Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii małych Ojczyzn. Łubiana po transformacji ustrojowej

Maciej Wajer
Kilka lat po zmianach ustrojowych w Polsce, Łubiana stała się największą miejscowością nowo utworzonej gminy wiejskiej Kościerzyna, która powstała w 1992 roku. Można powiedzieć, że od tego czasu rozpoczął się zupełnie nowy okres w historii miejscowości.

Od tego czasu wieś szybko zmienia swoje oblicze i jest jedną z najszybciej rozwijających się miejscowości w powiecie kościerskim. Świadczy o tym chociażby wzrost liczby domów jednorodzinnych, których w ciągu kilkunastu lat przybyło ponad 100. Zmieniła się również infrastruktura, szczególnie drogowa. Przybyło również wiele chodników, wybudowano nowe ujęcie wody, a także kanalizację sanitarną, deszczową wraz z siecią wodociągową. Przybywa również mieszkańców. Na koniec 2014 roku we wsi mieszkało prawie 2400 osób.

Inwestycje na dużą skalę rozpoczęły się już w 1993 roku. Wówczas rozpoczęto przebudowę mostów oraz remonty nawierzchni asfaltowych, a rok później wybudowano wspomniane wcześniej ujęcie wody o głębokości ponad 100 metrów. Pozyskany przez władze gminy środki w kwocie 1 mln zł, pozwoliły na budowę kanalizacji oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków. Całe przedsięwzięcie pochłonęło około 4 mln zł, dzięki którym wybudowano ponad 23 kilometry sieci.

Na początku lat 90. ukończono również budowę opisywanego w poprzednich artykułach kościoła. Jego konsekracji dokonał biskup Marian Przykucki, który w 1991 roku dokonał również poświęcenia dwóch nowych dzwonów. Trzeba też wspomnieć o tym, że bardzo ważną rolę w życiu religijnym parafian odgrywają przydrożne kapliczki. Można je zazwyczaj zauważyć w przydomowych ogrodach. Większość z nich pochodzi z początku XX wieku.

Z kolei życie kulturalne mieszkańców wsi koncentrowało się głównie wokół Gminnego Centrum Kultury i Sportu, miejscowej szkoły oraz kościoła. Nową szkołę oddano do użytku w 1990 roku. W roku 1998 placówka otrzymała imię Adama Mickiewicza. Niezwykle ważną imprezą o charakterze ogólnopolskim, która zorganizowano w Łubianie, były Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Pływaniu Długodystansowym. Odbyły się one w 1997 roku i wzięło w nich udział około 100 zawodników. Historycznym wydarzeniem był przyjazd prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który w 2000 roku odwiedził Zakłady Porcelany Stołowej. Kilka lat temu budynek dworca PKP został zaadaptowany na potrzeby kulturalne mieszkańców, a także wybudowano wielofunkcyjne boisko sportowe. Warto też wspomnieć, że w 2011 roku oddano do użytku Szlak Bitwy pod Łubianą, który stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki