Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się wielki festiwal podróżników - Kolosy 2017

Aor
Archiwum/T. Bołt
Blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć i filmów. Zbliżają się 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy”. To największa impreza podróżnicza w Europie. Początek w piątek 10 marca. Spotkania będą się odbywały w hali Gdynia Arena oraz w salach centrum konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Przed nami trzy dni opowieści i filmów o najciekawszych polskich wyprawach ostatniego roku. Wśród gości m.in. Krzysztof Starnawski, Olek Doba, Wojciech Dąbrowski, Marek Kamiński, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski i Małgorzata Wojtaczka.
Gościem specjalnym będzie Joelle Kurbiel, żona zmarłego w ubiegłym roku Janusza Kurbiela, wspólnie z którym począwszy od lat 70. ubiegłego wieku odbyła wiele znakomitych rejsów arktycznych.

Finał i wręczenie Kolosów za najważniejsze dokonania eksploracyjne roku 2016 odbędzie się w niedzielę 12 marca. Zostaną przyznane w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku.
W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności oraz - po raz pierwszy również - nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżnika-seniora.

Na co warto zwrócić uwagę?

Krzysztof Starnawski opowie o tym, jak z niepozornej, zarośniętej studni na Morawach uczynił najgłębszą znaną podwodną jaskinię świata. Małgorzata Wojtaczka - o wyprawie na biegun południowy, który zdobyła samotnie (i nie korzystając ze wsparcia z zewnątrz) jako pierwsza Polka, a Krzysztof Suchowierski o kolejnej swojej podróży na daleką Północ. Tym razem, „w pogoni za zorzą", wybrał się aż na Kołymę.

Miłośnicy gór nie powinni przegapić prelekcji Adama Bieleckiego, Ryszarda Pawłowskiego, który nie zawiesza czekana na kołku i planuje wejście bez wsparcia tlenowego na Manaslu (8156 m npm), oraz znakomitego dokumentu Dariusza Załuskiego o K2. Prawdziwa gratka czeka wszystkich w sobotni wieczór. W benefisie z okazji 25-lecia magazynu „GÓRY" wezmą udział najlepsi polscy alpiniści z kilku pokoleń. Będą wspomnienia, anegdoty i historie zza kulis.

Dla żeglarzy: dwa ciekawe rejsy po zimnych wodach półkuli północnej (w tym do bardzo rzadko odwiedzanych południowo-wschodnich wybrzeży Spitsbergenu) i dwie pętle wokółziemskie (jedna z nich na zaledwie 6,5-metrowym jachcie, kierowanym przez Szymona Kuczyńskiego). Będą też wyprawy dookoła świata lądem (również rowerowe) oraz propozycje podróży jak najdalej od schematów (hulajnogą z Podlasia do Chin albo „na szagę", czyli w linii prostej z południa na północ Polski).

Będą młodzi (Kamila Kielar, Mateusz Waligóra, Marcin Korzonek, Jacek Rybicki), wciąż młodzi (pielgrzym Marek Kamiński na szlaku do Santiago) i wiecznie młodzi (Wojciech Dąbrowski).

Nie zabraknie też stałych bywalców: Moniki Witkowskiej (rejs wokół Hornu) czy Dominika Szmajdy (znów przedzierał się przez las równikowy, tym razem w Gabonie), a finał imprezy tradycyjnie poprowadzą znakomita himalaistka, Kinga Baranowska, oraz dziennikarz radiowy i autor książek, Tomek Michniewicz.

Gościem specjalnym Kolosów będzie Joelle Kurbiel, żona zmarłego w ubiegłym roku Janusza Kurbiela, wspólnie z którym począwszy od lat 70. ubiegłego wieku odbyła wiele znakomitych rejsów arktycznych.

Oprócz tego: premiery książek i spotkania z ich autorami, salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty (m.in. prowadzone przez Olka Dobę!) i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

Tak jak w ostatnich latach Kolosy odbędą się nie tylko w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8; na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów - na czas imprezy staje się ona największą salą kinową w Polsce - oraz w sali seminaryjnej), ale również w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników będą tam cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (łączna pojemność: 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo" tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Ponadto przed halą stanie duży telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w głównej sali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki