Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swoją emeryturę

Ewa Pancer
Ewa Pancer
Ewa Pancer Grzegorz Pachla
Na pytania czytelników odpowiada Ewa Pancer, rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku.

Pracowałem w USA i Kanadzie. Czy ten okres może być zaliczony do emerytury?
Obecnie nie. Są wprawdzie podpisane umowy z zakresu ubezpieczeń społecznych między Polską a tymi państwami, ale jeszcze nie zostały ratyfikowane i nie obowiązują. Przewiduje się, że mogą wejść w życie w nowym roku kalendarzowym. Przepisy Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą określają też zasady podlegania ubezpieczeniom osób wykonujących pracę na terytorium drugiego państwa.

Jak uzyskać podpis elektroniczny i kto może się nim posługiwać?
Obowiązek podpisywania podpisem elektronicznym dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS elektronicznie wchodzi w życie 21 lipca 2008 r. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej: www.podpis.infor.pl. E-podpis można kupić w centrum certyfikacji. Adresy i numery telefonów do centrów znajdują się w internecie.

Czy można już teraz wystąpić do ZUS z pytaniem, ile otrzymam emerytury za 20 lat pracy?
Szacunkową wysokość przyszłej emerytury z ZUS oraz informacje o kwotach zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS można obliczyć samemu, korzystając z elektronicznego kalkulatora emerytalnego. Znajduje się on na stronie internetowej ZUS: www.mojaemerytura.zus.pl i jest przeznaczony dla przyszłych emerytów. W otrzymanej z ZUS "informacji o stanie konta'' została podana kwota kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek, zapisanych na koncie od początku reformy emerytalnej. Są to dane potrzebne do wyliczenia hipotetycznej przyszłej emerytury.

Od kiedy obowiązują nowe przepisy dla mężczyzn w wieku 60 lat, którzy mogą przejść na emeryturę po 35 latach pracy? Jaka jest podstawa prawna?
8 maja 2008 r. weszła w życie ustawa z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 67, poz. 411). Na mocy tej zmiany prawo do wcześniejszej emerytury ma 55-letnia kobieta z 30-letnim stażem ubezpieczeniowym oraz 60-letni mężczyzna z 35-letnim stażem. Ustawa zmieniła treść art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Osoby ubezpieczone urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które nie osiągnęły wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - mają prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli spełnią wymagane przepisami ustawy warunki. Nic nie zmienia się dla kobiet. Będą mogły odchodzić na emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli do końca 2008 r. wypracują co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli mają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy. Mężczyźni, tak jak do tej pory, będą mogli odchodzić na emeryturę po osiągnięciu 60 lat, jeżeli mają co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy, ale też, co jest nowym rozwiązaniem, jeżeli osiągnęli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Podstawowym warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do takiej emerytury z ZUS jest ukończenie w tym roku 60 lat. Mężczyzna musi też w dniu złożenia wniosku być pracownikiem i przez 6 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu umowy o pracę. Warunek ten nie jest konieczny, jeśli mężczyzna przez 35 lat był ubezpieczony jako pracownik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki