Zasiłek pielęgnacyjny 2019. Wzrosła kwota zasiłku pielęgnacyjnego. Ile dostają niepełnosprawni od 1.11.2019?

oprac mk.
Jeśli ktoś jeszcze nie ma ustalonego prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, a spełnia kryteria, powinien złożyć wniosek wraz z dokumentami (m.in. orzeczeniem o niepełnosprawności). W Gdańsku wniosek składa się w Gdańskim Centrum Świadczeń (na zdjęciu)
Jeśli ktoś jeszcze nie ma ustalonego prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, a spełnia kryteria, powinien złożyć wniosek wraz z dokumentami (m.in. orzeczeniem o niepełnosprawności). W Gdańsku wniosek składa się w Gdańskim Centrum Świadczeń (na zdjęciu) Piotr Hukało
ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY 2019. Od. 1.11.2019 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła o 31,42 zł. Kwota zasiłku w pierwszym etapie wrosła już rok temu - od 1 listopada 2018 r. podwyżka wyniosła 31,42 zł. Teraz przyszedł czas na II etap podwyżki. Sprawdź, ile wynosi kwota zasiłku pielęgnacyjnego od 1.11.2019 r.

Po 12 latach w ubiegłym roku po raz pierwszy niepełnosprawni otrzymali wyższy zasiłek pielęgnacyjny. Był to I etap podwyżki kwoty zasiłku pielęgnacyjnego. Teraz czas na II etap.

Wzrost zasiłku pielęgnacyjnego. Ile dostawali niepełnosprawni od 1.11.2018?

Zasiłek pielęgnacyjny od 1.11.2018 r. wynosił 184,42 zł (wzrost o 31,42 zł) – był to I etap podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego.

- Osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, nie muszą nic robić, aby otrzymać wyższe świadczenie - mówi Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń. - Podwyżka nastąpi automatycznie. Wcześniej wyślemy pocztą decyzję o wyższej kwocie zasiłku.

Zobacz też: Terminy wypłaty świadczeń w Gdańsku 2019. Fundusz alimentacyjny, 500 plus, świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe - kiedy wypłata?

W samym tylko Gdańsku podwyżka ta dotyczy 12 tysięcy osób.

- Przez 12 lat zasiłek pielęgnacyjny był niepodnoszony, w związku z tym zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymywały osoby niepełnosprawne, był różny od świadczenia pielęgnacyjnego, które wypłacał ZUS, które było corocznie waloryzowane - poinformowała w lipcu ub.r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.- My próbujemy tę różnicę zniwelować. Chcemy to zrobić w dwóch krokach i ten pierwszy krok będzie 1 listopada 2018 roku. W 2019 roku będzie kolejny wzrost. Łącznie w ciągu dwóch lat ten zasiłek wzrośnie o ponad 62 zł - dodała Rafalska.

Ci Polacy zarabiają najwięcej! Sprawdź, gdzie warto zamieszk...

Trwa głosowanie...

Czy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego powinna być wyższa?

Wzrost zasiłku pielęgnacyjnego. Ile dostają niepełnosprawni od 1.11.2019?

Zasiłek pielęgnacyjny od 1.11.2019 r. wynosi już 215,84 zł (wzrost o 31,42 zł) – II etap podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego.

Ile wynosiła kwota zasiłku pielęgnacyjnego do 1 listopada 2018?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosiła przed podwyżką 153,00 zł miesięcznie.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
- jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Co zrobić, żeby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Aby otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. W celu uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób po 16 roku życia) lub niepełnosprawności (dzieci i młodzież do 16 roku życia), należy złożyć odpowiedni wniosek w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Co należy zrobić - krok po kroku

1. Wypełnić wniosek (imię i nazwisko wnioskodawcy, datę urodzenia, adres zamieszkania, dane przedstawiciela ustawowego, cel uzyskania orzeczenia, uzasadnienie wniosku, informacje o tym , czy osoba ta ubiegała się poprzednio o ustalenie niepełnosprawności i czy pobiera świadczenia z ubezpieczenia społecznego, podpis osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego)

UWAGA! Są dwa typy wniosków!

 • Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia
 • Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób powyżej 16 roku życia)

2. Złożyć zaświadczenie lekarskie (wypełnione przez lekarza rejonowego lub lekarza specjalistę, który prowadzi leczenie) - zaświadczenie lekarskie ważne jest miesiąc

UWAGA! Są dwa typy druków zaświadczeń

 • Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia
 • Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka (dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia)

Do wniosku należy załączyć kserokopie posiadanej dokumentacji medycznej + kopię orzeczenia KIZ lub orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, bądź inne (oryginały przedstawia się lekarzowi podczas posiedzenia składu orzekającego).

3. Kompletną dokumentacje należy złożyć w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

4. Po otrzymaniu zawiadomienia z MZON należy stawić się na wezwanie (wnioskodawca bierze udział w posiedzeniu składu orzekającego). O jego terminie jest powiadamiany najpóźniej 14 dni przed wyznaczonym terminem. W szczególnych sytuacjach posiedzenie może się odbyć bez osobistego udziału wnioskodawcy (np. ze względu na jego zły stan zdrowia), jeśli przedłożona dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia.

5. Odebrać orzeczenie o niepełnosprawności (o stopniu niepełnosprawności) w termonie wyznaczonym podczas komisji lekarskiej.

6. Złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego do organu pomocy społecznej (w zależności o miejsca zamieszkania są to: MOPS, GOPS, GOPR, Gdańskie Centrum Świadczeń itd).

Jak złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Przy ubieganiu się o zasiłek pielęgnacyjny w związku z niepełnosprawnością należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z następującymi dokumentami:

 • uwierzytelniona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny (matki/ojca/opiekuna prawnego/opiekuna faktycznego);
 • karta pobytu, w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium RP na pobyt stały lub czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, lub inny urzędowy dokument potwierdzający wiek dziecka, w przypadku składania wniosku na dziecko niepełnoletnie,
 • orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • oświadczenie dotyczące formy wypłacania świadczeń, inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Przy ubieganiu się o zasiłek pielęgnacyjny w związku z ukończeniem 75 roku życia wystarczą

 • uwierzytelniona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny,
 • oświadczenie dotyczące formy wypłacania świadczeń,
 • inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Po złożeniu wniosku z dokumentacją, osoba ubiegająca się o zasiłek pielęgnacyjny (opiekun niepełnosprawnego, jeśli sprawa dotyczy osoby niepełnoletniej) otrzyma pocztą na wskazany adres DECYZJĘ.

Jeśli decyzja jest pozytywna, na wskazane konto co miesiąc spływać będzie kwota zasiłku pielęgnacyjnego.

Zobacz też: E. Rafalska: Ustawa o daninie solidarnościowej dla niepełnosprawnych trafi pod obrady Sejmu

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beatka G

To po odebraniu mi renty 2grupa bo bylam ta co sie ma odebrac mam47lat powiatowej komisji dostalam umiarkowany stopien niepelnosprawnosci to nic mi nie przysluguje zaden zasilek.

G
Gość
15 października 2018, 22:54, Kataryna Kataryna:

CZASAMI NIE ZA DUŻO TEJ PODWYŻKI ? PO 12 LATACH 31,42 TO CHYBA JAKIŚ ŻART ALE CO ICH TO OBCHODZI ONI MAJĄ DUŻO KASY I ZDROWE DZIECI A C O Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI JA MAM DWOJE NIEPEŁNO SPRAWNYCH NORMALNIE WSTYD

to masz pecha

G
Gość
2 października, 19:44, Gość:

🤣🤣🤣🤣No teraz to nie wiadomo co z tym zrobić tyle nawalili

Opij sie

m
mama niepełosprawnej

dobre i to pomału a bedzie wiecej do starosci dojdzie wiecej najpierw mała łyzeczka , potem chochla

G
Gość

🤣🤣🤣🤣No teraz to nie wiadomo co z tym zrobić tyle nawalili

G
Gość

Bo powiedzieli że przekraczamy dochud 29 zł z 730 dostaje

G
Gość

Czy zasilek pielegnacyjny wlicza się do dochodu

G
Gość

jestem osobom niepelnosprawna slabo widze wypracowalam sobie emeryture ale mnie sie nic nie nalezay nie czekalam az panstwo mi cos da placilam podatki i rzad takich osob nie nagrradza procowalam 42 lata i nadal place podatki

G
Gość

Haha tylko teraz nikomu nie chcą przyznawać chory system!!

J
Ja

Zanim napiszecie artykuł to weźcie się za lekarzy orzecznictwa bo to skandal kiedy lekarze wystawiają diagnozę dziecku a oni twierdzą że dziecko nie choruje!!!

G
Gość

Jest błąd w artykule nie ma jeszcze roku 2108

G
Gość
9 listopada 2018, 22:36, miki:

Ja to widzę tak. Cieszcie się że mamy ten rząd a nie poprzedni. Za PO pozostałaby kwota153 zł po wsze czasy :) Teraz coś drgnęło i od razu komentarze - skandal itp.

Ludzie stuknijcie się w łeb. Latami marzyłem żeby te zasiłek wzrósł chociaż o złotówkę. Teraz mamy 30 zł więcej i za rok ta sama podwyżka. Ale znając Polaków już widzę komentarze - skandal, hańba itp...jest na to sposób - zmieńcie rząd :)

Zgadzam się

G
Gość

A zasiłek pielęgnacyjny z ZUS od 1 marca 2019 roku wynosi 222,01 zł. Kiedy dogonicie pielęgnacyjny z ZUS ? Za 12 lat i też na raty ?

N
Niepełnosprawny

Widzisz, 'myk' polega na tym, że bardzo wiele osób w ogóle nie dostanie żadnej podwyżki, bo zasiłek pielęgnacyjny jest wliczany do dochodu.

Wszystko sprowadza się do tego, że CŚS wypłaci zasiłek pielęgnacyjny o 30 złotych wyższy, a OPS o te 30 złotych obniży zasiłek stały. Czyli niepełnosprawny nie mający prawa do świadczeń z ZUS otrzyma w sumie dokładnie tyle samo pieniędzy (łacznie) co dotychczas, a na 'podwyżce' skorzysta OPS.

Czyli przekładanie przez ustawodawcę pieniędzy z kieszeni do kieszeni - dosłownie.

Kiełbasa wyborcza pełną gębą dla tych, którzy nie maja pojęcia o tym jak to jest żyć za 701 złotych miesięcznie z ogromnymi wydatkami na zdrowie i opiekę, i bez możliwości dorobienia choćby złotówki.

Osobom niepełnosprawnym utrzymującym sie z zasiłku stałego ta podwyżka nie dała NIC, poza poczuciem wydymania, przez ten jedynie Prawy i jedynie Sprawiedliwy 'rząd'.

Z
Zm

Taka wysokość zasiłku pielęgnacyjnego to kpina ze starych ludzi i niepełnosprawnych PiS ma na inne cele pieniądze tylko na zasiłek brak ale czego innego można się spodziewać przecież muszą kupić wyborców i na ten cel przeznacza kasę z naszych podatkow

Dodaj ogłoszenie