Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki samochodowe w wakacje. Czego boją się Polacy na drogach? Co powoduje wypadki drogowe?

Maja Czech
Maja Czech
Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Wakacje królują pod względem liczby wypadków. W 2021 roku do największej liczby wypadków doszło w czerwcu i lipcu, a w 2020 roku w sierpniu. Beesafe sprawdziło, co Polacy uważają za największe zagrożenie na drogach.

Nietrzeźwi kierowcy

Z badań wynika, że latem Polacy najbardziej obawiają się kierowców pod wpływem alkoholu. Wynika to m.in. z faktu, że wakacje sprzyjają częstym spotkaniom towarzyskim za miastem, skąd nie ma opcji powrotu komunikacją miejską.

Z raportów policyjnych wynika, że w całym 2021 roku średnio 7,8% wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Jeżeli spojrzymy jednak wyłącznie na statystyki miesięcy wakacyjnych, liczba jest jeszcze bardziej zatrważająca.

Najwięcej wypadków przypadło na czerwiec (13,2%) oraz lipiec (12,9%). Trend ten jest powtarzalny - w 2020 roku najwięcej wypadków z winy nietrzeźwych kierowców przypadło również na miesiące wakacyjne – w sierpniu było to niemal 12%, a w lipcu i czerwcu po ponad 10%.

Smartfony, prędkość i młodzi kierowcy

Na drugim miejscu zagrożeń według oceny kierowców są kierowcy używający smartfona w trakcie jazdy (14,5% odpowiedzi), dalej niedostosowanie prędkości do aktualnych warunków drogowych i ignorowanie ograniczeń prędkości.

Respondenci nie mylili się w swoich odpowiedziach - w 2021 roku nieodpowiednia prędkość była przyczyną ponad jednej czwartej wszystkich wypadków na polskich drogach.

– Warto zauważyć, że w naszym badaniu zarówno niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, jak i ignorowanie jej ograniczeń najrzadziej jako największe niebezpieczeństwo uznawali najmłodsi respondenci (15-29 lat) – wśród nich te odpowiedzi wyniosły jedynie po 9,5% wskazań. Równocześnie ta grupa zapytana o to, jakie działania kierowców przyczyniłyby się w największym stopniu do poprawy bezpieczeństwa na drogach, najrzadziej ze wszystkich badanych wskazywała na zachowanie szczególnej ostrożności – zauważa Rafał Mosionek ze start-upu ubezpieczeniowego Beesafe

Jak poprawić sytuację na drogach?

Respondenci twierdzą, że odsetek wypadków może zmniejszyć przede wszystkim dostosowanie prędkości do warunków ruchu. Na drugim miejscu znalazł się czynnik zachowania szczególnej ostrożności w trakcie jazdy i bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Najrzadziej (4% wskazań) bezpieczeństwo respondenci wiążą z posiadaniem aktualnego ubezpieczenia OC.

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2019 roku

Śmiertelne wypadki samochodowe na Pomorzu w 2019 roku. Najtr...

RAPORT DROGOWY TRÓJMIASTO I POMORZE

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Bądź na bieżąco - dołącz do grupy na Facebooku:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki