Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa znaczków poświęconych Janowi Pawłowi II w sali BHP. Są wśród nich „białe kruki” konspiracyjnej poczty „Solidarności”

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przy okazji rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w historycznej sali BHP otwarta została wystawa filatelistyczna poświęcona postaci i pontyfikatowi Jana Pawła II. Papież był częstym bohaterem znaczków, które wydawała Poczta Podziemna, jedna z konspiracyjnych inicjatyw opozycji w okresie stanu wojennego.

Wystawa znaczków poświęconych Janowi Pawłowi II w sali BHP

Ponad tysiąc znaczków, pocztówek i kopert pierwszego dnia obiegu składa się na wystawę otwartą w sali BHP Stoczni Gdańskiej przy okazji uroczystości związanych z 43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Eksponaty pochodzą z kolekcji 5 filatelistów z Poznania, Głogowa, Tczewa i 2 z Gdańska. Wielką wartością prezentowanych kolekcji są znaczki Poczty Podziemnej funkcjonującej w zakonspirowanych strukturach Solidarności po wprowadzeniu stanu wojennego. Tematem wystawy są filatelistyczne przedstawienia osoby i pontyfikatu Jana Pawła II.

- Jest właśnie rocznica podpisania porozumień sierpniowych, tu, w tym budynku – mówi Ryszard Rusiłowicz, kurator wystawy. - Wystawa jest poświęcona pamięci Jana Pawła II, który dodał naszemu społeczeństwu energii. Gdy po wyborze na papieża przyjechał do Polski i powiedział te słynne słowa: „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”, rok później powstała Solidarność.

Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, otwierając wystawę zauważył, że prezentacja jest kontynuacją kilkakrotnie dewastowanej ekspozycji „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy”, przedstawiającej relacje związku z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, która była prezentowana przed budynkiem Komisji Krajowej „Solidarności” w Gdańsku.

Ekspozycja została uzupełniona o wydawnictwa Poczty Polskiej i poczt zagranicznych, jednak wielkim walorem wystawy jest przypomnienie fenomenu Poczty Podziemnej. Wydawane w niewielkich nakładach, zdarzało się że konfiskowane lub niszczone w obawie przed rewizją, konspiracyjne znaczki są rzadkimi i cennymi eksponatami, poszukiwanymi przez kolekcjonerów.

- Powstały podziemne struktury organizacyjne. Przy okazji wydawania różnych nielegalnych publikacji, gazet, narodziła się również koncepcja druku znaczków konsdpiracyjnej poczty. To „chwyciło”. Był to jeden z takich naszych psikusów dla komuny. Zdarzało się, że znaczek Poczty Podziemnej był naklejany na kopertę i na poczcie, tej legalnej, i przechodził! Urzędnik pocztowy stawiał datownik i przesyłka docierała do adresata! - śmieje się Ryszard Rusiłowicz.

Wystawa filatelistyczna w sali BHP będzie prezentowana do 8 września.

CZYTAJ TAKŻE:
Patron szkoły uwieczniony na ścianie - w Barkowie odsłonięty został mural z wizerunkiem Mariana Rejewskiego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki