Wystawa plenerowa w Pruszczu - "Ewolucja miejsca. Był sobie rynek". Jak wyglądało dawne centrum miasta?

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie  "Ewolucja miejsca. Był sobie rynek"
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Ewolucja miejsca. Był sobie rynek" Fot. Danuta Strzelecka
W Pruszczu Gdańskim przed Domem Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 zagościła wystawa plenerowa "Ewolucja miejsca. Był sobie rynek". Każdy może zobaczyć, jak wyglądało kiedyś centrum Pruszcza, jak się zmieniało i co z niego zostało.

Wystawa plenerowa w Pruszczu Gdańskim

Początek plenerowego sezonu wystawienniczego w Pruszczu Gdańskim otwiera wystawa pt. "Ewolucja miejsca. Był sobie rynek". Tuż przy Domu Wiedemanna przy ul. Krótkiej stanęły plansze obrazujące historię centrum dawnego Pruszcza. Można się z nich dowiedzieć, gdzie mieścił się historyczny rynek, jak wyglądał, co po nim pozostało.

- Bardzo ciekawa wystawa, ciekawe zdjęcie i ciekawe teksty. Warto przyjść i zobaczyć - mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Myślę, że wszyscy, którzy interesują się historią Pruszcza z dużą przyjemnością obejrzą te stare zdjęcia i dowiedzą się, co było tutaj w okolicy dzisiejszego centrum. Część osób pewnie kojarzy niektóre zdjęcia i fakty, ale jak się idzie, czyta czy słucha opowieści, to składa się to w jedną całość.

CZYTAJ TAKŻE: Prowadzili wielkie gospodarstwa, zakładali szpital i cukrownię. Co nam zostawili dawni mieszkańcy Pruszcza

Jak Pruszcz Gdański zyskał rynek

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie poprowadził historyk Marek Kozłow.

- Byliśmy dłużni tego tematu temu miejscu - mówi Marek Kozłow. - Skupiłem się tu, żeby pokazać, że ten rynek pruszczański, ten plac, jest dosyć nietypowy w porównaniu z innymi miastotwórczymi procesami, dlatego, że jego nie było. Pruszcz był owalnicą i później w ramach procesów miastotwórczych, nagle wytworzyła się taka przestrzeń, którą z czasem zamknięto. Ten proces odbywał się w drugiej połowie XIX wieku.

- Pod koniec XIX wieku to jeszcze było zwykłe targowisko, gdzie handlowało się wszystkim, m.in. bydłem, produktami rolnymi, ale w ciągu dosłownie dwóch lat zamieniono to miejsce w rynek, gdzie spędzano wolny czas i już widokówka z 1899 roku, która jest tutaj na wystawie ilustruje nam tę przemianę. Wtedy Pruszcz zaczął nabywać takie cechy miastowe - dodaje historyk.

Więcej w piątkowym Dzienniku Bałtyckim w Rejsach Trójmiasta.

CZYTAJ WIĘCEJ:Kanał Raduni zbudowany przez Krzyżaków nadal pożyteczny i... pełen uroku

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie