Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamarznięte jezioro Otomińskie. Uważaj i nie wchodź na lód! Czy to ostatnie słowo zimy na Pomorzu? Na wiosnę trzeba będzie jeszcze poczekać

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zamarznięte jezioro, ścieżki pokryte śniegiem, tłumnie spacerujący mieszkańcy Gdańska i okolic. Jeszcze kilka dni temu tak wyglądało jezioro Otomińskie i jego okoliczne lasy. Następnie przyszła odwilż, choć nadal w niektórych częściach Kaszub, niektóre zbiorniki pokryte są jeszcze lodem. Policja apeluje o ostrożność i niewchodzenie na tafle, które kruszą się pod nawet niewielkim naciskiem.

- Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny, zawsze ryzykujesz. Tylko zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje ci bezpieczną zabawę - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

O bezpiecznym korzystaniu z pomorskich jezior mówi, a w zasadzie powtarza rok rocznie również Sebastian Kluska. Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, który przestrzega przed wchodzeniem na lód, ale radzi też jak zachować się w momencie, gdy do wody wpadniemy.

- Najważniejszy jest spokój, choć może to łatwo się mówi, to może nam uratować życie - mówi Sebastian Kluska.

Dyrektor MSPiR SAR wespół z Państwową Strażą Pożarną i Policją co roku apelują i publikują zbiór zasad, co do których należy się stosować, gdy wpadniemy pod lód.

Z tymi radami warto zwłaszcza zapoznać się, teraz gdy mamy do czynienia z odwilżą. Jeziora co prawda nadal pokryte są lodem, ale ten jest niezwykle kruchy i cienki i przy nawet niewielkim nacisku pęka.

Co zrobić jeżeli lód się pod tobą zarwie?

  • Postaraj się zachować spokój. Nie wpadaj w panikę.
  • Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody. Rób to spokojnie, ruchami przypominającymi pływanie żabką.
  • Jeżeli to możliwe zdejmij buty.
  • Jeżeli to możliwe, wezwij pomoc i przebierz się w suche ubranie.

Co zrobić jeżeli widzisz kogoś, pod kim zarwał się lód?

  • Nie podchodź do poszkodowanego. Zbyt gwałtowne wejście może spowodować, że również wpadniesz do wody.
  • Wezwij pomoc z telefonu komórkowego. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub pod numer Straży Pożarnej 998.
  • Staraj się podać osobie w wodzie cokolwiek, co ułatwi jej, pozostanie na powierzchni.
  • Jeżeli uda ci się wyciągnąć poszkodowanego w wody pod żadnym pozorem nie podawaj tej osobie alkoholu. Lepszym rozwiązaniem będzie coś słodkiego lub ciepły napój bezalkoholowy.
  • Jeżeli posiadasz, okryj poszkodowanego kocem termicznym. Pamiętaj! Stroną srebrzystą do wewnątrz.
  • Jeżeli masz taką możliwość, to przebierz poszkodowanego. Możesz pożyczyć mu część garderoby, ale pamiętaj przede wszystkim w tej sytuacji o swoim bezpieczeństwie.

Wybierasz się na lód? Pamiętaj o tym!

  • Wybieraj tylko zorganizowane i nadzorowane lodowiska.
  • Zostaw informację o tym, gdzie, o której godzinie i na jak długo się wybierasz.
  • Jeżeli to możliwe, nie wybieraj się sam.
  • Zabierz ze sobą długą linę, a jeżeli to możliwe, przed wejściem na lód załóż kamizelkę asekuracyjną lub specjalny kombinezon.
  • Zaopatrz się w kolce. Pomogą przy ewentualnej potrzebie wczołgania się na lód.
  • Co kilka kroków sprawdzaj lód. Lekkie uderzenia w taflę pomogą ci określić grubość lodu. Jeżeli pokrywa lodowa zacznie pękać lub trzeszczeć, spokojnym krokiem wróć tą samą trasą, którą wszedłeś na lód.

Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz!

Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR SAR przypomina, że w 2023 roku Morska Służb Poszukiwania i Ratownictwa przeprowadziła 444 akcje. W ich trakcie uratowano życie 171 osób. Warto przypomnieć, że w 2022 roku tych akcji było niemal 100 mniej.

Jezioro Otomińskie. Urokliwa strona Kaszub, ale równie niebezpieczna

Podczas ostatniego białego tygodnia na Pomorzu można było spotkać tłumy spacerowiczów, którzy jako formę spędzania wolnego czasu wybierali przechadzki, również nad jeziorem Otomińskim.

Nie brakowało również śmiałków, którzy próbowali swoich sił na lodzie. Kilka z nich zakończyło się upadkiem i tym razem na szczęście obyło się bez tragedii.

- O ile dorośli mogą wykazać się kompletną bezmyślnością, o tyle mnie zmroziło zachowanie dwóch dziewczynek, nastolatek, które ku radości swoich opiekunów spacerowały po zamarzniętym jeziorze - mówi nam pani Barbara z Gdańska, która do Otomina przyjeżdża biegać wraz z psem.

Jak wspominała nam nasza czytelniczka, dwie nastolatki przechadzały się po tafli zamarzniętego jeziora, w tle słychać było trzaski lodu, a ten ostatecznie zarwał się pod jedną z nich. Szczęście młodej gdańszczanki polegało na tym, że gdy wpadła do wody, ta sięgała jej jedynie do kostek.

- Tu rodzice zrozumieli już swój błąd i zabrali szybko córkę do samochodu, ale co by było gdyby do tragedii doszło kilka metrów od brzegu. Kto by wówczas im pomógł? - pyta nas pani Barbara.

Przyłączamy się do apelu służb ratunkowych i przypominamy. Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz!

Odwilż i rosnąca temperatura, ale ciepło będzie tylko w dzień. W nocy mogą czekać nas jeszcze przymrozki!

Kalendarzowa wiosna każdego roku rozpoczyna się tego samego dnia. 21 marca rozpocznie się długo wyczekiwana część roku. Inaczej jest z wiosną astronomiczną. Jej początek przypada dzień wcześniej, bo 20 marca 2024 roku, a więc na moment równonocy wiosennej. Słońce wówczas znajduje się dokładnie nad równikiem. A co z wiosną meteorologiczną? Ta rozpoczyna się 1 marca i kończy wraz z ostatnim dniem maja. Ostatnia to wiosna klimatyczna, inaczej zwana termiczną. Wahania temperatury wówczas oscylują w granicy od 5 do 15°C.

Taka temperatura według obecnych prognoz pogody zacznie utrzymywać się po 6 marca 2024 roku. Wcześniej na Pomorzu będziemy mieli do czynienia z cieplejszymi dniami i tak np. w sobotę 3 lutego spodziewane jest nawet 10 °C.

Ocieplenie utrzymywać będzie się do połowy miesiąca. Po Walentynkach temperatura spadnie ponownie do 0 °C, spodziewane są na ten moment nawet przelotne opady śniegu. Wzrost temperatury nastąpi dopiero po pierwszym weekendzie marca.

Choć najbliższe tygodnie zapowiadają się pogodnie, to z całą pewnością na Pomorzu nie będzie brakowało wiatru, a ten w porywach może osiągać nawet i powyżej 100 km/h.

Zamarznięte jezioro Otomińskie.  Uważaj i nie wchodź na lód! Czy to ostatnie słowo zimy na Pomorzu? Na wiosnę trzeba będzie jeszcze poczekać

Zamarznięte jezioro Otomińskie. Uważaj i nie wchodź na lód! ...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki