Zagrajmy razem w tej Orkiestrze

Kamila GrzenkowskaZaktualizowano 
- Kryzys finansowy na pewno nie dotknie Orkiestry - mówi Magda Kunicka-Paszkiewicz
- Kryzys finansowy na pewno nie dotknie Orkiestry - mówi Magda Kunicka-Paszkiewicz Grzegorz Mehring
To już 17 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Co roku rośnie też liczba ludzi wielkiego serca, którzy uczestniczą w akcji. Z każdą edycją Orkiestra Jurka Owsiaka zbiera coraz więcej pieniędzy, które są przeznaczane na zakup sprzętu medycznego dla kulejących polskich szpitali.

Dotychczas Fundacja WOŚP zebrała aż 276 451 272 zł, dzięki którym kupiła ponad 20 tys. urządzeń medycznych. Trafiły one do szpitali w całej Polsce, Pomorza nie wyłączając.

2000 - co najmniej tylu wolontariuszy wyjdzie w niedzielę na ulice Trójmiasta, aby kwestować na rzecz chorych dzieci. Będzie ich można spotkać tam, gdzie będą się odbywały imprezy

Co roku cel jest inny. Podczas kolejnych finałów zbierano pieniądze m.in. na sprzęt do klinik onkologicznych, ratowanie dzieci z chorobami serca, ratowanie życia noworodków i maluchów z chorobami nerek. Kwestowano również na sprzęt diagnostyczny w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii, a także na ratowanie dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.

W tym roku gramy pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch" i zbieramy pieniądze na wsparcie ośrodków podstawowej opieki medycznej w sprzęt do wczesnego wykrywania nowotworów.

Organizatorzy planują kupić odpowiednie ultrasonografy, które pozwalają na wykonywanie regularnych badań przesiewowych u dzieci do 10 roku życia. Pomoc trafi też do 18 ośrodków onkologii i hematologii dziecięcej, które zostaną wyposażone w najbardziej potrzebną aparaturę diagnostyczną i leczniczą.

4 - statystycznie tyle urządzeń trafia każdego dnia do któregoś z polskich szpitali. W ciągu ostatnich 16 lat fundacja zakupiła ponad 20 tysięcy różnego rodzaju sprzętu medycznego

Jurek Owsiak prowadzi w tym roku wielką kampanię, która ma uświadomić rodzicom możliwości i konieczność wczesnej diagnostyki dzieci z chorobami onkologicznymi.

Pomorze, jak co roku, przyłącza się do wielkiego, ogólnopolskiego "grania". 11 stycznia w całym województwie odbędzie się kilkaset imprez - w tym koncerty, licytacje i happeningi.
Orkiestrowe nuty zabrzmią na rynku w Kościerzynie i przy Zielonej Bramie w Gdańsku - "będzie się działo" w Kartuzach i na plaży w Sopocie, a do tego w Gdyni, Rumi, Wejherowie, Pruszczu Gdańskim i wielu innych miejscowościach, które wezmą udział w tej wyjątkowej imprezie.

W ciągu ostatnich 16 lat we wszystkich ośrodkach medycznych na Pomorzu pojawiło się przynajmniej kilka urządzeń ofiarowanych przez WOŚP. W ub. roku otwarto oddział kardiochirurgii dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku.

- Od Orkiestry otrzymaliśmy wiele urządzeń, dzięki którym nasz oddział w ogóle mógł zacząć funkcjonować. Gdyby nie wsparcie WOŚP, pewnie do dzisiaj ten oddział by nie powstał - mówi Maciej Chojnicki, kardiolog dziecięcy. - Fundacja zakupiła na nasz oddział między innymi echo serca, urządzenie monitorujące pracę serca, płucoserce, respiratory i pompy strzykawkowe. Dzięki nim leczymy noworodki i dzieci do 18 roku życia.

- Pomorze zbiera zawsze dużo pieniędzy - zaznacza Magdalena Kunicka-Paszkiewicz, główna organizatorka WOŚP w Gdańsku. - Warto grać, w końcu każdy z nas może potrzebować kiedyś tego sprzętu.

Każde urządzenie ofiarowane przez WOŚP jest oznaczone charakterystycznym czerwonym serduszkiem, a w Orkiestrze uczestniczą co roku tysiące osób. Są tacy, którzy przekazują coś na aukcje, i tacy, którzy specjalnie w tym dniu wychodzą "na miasto" z grubym portfelem. Akcję wspierają zawsze znane osobistości - politycy, sportowcy i artyści, ale nie tylko. Są przede wszystkim zwykli ludzie, którzy przynoszą biżuterią, cenne naczynia bądź inne rzeczy.

- W naszym sztabie mamy prawdziwy nawał różnych darów. W ten sposób dużo osób zaznacza swój udział w Orkiestrze - opowiada Magda Kunicka-Paszkiewicz. - Jest tego tak dużo, że jednego jestem pewna - światowy kryzys finansowy z pewnością nie dotknie Orkiestry.

Niedzielny finał to masa imprez przygotowanych dla mieszkańców Pomorza.
- Zachęcam do wyjścia na ulicę i przy dobrej zabawie wrzucenia datku do zielonej puszki z czerwonym serduchem - zachęca Magda Kunicka-Paszkiewicz.

Sprzęt z czerwonym sercem

Pomorze co roku aktywnie uczestniczy w zbiórce pieniędzy. Zyskują na tym przede wszystkim szpitale.

W ciągu ostatniego roku do naszego województwa trafiło 220 pomp insulinowych, dzięki którym dzieci chore na cukrzycę bezboleśnie przyjmują lekarstwa i mogą żyć normalnie, jak ich rówieśnicy. W ub. roku pomagaliśmy zaś przede wszystkim dzieciom z zaburzeniami laryngologicznymi.

Do Szpitala Morskiego w Gdyni w ciągu ostatnich kilku lat trafił aparat do przesiewowych badań słuchu
(na oddział noworodków), dwa pulsooksymetry (na chirurgię dziecięcą), rejestrator ciśnienia, respirator oraz cztery pompy infuzyjne, jest też monitor nieinwazyjny kardiologiczny.

Szpital Miejski w Gdyni otrzymał aparat USG na oddział dziecięcy, inkubator, monitor nieinwazyjny, a do tego pulsooksymetr, trzy pompy strzykawkowe i dwa inhalatory.

W Sopocie w poradni cukrzycowej dla dzieci i młodzieży pojawiły się w ostatnich miesiącach pompy insulinowe.

Akademickie Centrum Kliniczne dostało zestaw do endoskopowych operacji nosa i zatok, a także krtani. Jest też nasofiberoskop.

Szpital dziecięcy w Gdańsku Oliwie otrzymał automatyczny audiometr impedancyjny i audiometr kliniczny tonalny (na oddział laryngologiczny).

Sprzęt trafił także do Kliniki Neonatologii w ACK i do Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu.

Każdego roku sprzęt trafia do innego ośrodka. Potrzeb jest tak dużo, że mimo dobrych chęci organizatorów nie wszystkim można go ofiarować. Wiele zależy jednak od naszej hojności. Ważne jest to, że do pomorskich szpitali trafia sprzęt od WOŚP wart kilkaset tysięcy złotych.

Ważne telefony

Jeżeli będziesz świadkiem napadu na któregoś z wolontariuszy bądź zauważysz kwestującego oszusta, powiadom o tym policję. Przez całą dobę można dzwonić pod numer 112 lub 058 321 60 13 (komenda w Gdańsku), 058 661 59 97 (komenda w Gdyni) bądź 058 521 62 22 (w Sopocie).

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie