MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za dużo grzybów? Zamroź, niektóre gatunki można przechowywać nawet do roku. Zobacz, co robić, aby się nie sklejały

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W chłodnych warunkach przechowuje się te grzyby, które są w miarę dorodne, a ich miąższ jest zbity; są to m.in. podgrzybki, borowiki, kurki, maślaki i rydze.
W chłodnych warunkach przechowuje się te grzyby, które są w miarę dorodne, a ich miąższ jest zbity; są to m.in. podgrzybki, borowiki, kurki, maślaki i rydze. GettyImages/Vladimir Dyavhkov
Grzybowy boom nabiera tempa, szczególnie po deszczu pojawia się coraz więcej popularnych gatunków. Zbiory trzeba umieć obrabiać. Część szybko traci świeżość i jędrność. Jak zachować pełnię aromatu? Wystarczy dary lasu zasuszyć lub zamrozić. Jak robić to dobrze? Które grzyby nadają się do przechowywania w zamrażarce, a które nie? Niektóre przechowasz nawet do roku.

Spis treści

Mrożenie świeżych grzybów. Dzięki temu się nie zmarnują

Nadmiar grzybów najlepiej zamrozić. Dzięki temu zachowają swoje walory, a przy okazji będą pod ręką w każdej chwili, gdy najdzie nas ochota na pachnącą zupę lub gęsty sos. Okazuje się, że określone gatunki przechowuje się inaczej. W chłodnych warunkach trzyma się te rodzaje, które są w miarę dorodne, a ich miąższ jest zbity.

Wśród grzybów, które można zamrażać, są:

Zobacz więcej: Jak szybko rosną grzyby po deszczu? To zależy od gatunku, niektóre pojawią się nawet dzień po. Sprawdź, kiedy szukać prawdziwków i kurek

Jak prawidłowo zbierać grzyby w lesie?

Niezależnie od tego, jakie grzyby chcesz mrozić, muszą być one świeże, nierobaczywe i dobrze oczyszczone. Kodeks dobrego grzybiarza wciela się w życie już podczas pobytu w lesie. Lasy Państwowe przypominają, że można zbierać jadalne okazy, ale trzeba to robić umiejętnie.

Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała, informuje na swojej stronie Nadleśnictwo Dynów.

Zebranych frykasów nie wkładaj do reklamówek lub worków, grozi to zaparzeniem grzybów. Najlepszym rozwiązaniem jest koszyk wiklinowy. Zaleca się, aby zbiorami gospodarować po powrocie do domu. Część możesz wykorzystać od razu, część suszyć, a część zostawić na przyszłość.

Mrozić surowe czy gotowane? Tak powinno się obrabiać grzyby

Forma zamrożenia ma znaczenie, niektóre od razu można zapakować i zamrozić, część wymaga wcześniejszej obróbki.

Trzeba uważać na te blaszkowe. Mrożone na świeżo nie dość, że zgorzknieją, to jeszcze będą miały nadmiar wody w swojej strukturze, mówi Strefie Agro Kazimierz, grzybiarz z Podlasia.

Grubomięsiste okazy, np. podgrzybki czy borowiki, możesz oczyszczone schować do zamrażarki. Niektórzy polecają jednak obgotowanie, niezależnie od rodzaju, ma to przedłużyć świeżość. W przypadku blaszkowych kurek nie wystarczy wyczyszczenie, nie mrozi się ich na surowo. Trzeba je zblanszować lub obgotować, wielu kucharzy nawet je podsmaża.

Co zrobić, żeby grzyby się nie sklejały?

Włożenie grzybów na ścisk do opakowania może skutkować posklejaniem się ich części. Najlepiej posegreguj dane okazy lub podziel na mniejsze części, np. talarki lub kostkę. W takiej formie powinny zostać równomiernie rozłożone na tackach, w woreczkach strunowych lub w pojemniku na żywność. Możesz je oddzielić folią. Każde opakowanie powinno być oznaczone datą zamrożenia i nazwą gatunku. Rozmrożonych porcji nie zamraża się ponownie.

Ile czasu grzyby mogą leżeć w zamrażarce?

Masz przygotowane grzyby, większość bezpiecznie leży w zamrażarkach, ale pojawia się pytanie – jak długo mogą one tam być? Te, które nie zostały poddane obróbce cieplnej, np. podgrzybki, powinieneś spożyć w przeciągu pół roku. Kurki oraz gatunki, które zostały sparzone bądź obgotowane, wytrzymają nawet rok. Co ważne, po wyjęciu grzybów, nie trzeba ich do końca rozmrażać. Proces gotowania, smażenia lub duszenia możesz zacząć już w połowie, dzięki temu nie stracisz wszystkich walorów leśnego przysmaku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki