MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za chwilę zaczynamy majówkę. Jak bezpiecznie podróżować? Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed złodziejem?

red
Lada dzień zaczynamy wielką majówkę. Wielu mieszkańców Pomorza szykuje się do wyjazdu na długi weekend. Pamiętajmy jednak: udana majówka to bezpieczna majówka. Funkcjonariusze radzą: jak zabezpieczyć swoje mieszkanie? Gdzie można rozpalić ogniska? Jak bezpiecznie podróżować?

Funkcjonariusze z gdańskiej Komendy Miejskiej Policji przypominają: złodzieje nie mają wolnego. Bezlitośnie wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do tego, aby wzbogacić się kosztem innych. Włamywacze zazwyczaj nie okradają przypadkowych mieszkań.

- Ich działanie jest wcześniej zaplanowane. Przygotowują się i dzięki obserwacji wiedzą dużo na temat ilości osób w nich zamieszkujących, zasobów mieszkańców, sprzętów, ale również ewentualnych zabezpieczeniach, które trzeba pokonać żeby dostać się do mieszkanie. Najczęściej wykorzystują nieobecność domowników, dostają się do wnętrza mieszkań i zabierają z nich drobne rzeczy, takie które najłatwiej wynieść - wskazuje asp. Karina Kamińska z KMP w Gdańsku.

Dodaje, że najbardziej narażone na włamanie są obiekty położone na parterze, bo do nich najłatwiej jest się dostać przez okno lub balkon, oraz domy jednorodzinne i budynki stojące w odosobnieniu, w dodatku zasłonięte wysokim ogrodzeniem czy drzewami. Często włamywacze decydują się na mieszkania, gdzie zamontowane są zwykłe zamki i drzwi, ponieważ łatwo je uszkodzić i wejść do środka.

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą złodziei? Oto kilka rad od policjantów:

 1. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania.
 2. Założyć dobrej klasy zamki oraz drzwi, najlepiej z atestem antywłamaniowym. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego wykonaj solidne ogrodzenie, załóż oświetlenie na zewnątrz budynku.
 3. Zainstaluj alarm przeciw włamaniowy.
 4. Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, tak, aby wnętrze Twojego mieszkania było niewidoczne na zewnątrz.
 5. Zanotuj lub sfotografuj marki i typy ( numery identyfikacyjne ) posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne.
 6. Zwracaj uwagę na przebywających na klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają? Jeżeli masz wątpliwości zgłośmy to na policję.
 7. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkania, a podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami.
 8. Opuszczając na dłużej mieszkanie porozmawiaj z sąsiadem, poproś o nadzór nad swoim mieszkaniem.
 9. Zaufanej osobie pozostaw klucze i poproś, aby od czasu do czasu zapaliła światło lub odsłoniła rolety. To pozwoli na zmylenie przeciwnika.

Co gdy wyjedziemy i wybierzemy się na wycieczkę? Wówczas na celownik wziąć nas mogą kieszonkowcy.

Aby nie stać się łupem kieszonkowca, w miejscach niebezpiecznych pamiętaj:

 • trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie
 • nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach
 • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować
 • jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy - unikaj zatłoczonych pojazdów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym
 • nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb
 • płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy
 • podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment
 • zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy hali targowej
 • zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do maskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni

Jak bezpiecznie podróżować? Policjanci radzą:

 • zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, na dworcach kolejowych, autobusowych, w tramwajach itp.
 • bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu
 • w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki
 • w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki
 • w środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi
 • w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza obawy
 • bądź czujny, podróżując staraj się nie spać
 • jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji

Gdzie można rozpalać ogniska? Funkcjonariusz straży pożarnej z Gdyni informuje:

Na terenie Gdyni, urząd wyznaczył miejsca w których można palić ogniska lub grille. - Jeśli grupa osób chce rozpalić ognisko powinna to zgłosić do Urzędu Miasta Gdyni, a Państwową Straż Pożarną poinformować - słyszymy.

W dniu, w którym rozpalamy ognisko (w wyznaczonym miejscu) dzwonimy na numer alarmowy do straży pożarnej i podajemy następujące dane: imię i nazwisko, nr telefonu kontaktowego, w jakich godzinach planujemy palić ognisko, start oraz zakończenie.

- W obecnej chwili i w związku z zagrożeniem pożarowym w lasach jest zakaz palenia ognisk - zaznacza strażak.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki