Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawę "Wola 1944. Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" możemy zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wśród prezentowanych zdjęć szczególną wartość ma kolekcja ponad 30 oryginalnych fotografii.
Wśród prezentowanych zdjęć szczególną wartość ma kolekcja ponad 30 oryginalnych fotografii. Jakub Steinborn
W czwartek, 3 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście otwarto wystawę "Wola 1944. Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Na ekspozycji znajdziemy m.in. świadectwa ocalonych wydobyte z telewizyjnych archiwów i te stworzone współcześnie.

Kat Woli pozostał bezkarny. Wystawę o rzezi Woli możemy zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawę "Wola 1944. Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" możemy zobaczyć w sali wystaw czasowych na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Współorganizatorami wystawy są Instytut Pileckiego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

- W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli doszło do zbrodni o znamionach ludobójstwa. Między 5 a 7 sierpnia 1944 r., wykonując rozkaz Adolfa Hitlera i Heinricha Himmlera, Niemcy zamordowali od 15 do 60 tys. osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. Zbrodni dokonali żołnierze i policjanci, którymi dowodził Grupenführer SS Heinz Reinefarth. Po wojnie Heinz Reinefarth pracował w RFN jako adwokat, został burmistrzem Westerland na wyspie Sylt oraz deputowanym do Landtagu w Szlezwiku-Holsztynie. Mimo wielu starań nigdy nie udało się pociągnąć go do odpowiedzialności - podkreślają przedstawiciele Muzeum.

Wystawa prezentuje przebieg wydarzeń na Woli na początku sierpnia 1944 r. z perspektywy mieszkańców dzielnicy. Składają się na nią eksponaty – rzeczy osobiste ofiar, a także świadectwa ocalonych wydobyte zarówno z telewizyjnych archiwów, jak i tworzonych współcześnie kolekcji historii mówionej.

Wśród prezentowanych zdjęć szczególną wartość ma kolekcja ponad 30 oryginalnych fotografii, które Hanns von Krannhals – niemiecki historyk Powstania Warszawskiego – wykonał w miejscach masowych egzekucji na Woli podczas wizji lokalnej w 1962 r. Niektóre z nich zawierają odręczne szkice, przedstawiające przebieg wydarzeń w sierpniu 1944 r.: usytuowanie stanowisk karabinów maszynowych i miejsca gromadzenia ciał ofiar, a także nieistniejące już w latach 60. elementy topografii miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki