Żniwa to czas intensywnej pracy nie tylko dla rolników, ale również ich dzieci. Te, nieodłącznie związane są z wykonywaniem różnych zajęć. Choć statystyki wypadków podczas prac żniwnych poprawiają się, to niestety wciąż dochodzi to tragicznych zdarzeń z udziałem najmłodszych.
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dr Aleksandra Hadzik apeluje o ostrożność i zapewnienie opieki dzieciom.
- Dbajcie Państwo, aby dzieci nie znalazły się w obszarze niebezpiecznym, zorganizujcie im miejsce zabawy z dala od części produkcyjnej gospodarstwa, która dla nich powinna być niedostępna - mówi prezes KRUS. - Proszę pamiętać, że zdrowie i życie rolników, jak i ich najbliższych w dużej mierze zależy od nich samych.
Pracownicy KRUS ostrzegają - podczas żniw rodzice muszą szczególnie uważać na dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi, która może zakończyć się tragicznie.
- Są prace, których dzieci nie powinny wykonywać, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Brakuje im wyobraźni, doświadczenia, mają za mało sił, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa - mówią zgodnie.
Na liście zadań, których dzieci do lat 16 nie powinny wykonywać w gospodarstwie rolnym znalazły się m.in. takie czynności jak kierowania ciągnikami rolniczymi. Zajęcie to wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych, posiadających wymagane uprawnienia. Najmłodszym nie wolno powierzać obsługiwania maszyn rolniczych - szczególnie kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych. Podczas ich bezpośredniej obsługi występuje ryzyko pochwycenia przez elementy ruchome, skaleczenia, a nawet amputacji kończyn.
Niedozwolone jest przebywanie dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych. Nie wolno ich angażować do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania pomiędzy ciągnikiem, a sprzęganą maszyną. Niebezpieczne są także prace związane z obsługą maszyn stacjonarnych znajdujących się w gospodarstwie, zwłaszcza takich jak: sieczkarnie, śrutowniki, gniotowniki, mieszalniki, rozdrabniacze, dmuchawy, przenośniki ślimakowe i taśmowe. Najmłodsi nie powinni obsługiwać ładowaczy i podnośników.
- Zważajmy na to, aby zadanie powierzone dziecku nie przekraczało jego fizycznych i psychicznych możliwości. Wybierajmy dla nich takie prace, które są w stanie wykonać bez narażania się na niebezpieczeństwo wypadku. Nie narażajmy dzieci na kalectwo, zapewnijmy opiekę najmłodszym, zadbajmy o to, by po zakończonych wakacjach wszystkie dzieci całe i zdrowe powróciły do szkół - apelują pracownicy KRUS.
Bardzo liczną grupę poszkodowanych wciąż stanowią dzieci, dlatego w okresie żniw należy szczególnie na nie uważać.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?