Za tarczę żądają inwestycji

  Za tarczę żądają inwestycji

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W środę podpisana ma być umowa o instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że znajdzie się ona w Redzikowie koło Słupska. Stronę amerykańską będzie reprezentować sekretarz stanu, Condoleezza Rice. Szczegółowy plan jej pobytu w Polsce układany jest od niedzieli.
  Condoleezza Rice do Warszawy przyleci razem z Radosławem Sikorskim, szefem MSZ, dziś wieczorem, prosto ze spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. Harmonogram wizyty sekretarz stanu ma zadowolić zarówno premiera Donalda Tuska, jak i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo obaj przypisują sobie sukces w negocjacjach z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej.

  Tymczasem plany jej instalacji na Pomorzu - w podsłupskim Redzikowie (nadal brakuje oficjalnego potwierdzenia), wciąż budzą ogromne emocje w lokalnym samorządzie i wśród mieszkańców. Zachwytu nad amerykańską bazą nie było i nie ma, są za to liczne obawy - m.in. o bezpieczeństwo, choć nikt raczej nie wierzy w możliwość zamachu terrorystycznego.

  Samorządowcy nie zamierzają jednak siedzieć cicho i wysłali pismo do premiera i prezydenta. W zamian za tarczę chcą wsparcia finansowego w konkretnych inwestycjach - to m.in. budowa szybkiego połączenia z lotniskiem w gdańskim Rębiechowie i modernizacja dróg w Słupsku oraz powiecie słupskim.

  - Samorządowcy powinni teraz walczyć o jak najwięcej inwestycji, które pomogą w rozwoju naszego regionu - podkreśla Zbigniew Konwiński, słupski poseł PO.

  W Słupsku wczoraj zorganizowano też debatę w sprawie tarczy - większość jej uczestników była przeciwko planom jej budowy. W podobnym tonie wypowiadają się liderzy SLD.

  - To śmieszne, że nasz sojusz z Amerykanami ma polegać na instalacji jednej baterii z rakietami Patriot - mówi Wojciech Olejniczak, szef klubu Lewica.

  We wtorek do premiera i prezydenta RP wysłane zostanie specjalne pismo podpisane przez starostę słupskiego, prezydenta Słupska i wójta gminy Słupsk. W dokumencie pojawi się lista inwestycji, które zdaniem samorządów, rząd polski powinien dofinansować w ramach rekompensaty za utracone korzyści.

  Na pierwszym miejscu tej listy ma się znaleźć budowa drogi szybkiego ruchu do Trójmiasta, która pozwoli mieszkańcom naszego regionu na bezproblemowy dojazd do lotniska w Rębiechowie.
  Wczoraj w auli Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyła się debata dotycząca instalacji w podsłupskim Redzikowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo