Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Gdańska wyruszyła międzynarodowa wyprawa przeciwko Szczytowi Ziemi 2012 w Brazylii [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
W poniedziałek w Gdańsku zaczęła się wielka, międzynarodowa akcja wytyczania nowych zasad zrównoważonego rozwoju na Ziemi. Prace te zainaugurowała 33-osobowa, międzynarodowa ekipa, która wypłynęła w rejs po Bałtyku, na pokładzie żaglowca Lovis.

- W Rio de Janeiro w Brazylii, zacznie się wkrótce kolejny, trzeci już Szczyt Ziemi - powiedziała nam przed podróżą Nina Józefina Bąk, współinicjatorka tej wyprawy, zatytułowanej: Sailing for sustainability. - Mamy przeczucie, że na tym szczycie nic ważnego się nie stanie. Pojęcie zrównoważonego rozwoju wyjałowiło się za wiele i chcemy je na nowo zdefiniować. Pragniemy wspólnie stworzyć nową jakość, zaproponujemy takie projekty wykorzystania odnawialnych źródeł energii, by jak najwięcej osób mogło je zastosować. Będziemy dyskutować o alternatywnej ekonomii, o organizacjach spółdzielczych, kooperatywach. Niestety, instytucje Unii Europejskiej, jak i w poszczególnych państwach, są skostniałe. Trudno je zmienić. Dlatego ludzie powinni sami się organizować, tworzyć sobie pomysły, niekomercyjne. Podczas rejsu chcemy nie tylko omawiać potrzebne zmiany dotyczące zrównoważonego rozwoju, ale też potem wprowadzać je w życie.

Rejs potrwa cztery tygodnie. W tym czasie ponad 100 aktywistów i aktywistek z Europy przekształci tradycyjny statek żeglarski w Laboratorium Globalnej Zmiany. Podczas gdy dyskurs panujący na Rio+20 (Konferencja ONZ dot. Zrównoważonego Rozwoju, tzw. Szczyt Ziemi) promuje model ekonomicznego wzrostu opartego na biznesie, uczestnicy rejsu będą nawzajem dzielić się doświadczeniem i wiedzą z dziedziny ekonomii solidarnościowej, koncepcji post-wzrostu, pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł. Załoga zorganizuje także dyskusje, przedstawienia, happeningi w miastach portowych, które odwiedzi.

Na pokładzie Lovisa oprócz aktywistów będzie także słynny fotograf Kai Löffelbein. Profesorowie Ulrich Brand z Wiednia oraz Subir Sinha z Londynu będą prowadzić bloga specjalnie dla projektu.

- Nasz manifest wsparły takie grupy jak: The Rio+20 Peoples Summit, the Yes Men, Transnational Institute i wiele innych - mówi Nina Józefina Bąk.

- Sformułowanie "zrównoważony rozwój" stało się sloganem, instrumentalnie wykorzystywanym dziś w świecie biznesu i polityki. Rozwój jaki promuje ONZ, wspiera tzw. business as usual - ocenia Caspar Klein, współinicjator projektu.

- W codziennym życiu, mamy bardzo niewiele okazji aby myśleć poza schematami naszej konsumpcyjnej kultury. Czas spędzony na tym statku pozwoli na zrozumienie, co może znaczyć globalna odpowiedzialność w naszym codziennym, indywidualnym życiu.

Plan rejsu podany na stronie sailingforsustainabilitypl.wordpress.com to: 18.06 - Gdańsk (Polska), Klaipėda (Litwa) - 26.06: Liepaja (Łotwa) - 1.07: Salacgriva (Łotwa) - Pärnu (Estonia) - 8.07: Tallinn (Estonia) - 15.07: Turku (Finlandia).

W czasie podróży, w kolejnych miastach portowych zorganizowane będą wydarzenia konferencje, dyskusje panelowe, koncerty i sztuki teatralne, promujące alternatywy.

W czasie rejsu żaglowca Lovis po Bałtyku, w Rio de Janeiro w Brazylii, dwadzieścia lat po pierwszym Szczycie Ziemi, głowy państw i rządów wezmą udział w konferencji ONZ i będą dyskutować na temat zrównoważonego rozwoju i walki z ubóstwem. To już będzie trzecie takie spotkanie w Rio.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki