Zabytkowa zajezdnia w Gdańsku Oliwie. Będą nowe nakazy...

  Zabytkowa zajezdnia w Gdańsku Oliwie. Będą nowe nakazy konserwatora zabytków

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zabytkowa zajezdnia w Gdańsku Oliwie
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Bołt

  Co dalej z zabytkową zajezdnią tramwajową w Gdańsku Oliwie? Pomorski wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Chmielewski, nie składa broni i zamierza wydać decyzje dotyczące tego obiektu.
  - Przygotowujemy nakaz odnośnie zabezpieczenia budynków oraz usunięcia reklam, których w tym miejscu być nie powinno - zapowiada Dariusz Chmielewski, wojewódzki konserwator zabytków. - Na pewno nie zrezygnujemy z walki o uratowanie zabytku.

  Ten zabytek to dawna zajezdnia tramwajowa u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Pomorskiej w Oliwie. W ciągu kilku najbliższych tygodni Chmielewski zamierza wydać decyzje dotyczące obiektu.
  To nie pierwsze nakazy, które obecny konserwator zamierza wydać w tej sprawie. Wcześniejsze, również dotyczące zabezpieczenia budynków i usunięcia reklam, unieważniło jednak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - po odwołaniu złożonym przez właściciela nieruchomości.

  - W marcu i czerwcu bieżącego roku inspektorzy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przeprowadzili kontrole zajezdni - dodaje Dariusz Chmielewski. - Wnioski z lustracji zostaną wykorzystane w przygotowywanym nakazie.

  Z drugiej strony wiadomo, że niedawno służby konserwatorskie otrzymały wniosek właściciela zajezdni dotyczący zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przyjęcie nowych uregulowań w kwestii m.in. wysokości zabudowy miałoby podnieść atrakcyjność inwestycyjną nieruchomości. Dariusz Chmielewski zapewnia, że otrzymane propozycje zostaną dokładnie przeanalizowane.

  Unikatowy obiekt od lat nie może doczekać się remontu i popada w coraz większą ruinę. W 1998 r. miasto sprzedało nieruchomość po preferencyjnej cenie Fundacji Edukacji Gospodarczej "Pro Publico Bono". Przy tej okazji nabywca został zobowiązany do odnowienia zabytku. W 2007 r. zajezdnię kupiła spółka Easy.pl, ale i ona nie przywróciła jej dawnej świetności. Co gorsza, w ostatnich latach doszło do kilku podpaleń historycznej zabudowy.
  m.adamkowicz@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miech konserwator nie rżnie głupa

  lon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  działaniami pozorowanymi , to jest śmieszne .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo