Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z gdańskich szkół znikną automaty z napojami i słodyczami

Agata Cymanowska
T. Jadłowski
Ponad 86 procent pomorskich dzieci w wieku od 4 do19 lat ma wady postawy. Więcej otyłych dziewczynek w wieku od 13 do 15 lat niż na Pomorzu nie ma nigdzie w kraju. Uczniowie borykają się też z niedożywieniem i... nadciśnieniem, a jeśli chodzi o zachorowalność dzieci i młodzieży na cukrzycę województwo jest liderem w kraju.

- Problemy zdrowotne dzieci, jako konsekwencja niezdrowego trybu życia, są coraz bardziej istotne - mówi Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska. - Dlatego zdecydowaliśmy się do 2014 r. na rozwinięcie systemu opieki zdrowotnej nad dziećmi w wieku szkolnym.

Program podzielony zostanie na etapy i będzie realizowany od 2011 r. przez trzy lata, kosztem 1 mln zł rocznie. Obejmie dzieci w wieku od 6, 10 i 14 roku życia.

- Chodzi o wczesne rozpoznawanie i zapobieganie chorobom, a nie o wymuszanie kolejnej szklanki mleka - podkreśla Regina Białousów, dyrektor Wydziału Edukacji w gdańskim magistracie. - Program zostanie wybrany w drodze konkursu, który ogłosimy na początku roku. Jednocześnie do końca roku szkolnego, aż wygasną umowy, ze szkół znikną automaty z napojami słodzonymi i słodyczami. Przeznaczymy też więcej środków na zajęcia na pływalniach dla dzieci w ramach gimnastyki korekcyjnej.

Programy prozdrowotne realizuje już Sopot - m.in. w każdej szkole w mieście jest pielęgniarka i w większości opieka stomatologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki