Zamknięcie szpitala tymczasowego w Gdańsku. W razie lawinowego wzrostu zakażeń może zostać odtworzony w dwa miesiące

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Szpital tymczasowy w halach Amber Expo zamknięty
Szpital tymczasowy w halach Amber Expo zamknięty Karolina Misztal
Zgodnie z decyzją wojewody zamknięty został szpital tymczasowy, działający terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej. - Cała infrastruktura techniczna, w tym przewody instalacyjne gazowe, tlenowe, elektryczne pozostają w obiekcie - mówi dr Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego. - Jeśli będzie taka potrzeba, szpital może zostać odtworzony w ciągu dwóch miesięcy.

Szpital tymczasowy w halach Amber Expo w Gdańsku zamknięty. Co dalej?

Po prawie czterech miesiącach działalności został zamknięty szpital tymczasowy, zlokalizowany w halach Amber Expo. Placówka, w której mogło się leczyć 400 pacjentów, od marca do końca czerwca przyjęła 808 chorych, w tym 90 na oddziale intensywnej terapii. Pacjentami opiekowało się 123 lekarzy, 233 pielęgniarki, 85 ratowników medycznych, 10 techników RTG/elektroradiologów, 10 rejestratorek oraz 200 sanitariuszy z Fundacji Wodna Służba Ratownicza.

Czy w sytuacji, gdy w części państw Europy wracają restrykcje, spowodowane ponownym wzrostem zachorowań na Covid-19, nie była to decyzja przedwczesna?

- Niestety, czeka nas kolejna fala zakażeń wywołana wariantem Delta - przyznaje dr Jerzy Karpiński. - Za skalę zachorowań będą odpowiedzialne osoby, które się nie zaszczepiły. Jednak mamy nadzieję, że nie będzie już tak dużej liczby chorych, jak w poprzedniej, wiosennej fali.

Szpital zakaźny w Gdańsku w gotowości

Dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, tłumaczy, że w gotowości pozostaje szpital zakaźny z 200 miejscami dla chorych i doświadczonym personelem medycznym, który jednak w razie wzrostu liczby pacjentów potrzebowałby wsparcia ze strony innych placówek.

- Szpital zakaźny powinien wystarczyć - uważa lekarz wojewódzki. - W pozostałych szpitalach muszą być zabezpieczone tzw. miejsca buforowe dla pacjentów. Każdy szpital będzie do tego przygotowany. Gdyby jednak doszło do lawinowego narastania zachorowań, cała infrastruktura techniczna, w tym przewody instalacyjne gazowe, tlenowe, elektryczne pozostają w obiekcie przy ul. Żaglowej. Jeśli będzie taka potrzeba, szpital może zostać odtworzony w ciągu dwóch miesięcy.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie