Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się 15 All About Freedom Festival. Artystki w natarciu po obu stronach kamery

Henryk Tronowicz
arch. All About Freedom Festival
Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Gdańska, w konkursie filmów na 15. All About Freedom Festival, przyznano francuskiej reżyserce Anaïs Volpé za komediodramat „Margot i Alma”.

To reżyserski debiut Francuzki, którego bohaterkami są dwie 27-letnie nierozłączne paryżanki marzące o zagraniu w filmie. Marzenia się spełniają. Tylko że w radość przeżywaną przez obie panie wkrada się okrutny los. Autorka filmu prowadzi jednak akcję tak inteligentnie, że pozwala widzowi zachować nadzieję na wyjście z impasu...

Zgubna polityka klimatyczna

W dwunastu filmach z siedmiu krajów dominowały portrety kobiet. Interesująco skonfrontowały się postacie grane przez Sophie Marceau w dramacie „Wszystko poszło dobrze” i Agaty Buzek, w polskim komediodramacie „Moje wspaniałe życie”. W filmie dokumentalnym Sonii Kennebeck „USA kontra Reality Winner”, tytułowa bohaterka toczy nierówną walkę z aparatem władzy. I wreszcie w „Jestem Greta”, 15-letnia Greta Thunberg oskarża możnych tego świata o zgubną politykę klimatyczną.

Polska Thunberg z Gdyni

Po projekcji dokumentu o pannie Thunberg, w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie miał miejsce festiwal, odbyło się spotkanie z dwiema przedstawicielkami poglądu, wedle którego zmiany klimatyczne na planecie to skutek emisji gazów cieplarnianych, ekspansji przemysłu. Urbanistka, dr hab. Katarzyna Rozmarynowska twierdzi, że badania naukowe w dostatecznym stopniu wskazują na winę człowieka w kryzysie klimatycznym. Potwierdza to przyznana ostatnio Nagroda Nobla z fizyki. Pogląd ten podzielała w rozmowie druga z prelegentek - rówieśniczka Grety Thunberg - licealistka Alina Trzebiatowska z III LO w Gdyni, działająca w Młodzieżowym Strajku Klimatologicznym. Zapytana o edukację szkolną w zakresie klimatologii, powiedziała, że w materiałach do nauki znajduje się jedynie półtoraminutowy filmik o ociepleniu klimatu.

Rekonstrukcje draństwa i zbrodni

Nie zabrakło też filmów, których bohaterami są mężczyźni. Jan P. Matuszyński w dramacie „Żeby nie było śladów” (Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni) dokonał po 38 latach sfabularyzowanej rekonstrukcji doświadczeń naocznego świadka tragedii Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicję. Z dziełem Matuszyńskiego nieoczekiwanie koresponduje dramat „Poufne lekcje perskiego” Nathana Grossmana (prod. Niemcy, Rosja, Białoruś). To mrożąca krew w żyłach historia oparta również na zdarzeniach autentycznych.

Młody Żyd, wtrącony w roku 1942 do obozu koncentracyjnego, ukrywa swoje pochodzenie pozorując znajomość języka perskiego, czym budzi zainteresowanie niemieckiego oficera. Twórca filmu w ostrych formach odkłamuje mit o morale żołnierzy Wehrmachtu.

Reżyserskie dwuznaczności

Bohaterem poświęconego problemowi eutanazji dramatu „Wszystko poszło dobrze” François Ozona (twórcy pamiętnych „8 kobiet”), jest 85-letni pacjent po udarze. Wszelako Ozon puszcza oko do widza.

Nie umie sobie odmówić skłonności do żartów. Toteż nawet w filmie o eutanazji udaje mu się odwrócić uwagę od grozy śmierci. Reżyser pozyskał do filmu trzy wspaniałe damy europejskiego kina - wspomnianą Sophie Marceau oraz Charlotte Rampling i Hannę Schygullę.

Wraz z artystkami, w roli sędziwego pacjenta występuje - nieoglądany od dawna na polskich ekranach - André Dussollier.

Łyżeczka dziegciu

Na zakończenie kilka spostrzeżeń kłopotliwych. Europejskie Centrum Solidarności wkłada bowiem niemały wysiłek w przygotowanie dorocznego AAFF, a bywalcy pamiętają, że w latach poprzednich impreza przyciągała na widownię kina w ECS komplet publiczności. Co tym razem sprawiło, że nawet na film atrakcyjnego reżysera Ozona przybyła garstka widzów?

Nasuwa się też uwaga, że na odbywający się w niedzielę pokaz szwedzkiego dokumentu poświęconego Grecie Thunberg, można było zaprosić gdańskich licealistów, równolatków bohaterki filmu. Dlaczego przegapiono okazję?

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki