Zadławiłeś się ością? Sprawdź, gdzie w Trójmieście szukać pomocy w święta

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
fot. Karolina Misztal
Okres świąt to czas, w którym w większości przypadków zamknięte są zarówno prywatne przychodnie, jak i ośrodki publicznego sektora opieki zdrowotnej, a pomoc medyczna jest organizowana jedynie w trybie dyżurowym. Dlatego warto sprawdzić, gdzie można szukać pomocy.

Przede wszystkim kluczem jest zrozumienie, że w sytuacjach awaryjnych podczas świąt możemy skorzystać z jednej z trzech ścieżek, w tym wizyty w Nocnej Opiece Chorych, zgłoszenia się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub telefonu na pogotowie

- informuje Bartosz Krasiński, ratownik medyczny i założyciel fundacji AID Ratunek.

Podczas świąt specjaliści odnotowują wzmożoną liczbę zadławień ośćmi. Najczęściej są to przypadki, w których pacjent sam jest w stanie zlokalizować i pozbyć się ciała obcego. Jeżeli jednak objawy nie ustępują, albo zaczynamy mieć problemy oddechowe, należy skierować się na oddział.

W okresie świątecznym bardzo często zdarzają się przypadki zadławienia rybią ością. W takich sytuacjach rekomendujemy szpital Copernicus przy ul. Nowe Ogrody, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, a w Gdyni Szpital Miejski św. Vincentego a Paulo. Tam znajduje się zaplecza laryngologiczne, a specjaliści przy pomocy odpowiedniego sprzętu pomogą nam pozbyć się ości

- informuje Bartosz Krasiński.

Ponadto pacjenci bardzo często zgłaszają się z bólami brzucha, które najczęściej są efektem świątecznego przejedzenia. Objawy zwykle ustępują po zastosowaniu preparatów poprawiających trawienie czy po wprowadzeniu diety. W razie nagłych i ostrych dolegliwości należy udać się do punktu Nocnej Opieki Chorych lub na SOR.

Punkty Nocnej Opieki Świątecznej w Trójmieście:

Gdańsk

  • Szpital im. M. Kopernika, ul. Nowe Ogrody 1-6,
  • Szpital św. Wojciecha na Zaspie, ul. Jana Pawła II 50,
  • Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Świętokrzyska 4,
  • Przychodnia Rodzinna Medica Plus, ul. Lema 21
  • Szpital Dziecięcy Polanki, ul. Polanki 119 (dzieci poniżej 18 lat)
  • 7 Szpital Marynarki Wojennej, ul. Polanki 117

Sopot

  • Stacja Pogotowia Ratunkowego przy SPZZOZ, ul. Chrobrego 10,

Gdynia

  • Szpital im PCK, ul. Powstania Styczniowego 1,
  • Szpital św. Wincentego a Paulo, ul. Wójta Radtkego 1,
  • SP ZOZ Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego, ul. Białowieska 1

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie