Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaprezentowano książkę o śp. Pawle Adamowiczu. Publikacja zapowiada kongres „Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa - Świat”

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
08.10.2019 Gdańsk. Promocja książki poświęconej Pawłowi Adamowiczowi.
08.10.2019 Gdańsk. Promocja książki poświęconej Pawłowi Adamowiczowi. Przemysław Świderski
Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Amber Expo w Gdańsku zaprezentowano książkę pt. "Gdańsk - Polska - Europa - Świat", poświęconą tragicznie zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi. Jej premiera była jednocześnie zapowiedzią kongresu, który w maju przyszłego roku odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, w której udział wzięli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prof. Jerzy Hausner, wicedyrektor ECS Patrycja Medowska, prof. Cezary Obracht-Prondzyński, zaprezentowano książkę poświęconą śp. Prezydentowi Gdańska. Publikacja zapowiada kongres „Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa - Świat”, który odbędzie się pod koniec maja przyszłego roku w Europejskim Centrum Solidarności.

W pierwszej części publikacji znalazł się podstawowy dokument programowy Kongresu wypracowany z udziałem Pawła Adamowicza. Kolejna część stanowi wybrane fragmenty dwóch książek autorstwa tragicznie zmarłego byłego Prezydenta Miasta Gdańska, które zdaniem prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, najbardziej nawiązują do profilu Kongresu oraz wypowiedzi osób, które odniosły się do tez i myśli zawartych w tych książkach. O jego osobie i działalności napisali m.in. Aleksander Hall, Ewa Łętowska, Maria Poprzęcka, Kuba Sienkiewicz i Roman Nowosielski. Ostania część to trzy teksty programowe, odnoszące się do trzech głównych osi Kongresu.

Zorganizowanie przyszłorocznego kongresu jest ideą, którą zainicjował Paweł Adamowicz. Pomysł ten omawiano wielokrotnie w kontekście obchodów 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 i jubileuszu 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych.

Przyszłoroczny kongres odbędzie się pod hasłem "Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat".

- W Gdańsku mówimy, że solidarność to nie tylko historia, że solidarność to coś, czym należy żyć na co dzień - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Ale jak to zrobić i jak stawiane pytania należy rozwiązywać? Wydawało nam się, że najlepszym pomysłem jest zaproszenie do takiego spotkania.

Forma tego wydarzenia będzie korespondowała z Open Eyes Economy Summit, tj międzynarodowym kongresem, który od 2016 organizowany jest w Krakowie. To rodzaj współczesnej agory, która gromadzi wszystkich tych, którzy są otwarci na dialog. Będzie to świetna okazja, by zetknąć się z najważniejszymi trendami we współczesnej myśli ekonomicznej i społecznej.

Gdański kongres zgromadzi ok. 600 przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, biznesu czy nauki.
Lista gości jest na razie robocza, ale wśród zaproszonych osobistości wymienia się m.in. Lecha Wałęsę, abp Grzegorza Rysia, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, hiszpańską polityk i działaczkę społeczną Adę Colau, południowoafrykańskiego prawnika, politologa i działacza na rzecz praw człowieka Kumi Naidoo, amerykańską polityk Alexandrię Ocasio-Cortez oraz francuskiego dziennikarza i publicystę Guya Sormana.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki