Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żadne skrajności nie są dobre. Chwilowa nuda może być dla dziecka rozwojowa [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
FOT. EDYTA OKONIEWSKA
Z Lucyną Cieszyńską, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kościerzynie rozmawia Edyta Okoniewska.

Ferie i wakacje to niemałe wyzwanie dla rodziców. Czy każde dziecko powinno wziąć udział w koloniach? (oczywiście jeśli stać na nie rodziców)
Myślę, ze jest to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli dziecko jest silnie związane z rodzicami, bardzo przeżywa rozłąkę czy wymaga znacznej pomocy w czynnościach samoobsługowych kolonie (z założenia długoterminowe) mogą nie być dobrym pomysłem. W takich sytuacjach lepiej zacząć od stopniowego przyzwyczajania dziecka do pobytów poza domem planując krótkie jednodniowe lub weekendowe wyjazdy (np. do rodziny, przyjaciół), pozostawiając dziecko pod opieką innych osób lub zapisując na jakieś zorganizowane kilkugodzinne zajęcia w miejscu zamieszkania itp.

W jakim wieku można zapisać dziecko na kolonie (półkolonie)?

Większe znaczenie od wieku dziecka ma poziom jego dojrzałości społeczno-emocjonalnej czy samodzielności. Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe lub nie jest gotowe nawet na krótsze pobyty poza domem warto wstrzymać się z organizowaniem długich wyjazdów (kolonii, obozów) do czasu, gdy osiągnie większą dojrzałość.

Czy podczas ferii czy wakacji trzeba szukać atrakcji dla dziecka, czy pozwolić mu na nudę?
W tym przypadku żadne skrajności nie są dobre. Chwilowa nuda może być dla dziecka rozwojowa – może zmobilizować je do poszukiwania sposobów na zorganizowanie sobie wolnego czasu a tym samym rozwijać jego kreatywność. Nie jest jednak dobre pozostawianie dziecka całkowicie samemu sobie – to z kolei może spowodować, że zacznie ono szukać niewłaściwych sposobów na czas wolny poświęcając go np. na wielogodzinne oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera; spanie w ciągu dnia; przebywanie w towarzystwie osób, które mogą mieć na nie zły wpływ. Z drugiej strony wakacje są czasem relaksu i odpoczynku, więc zbyt intensywne planowanie tego czasu może też stanowić nadmierne obciążenie dla dziecka i zamiast przyjemności wywoływać frustrację i złość. Udział w zaplanowanych zajęciach warto konsultować z dzieckiem, aby trafiały one w jego zainteresowania i stanowiły przyjemny sposób spędzania czasu wolnego. A jeśli czas ten dziecko spędza w domu warto przyglądać się, w jaki sposób to robi. Wiele dzieci jest tak pomysłowych, że same z powodzeniem organizują sobie zajęcie. Jeśli jednak będą miały z tym problem - wówczas przydatna może okazać się pomoc rodzica. I pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej kwestii – aby wakacje były czasem nie tylko dla samego dziecka, ale również dla rodziny. Warto zatem pomyśleć również o wspólnych rodzinnych wyjazdach i zabawach.

Na co trzeba zwracać uwagę wybierając ośrodki zajmujące się organizowaniem kolonii i półkolonii?

Kwestię tę można rozpatrywać w wielu aspektach. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo - czy zapewnione będą odpowiednie warunki w miejscu pobytu, ilość kadry oraz jej przygotowanie do opieki i prowadzenia zajęć. Kolejną ważną sprawą jest adekwatność zajęć do potrzeb i zainteresowań dziecka. Nie każde dziecko odnajdzie się np. na warsztatach teatralnych czy obozie surwiwalowym. I jeszcze jeden ważny aspekt – jakość zorganizowanych zajęć. W tym celu warto poszukiwać informacji pośród znajomych, których dzieci już wcześniej skorzystały z oferty lub na forach internetowych.

Jak najlepiej podczas czasu wolnego wspomagać rozwój dzieci?

W okresie roku szkolnego dzieci dużo czasu spędzają siedząc w ławkach. Niekorzystne jest dla nich również długie przebywanie przed telewizorem czy komputerem. Dlatego podczas wakacji czy ferii, zwłaszcza kiedy jest ładna pogoda, warto jak najwięcej czasu poświęcić na ruch i zabawę na świeżym powietrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki