Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych - czego tam nie było! ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Na Rynku w Kartuzach odbył się XV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych. 25 września każdy, kto odwiedził targowe stoiska mógł wybierać do woli wśród zdrowych, ekologicznych produktów pochodzących od regionalnych producentów m.in. żywności i kosmetyków.

Na Kartuskim Targu Ekologicznym można było nabyć niemal wszystko. Smakołyki oferowały panie z kół gospodyń wiejskich. Było stoisko z ekologicznymi serami, były przeróżne nalewki, syropy, dżemy. Najwięcej osób przyciągało stoisko z kosmetykami, na którym oferowano ekologiczne kremy i balsamy, jakich nie kupimy w żadnej drogerii.

Najmłodsi goście odwiedzający stoiska lokalnych producentów chętnie wzięli udział w konkursie na tworzenie różnych haseł związanych z kartuskim targiem. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się w poniedziałek w Kartuskim Centrum Kultury, ale jedną nagrodę wręczono już podczas targu. Odebrała ją Agata, autorka hasła: "Rolki, rowerki, spacerki - ekologiczne bajerki".

Wśród innych, wymyślonych przez dzieci haseł znalazły się m.in.: Kochasz dzieci, nie pal śmieci", "Biegaj z rana, ćwicz wieczorem, będziesz ekogladiatorem", "Rzepak, marchew, kalarepa, moje hasło ekokrzepa!", " Tylko ona życie twoje odmieni, ekodynia, królowa jesieni".

- Pomysłodawczynią tego targu była pani Elżbieta Szyller, wówczas pracownik Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - mówi Karolina Lisiecka, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE, które we współpracy z Powiatem Kartuskim, Gminą Kartuzy oraz Nadleśnictwem Kartuzy zorganizowało tegoroczny targ. - To pani Elżbieta wpadła na pomysł, aby wszystko co jest związane z certyfikowanymi produktami rolniczymi można było pokazać i sprzedać właśnie podczas takiej iprezy, a że pochodziła z Kartuz, stąd pomysł, aby te targi odbywały się właśnie w stolicy Kaszub. Co najważniejsze, kupując u naszych producentów ekologicznych, każdy może być pewien, że kupuje produkty zdrowe. I jeszcze jedna rzecz, nie każdy producent, który mówi, że sprzedaje wyłącznie zdrowe, naturalne rzeczy wyhodowane w swoim ogrodzie, wart jest zaufania.

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, system certyfikatów wpływa korzystnie na proces powstawania produktów ekologicznych i ich jakość.

- Jesteśmy sprawdzani przez mnóstwo instytucji, każdy producent musi dochować wszelkich starań, by móc tę licencję producenta ekologicznego nadal posiadać - mówi Karolina Lisiecka. - To nie jest łatwe, więc polecam korzystanie z tych licencjonowanych produktów. Tym bardziej, że są to produkty głównie z gmin powiatu kartuskiego, ale też z całego województwa pomorskiego.

Współorganizatorem targu jest Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

- Zawsze warto promować lokalną zdrową żywność i produkty ekologiczne - mówi Alicja Mazur, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Kartuzach. - Nasze społeczeństwo trzeba uczyć i zachęcać do tego, że ekologiczne jedzenie i inne produkty są zdrowe. Co ciekawe, to podczas tych targów, ludzie się ze sobą jednoczą, jeden drugiemu przekazuje ciekawe informacje, doświadczenia i dzięki temu tak wspaniała impreza trwa przez tak wiele lat. My jako powiat kartuski dofinansowujemy ją od samego początku.

Pomorska Wieś Pomorska 2021 w powiecie kartuskim

Po raz pierwszy w tym roku rozstrzygnięcie konkursu Piękna Wieś Pomorska w powiecie kartuskim ogłoszono podczas XV Kartuskiego Targu Produktów Ekologicznych na Rynku w Kartuzach.

Z uwagi na pandemię, powiat kartuski nie organizował imprez - w tym dożynek powiatowych - i w związku z tym ogłoszenie wyników konkursu Polska Wieś Pomorska na etapie powiatu odbyło się dopiero 25 września.

Wyróżnienie zdobyło sołectwo Borucino z sołtys Marzeną Richert. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Kamienica Królewska w gminie Sierakowice z sołtysem Ryszardem Piaseckim. Drugą lokatę wywalczyła wieś Kożyczkowo w gminie Chmielno z sołtysem Anną Król. Pierwsze miejsce zajęła wieś Glincz - gmina Żukowo, sołtys Izabela Małycha. Wieś Glincz zajęła też III miejsce na szczeblu wojewódzkim konkursu Piękna Wieś Pomorska 2021.

W kategorii gospodarstw prowadzono odrębna klasyfikację. Wyróżnienie trafiło do państwa Grażyny i Edwarda Grotha z Bursztyniku w gminie Przodkowo. Trzecie miejsce w powiecie kartuskim zajął Andrzej Bieliński z Kożyczkowa, gmina Chmielno. Na drugiej pozycji komisja usytuowała posesję i właściciela - Krzysztofa Hoppa z Nowego Tuchomia w gminie Żukowo. Główną nagrodę zdobyli państwo Genowefa i Tadeusz Kupperowie z Kolana w gminie Stężyca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki