Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe emerytury a długość życia. Nowe tablice GUS opublikowane. ZUS wyjaśnia, czy można podwyższyć emeryturę. Jak to zrobić?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Ostatnio Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze tablice Tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które są ważnym czynnikiem w obliczaniu przez ZUS wysokości emerytury. Najnowsze dane są korzystniejsze dla seniorów, gdyż ci mogą liczyć na wyższe świadczenia. W związku z tym wielu wnioskuje o ponowne przeliczenie wysokości swoich emerytur. Często jednak wnioski spotykają się z odmową. Dlaczego? Kto może liczyć na wyższą emeryturę?POZNAJCIE SZCZEGÓŁY >>> TUTAJ
Ostatnio Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze tablice Tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które są ważnym czynnikiem w obliczaniu przez ZUS wysokości emerytury. Najnowsze dane są korzystniejsze dla seniorów, gdyż ci mogą liczyć na wyższe świadczenia. W związku z tym wielu wnioskuje o ponowne przeliczenie wysokości swoich emerytur. Często jednak wnioski spotykają się z odmową. Dlaczego? Kto może liczyć na wyższą emeryturę?POZNAJCIE SZCZEGÓŁY >>> TUTAJ Krzysztof Kapica
Ostatnio Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze tablice Tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które są ważnym czynnikiem w obliczaniu przez ZUS wysokości emerytury. Najnowsze dane są korzystniejsze dla seniorów, gdyż ci mogą liczyć na wyższe świadczenia. W związku z tym wielu wnioskuje o ponowne przeliczenie wysokości swoich emerytur. Często jednak wnioski spotykają się z odmową. Dlaczego? Kto może liczyć na wyższą emeryturę? Zobacz!

Jak ZUS oblicza wysokość emerytury? Przez COVID świadczenia wzrosły

W każdym roku Główny Urząd Statystyczny dokonuje obliczeń średniego dalszego trwania życia w Polsce. Tabele powstają w oparciu o dane o umieralności w poszczególnych grupach wiekowych i są wykorzystywane przez ZUS do ustalenia wysokości emerytury kapitałowej.

WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PONOWNEGO PRZELICZENIA EMERYTURY PRZEZ ZUS ZNAJDZIECIE >>> TUTAJ <<<< LUB W NASZEJ GALERII.

Obliczamy ją dzieląc podstawę obliczenia emerytury (t. j. kapitał początkowy i składki - przyp. red.) przez średnie dalsze trwanie życia - informuje ZUS.

Średnie dalsze trwanie życia jest to nic innego jak przewidywana liczba miesięcy, przez którą świadczeniobiorca będzie pobierać emeryturę. Wraz z postępem cywilizacyjnym śmiertelność w wielu krajach spada i tym samym długość życia populacji jest większa.

Nie przeocz

W ostatnim czasie namieszał jednak koronawirus. W 2020 roku w naszym kraju zmarło o 67 tys. osób więcej niż w 2019 r. Co najmniej w 70 proc. zgonów udział miał COVID-19 (za se.pl). Tak oto we wszystkich przedziałach wiekowych średnie dalsze trwanie życia zmniejszyło się o

  • 15,4 miesiąca dla 30-latków,
  • 13,8 miesiąca dla 60-latków,
  • 13,3 miesiąca dla 65-latków,
  • 7,7 miesiąca dla 80-latków,
  • 4,2 miesiąca dla 90-latków.

Nowe tablice GUS a wysokość emerytur. Nie wszyscy emeryci skorzystają!

W związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia emeryci wnioskują o ponownie przeliczenie swoich świadczeń. Jak jednak informuje ZUS, część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i Zakład odmówi przeliczenia emerytury.

- Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia - informuje w specjalnym komunikacie ZUS.

Zobacz także

Kto może liczyć na wyższą emeryturę od ZUS?

ZUS przypomina, że publikowane przez GUS tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń.

Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku.

WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PONOWNEGO PRZELICZENIA EMERYTURY PRZEZ ZUS ZNAJDZIECIE >>> TUTAJ <<<< LUB W NASZEJ GALERII.

Dotyczy to także osób, które wiek emerytalny osiągnęły przed kwietniem 2021 roku, ale dopiero teraz wystąpią o ustalenie emerytury. Nowe tablice GUS mają również zastosowanie u osób, które nabyły już ustalone prawo do nowej emerytury i mają okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po dniu, od którego przyznano tę emeryturę i zgłaszają obecnie wniosek o doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury.

- W przypadku złożenia takiego wniosku w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. przy obliczeniu kwoty doliczenia składek zastosujemy średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia - dodaje ZUS.

Polecamy

Najnowsze tablice średniego dalszego trwania życia zostaną uwzględnione przy obliczaniu wysokości emerytury także u osób, których prawo do nowej emerytury zostało zawieszone z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracowały przed dniem nabycia prawa do emerytury, a w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończą zatrudnienie. Takie osoby nie miały ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, bo takie ustalenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia.

Jeżeli wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., kwotę emerytury obliczymy z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porównamy z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny oraz wybierzemy wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy - informuje ZUS.

Znajdź dodatkową pracę na emeryturzeJeśli dorabiamy, będąc na emeryturze, możemy złożyć wniosek o ponownie przeliczenie świadczenia.

Chcesz mieć wyższą emeryturę? Oto najlepsze sposoby. Dzięki ...

Wnioski o przeliczenie emerytur. Te osoby nie mają na co liczyć

Jak zaznacza Zakład, zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania niemożliwe jest w przypadku osób

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Wnioski tych osób spotkają się z odmową.

źródło: zus.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki