Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIX-wieczny wiatrak w Tczewie z dotacją na remont | WIDEO, ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Miasto Tczew otrzyma dofinansowanie z rządowego programu ochrony zabytków na opracowanie projektu i pierwszy etap remontu zabytkowego XIX-wiecznego wiatraka typu holenderskiego. Koszt prac szacuje się na 1,2 mln zł, a dotacja wynosi 1 mln 176 tys. zł.

- To dla nas bardzo dobra wiadomość. Nie tak dawno odkupiliśmy wiatrak, a teraz są pieniądze na projekt i pierwsze prace. Ta dotacja przyspieszy moment, w którym mieszkańcy naszego miasta będą mogli z tego wiatraka korzystać - mówi Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa.

Wiatrak to znak rozpoznawczy Tczewa

XIX-wieczny wiatrak typu holenderskiego znajdujący się przy ulicy Wojska Polskiego, to jeden ze znaków rozpoznawczych Tczewa. Miasto sześć miesięcy temu kupiło obiekt od prywatnego właściciela za 460 tysięcy złotych.

Wiatrak zbudowano w 1891 roku dla młynarza Waltera Schultza. Na działce powstały także dom mieszkalny i budynki gospodarcze.
Drewniany wiatrak typu holenderskiego, w części dolnej murowany i podpiwniczony, z ruchomą głowicą, założony został na planie ośmioboku. Obiekt jest unikatowy także z tego powodu, że ma pięć śmigieł (skrzydeł), a nie zwyczajowe cztery.

Czytaj także:
Kilka ofert na projekt basenu przy SP nr 12 w Tczewie | WIDEO, ZDJĘCIA

Z informacji, które zgromadziła Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie wynika, że na początku XX wieku w zabudowaniach sąsiadujących z wiatrakiem działał m.in. punkt sprzedaży produktów mącznych, a także punkt sprzedaży siana, słomy oraz sieczki będący własnością młynarza Waltera Schulza.

Wiatrakiem w Tczewie przez lata zarządzali harcerze

Wiatrakiem przy ulicy Wojska Polskiego przez kilka dekad zarządzali miejscowi harcerze. W 1983 roku stał się on własnością prywatną. Wiatrak był "dodatkiem" do przylegającego mieszkania. Miasto sprzedawało obiekty w pakiecie. Nowi właściciele podjęli się remontu, wymieniając część drewnianych elementów. Później przerosły ich jednak koszty. Obiekt zaczął ponownie podupadać. Dodajmy, że od 1960 roku znajduje się w krajowym rejestrze zabytków.

Zobacz także:
Gryf dalej będzie prowadził komunikację miejską w Tczewie. Od września przejazdy bezpłatne

Rozmowy tczewskich urzędników ze spadkobiercami właścicieli wiatraka dotyczące jego kupna przez samorząd trwały od 2016 roku. I zakończono je w styczniu 2023 roku.

Obecnie wiatrak jest w złym stanie. Co znajdzie się w wiatraku po renowacji? Jakim celom będzie służył? Nie jest to jeszcze określone. Być może celom muzealnym albo kulturalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki