XVIII Dyktando Kaszubskie w Słupsku (5.10.2019). Blisko 200 uczestników zmierzyło się z kaszubską ortografią. Lista zwycięzców [zdjęcia]

Robert GębuśZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (34 zdjęcia)
W Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku 184 uczestników zmagało się w sobotę 5.10.2019 r. z kaszubskimi tekstami podczas XVIII Kaszubskiego Dyktanda.

XVIII Dyktando Kaszubskie w Słupsku

XVIII Dyktando Kaszubskie w Słupsku zorganizowano z dużym rozmachem. Czas między poszczególnymi etapami dyktanda, wypełniały występy artystyczne, w tym zespołu artystycznego "Marzenie" z SP 2 w Słupsku, "Lęborskich Słoneczek" zespołu kaszubskiego ze Społecznej Językowej Szkoły Podstawowe LTO oraz zespołu kaszubskiego "Jantar" z ZS Motarzyno. Rywalizacji o miano najlepszego znawcy kaszubskiej ortografii towarzyszyły także zajęcia zorganizowane przez Teatr Lalki "Tęcza", warsztaty z Ipodami, wyjazd uczestników nad morze oraz koncert Weroniki Korthals.

XVIII Dyktando Kaszubskie w Słupsku (5.10.2019). Blisko 200 ...

Dyktando podzielono na 7 kategorii:

  • szkoły podstawowe - klasy I-III, IV-VI, VII-VIII,
  • szkoły ponadpodstawowe,
  • studenci oraz
  • dorośli, w tym profesjonaliści i nauczyciele.

- Wraz ze wszystkimi organizatorami włożyliśmy masę pracy w to przedsięwzięcie. Z artystami i opiekunami przyjechało dziś do Słupska ponad 300 osób - mówi Karolina Keller, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku.

Czytaj także

Do drugiego etapu dyktanda przeszło 53 uczestników. Jak podkreślają, w tym roku zadanie nie było proste nie tylko ze względu na tekst.

- Przygotowywałem się do niego krótko, ponieważ w tym roku było na początku października, a w poprzednich latach w połowie listopada. Nie było na przygotowania zbyt wiele czasu, a jednak czułem się dodatkowo zmotywowany - mówi Mirosław Miotk Kartuz, który wygrał w kategorii szkół ponadpodstawowych. - To moje piąte dyktando, ale pierwszy raz wygrywam. To był trudny tekst, ale udało mi się go poprawnie napisać.

O tym, że tekst był niełatwy mówili również starsi uczestnicy dyktanda. Także tacy, dla których język kaszubski to chleb powszedni.

- To moje drugie dyktando, które wygrałem. Miało najwyższy poziom - uważa Tomasz Fopke. - Teksty Jana Trepczyka, z uwagi na to, że autor stosuje wiele neologizmów są niezmiernie trudne. Nasza grupa miała szczęście do dobrych lektorów. Była wśród nich pani Wanda Kiedrowska i Danuta Pioch i to również ich duża zasługa, że napisaliśmy to dyktando. Trepczyk jest też bardzo ważny dla mnie dlatego, że tworzył muzykę i dla naszego muzeum w Wejherowie.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

XVIII Dyktando Kaszubskie w Słupsku. Zwycięzcy

W klasyfikacji szkół podstawowych:

  • Klasy I-III: Julia Depka - Prądzińska, Zespół Szkół w Brzeźnie Szlacheckim
  • Klasy IV-VI - Adam Szmaglik, Zespół Szkół w Łubianie
  • Klasy VII-VIII -Patrycja Maciuszonek, Szkoła Podstawowa w Przodkowie

Klasy ponadpodstawowe:

  • Mirosław Miotk, I LO w Kartuzach

Studenci:

  • Krzysztof Wojciechowski, UWAM Poznań

Zawodowcy:

  • Tomasz Fopke, Muzeum Pism i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

W Bojanie odbyło się XVI Kaszubskie Dyktando [zdjęcia, wideo, wyniki]

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie