pałkoe
ciekawe ile jest tych twoich szpitali w pierwszej 10tce?
grunt to dobrze się podeprzec... nawet o ścianę
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie