XIX-wieczny park, tak jak stare kamienice, przejdzie...

  XIX-wieczny park, tak jak stare kamienice, przejdzie rewitalizację

  Joanna Łabasiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przepiękny XIX-wieczny Park Miejski w Tcze-wie zyska nowy blask, a to za sprawą nowej koncepcji zagospodarowania. Przygotował ją, na zlecenie Urzędu Miasta, zespół projektantów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
  - Zależało nam, aby zaproponowane rozwiązania uwzględniały uwarunkowania zawarte w programie rewitalizacji tczewskiej starówki, ponieważ to w tym obszarze znajduje się park - tłumaczy Janusz Landowski z Wydziału Spraw Komunalnych Urzędu Miejskiego w Tczewie.

  - Chcieliśmy, aby to miejsce nawiązywało do historycznych początków, ale jednocześnie było wyposażone w nowoczesne rozwiązania pozwalające wypoczywać tu całym rodzinom.
  Dlatego stawek zostanie podzielony na trzy części, tak aby mogły w nim bawić się dzieci. W planach jest utworzenie strefy dydaktycznej z ogrodem botanicznym.

  Niewątpliwą atrakcją będzie zegar słoneczny, który jednocześnie posłuży jako miejsce odpoczynku. Najmłodsi i rodzice ucieszą się z możliwości gry w minigolfa, co na pewno ułatwi planowana wypożyczalnia sprzętu. Układ alejek, który pochodzi z XIX w. pozostanie taki sam.

  - Od kilku lat renowacja parku przebiega małymi kroczkami, w końcu powstała koncepcja kompleksowej modernizacji - wyjaśnia naczelnik wydziału Krzysztof Witosiński. - Chcemy ją etapowo realizować, zajmie nam to minimum trzy lata. Pieniądze na inwestycję zostaną zabezpieczone w budżecie, ale na pewno będziemy się starać, by pozyskać je także z Unii Europejskiej. Koszt przebudowy parku wyniesie około 3 mln zł. Jeszcze w tym roku odtworzymy dwie alejki oraz dwa ciągi schodów kamiennych.

  Część nieutwardzonych alejek zostanie pokryta naturalnym kruszcem, ma to nawiązać do początków istnienia parku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo