Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Sobieszewska już 50 lat znajduje się w granicach Gdańska. Zobaczcie jej archiwalne zdjęcia!

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Dom Kuracyjny w Sobieszewie. Zbudowano go w 1906 roku. Jego właścicielem był Heinrich Kossin, który również posiadał Halę Brzegową
Dom Kuracyjny w Sobieszewie. Zbudowano go w 1906 roku. Jego właścicielem był Heinrich Kossin, który również posiadał Halę Brzegową GAK Wyspa Skarbów
Minęło 50 lat odkąd Wyspa Sobieszewska oficjalnie znajduje się w granicach administracyjnych Gdańska. Z tej okazji zebraliśmy archiwalne zdjęcia tego miejsca, sprzed wielu lat. Wyspa Sobieszewska była uwieczniona m.in. na wielu pocztówkach. Zobaczcie sami!

Wyspa Sobieszewska już od 50 lat jest w granicach Gdańska

W okresie neolitu mieszkali na niej przedstawiciele kultury rzucewskiej, którzy głównie łowili ryby i polowali na zwierzęta. Przynależność Wyspy Sobieszewskiej zmieniała się kilkukrotnie, przechodziła z rąk Prus do Miasta Gdańska. Podczas rozbicia dzielnicowego była częścią księstwa pomorsko-gdańskiego.

ZOBACZ TEŻ:
Oto turystyczna historia Trójmiasta. Gdańsk Brzeźno - to tutaj było uzdrowisko starsze niż w Sopocie. Archiwalne ZDJĘCIA

Atrakcje na Wyspie Sobieszewskiej:

  • Forsterówka
  • Mewia Łacha
  • Rezerwar przyrody Ptasi Raj
  • Zbiornik Wody Kazimierz
  • Zabytkowa śluza w Przegalinie (która powstała w XIX w.)
Dom Kuracyjny w Sobieszewie. Zbudowano go w 1906 roku. Jego właścicielem był Heinrich Kossin, który również posiadał Halę Brzegową

Wyspa Sobieszewska już 50 lat znajduje się w granicach Gdańs...

Jak dojechać na Wyspę Sobieszewską?

Z centrum Gdańska do Wyspy Sobieszewskiej można dojechać autbusami o numerach 112 oraz 186.

Wyspa Sobieszewska - historia

Wyspa i jej historia jest nierozerwalnie związana z Wisłą. Od czasów zakonu krzyżackiego mieściła się tutaj niewielka wieś z bazą rybacką. Istniała tu również karczma. Należy pamiętać, że wówczas obecne Sobieszewo wcale nie było wyspą.

W 1840 roku rzeka pod naporem spiętrzającego się lodu przełamała wały i uszła do morza w miejscowości Górki. To ujście nazwał “Wisłą Śmiałą” poeta Wincenty Pol, który w 1842 roku przybył do miejscowości. Bohnsack zostało odcięte całkowicie od lądu niemal 50 lat później. 31 marca 1895 roku o godz. 15.45 cesarz Wilhelm II na odległość dokonał otwarcia Przekopu Wisły. Było to nowatorskie rozwiązanie. Cesarz dokonał otwarcia, nadając sygnał telegrafem. Właśnie od tego momentu Sobieszewo stało się wyspą. Komunikacja utrzymywana była promem. Miejscowość w kolejnych latach powoli stawała się letniskiem, mniej popularnym od Sopotu i Jelitkowa, ale z podobną liczbą wczasowiczów do Brzeźna.

Ciekawostką jest fakt, że kiedy w 1921 roku Rada Ligi Narodów przyznała Polsce prawo przeładunku towaru przez oddział wartowniczy, miejscem ów przeładunku miało być właśnie Sobieszewo. Wybór ostatecznie padł na Westerplatte. Sobieszewo natomiast otrzymało lotnisko, które mieściło się na Wiśle. To właśnie tu lądowały hydroplany.

Czytaj także: To była chluba Pomorza. Zobacz, jak wyglądały hydroplany stacjonujące w Pucku

Od roku 1933 najsłynniejszym budynkiem na wyspie jest modrzewiowy dworek "forsterówka" inspirowany motywami tyrolskimi, podzielony na dwie części łączone szklanym tunelem będącym rozarium. Umieszczone na belkach w suficie swastyki i germańskie symbole miał dorysować osobiście do projektu sam Hitler. Był on również, razem z gdańską komórką NSDAP, fundatorem willi z okazji 31. urodzin Forstera.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki