Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdyni. Kto zostanie prezydentem Gdyni? Oficjalne wyniki PKW

Justyna Degórska, Piotr Kallalas, Szymon Szadurski
Sztab Wojciecha Szczurka Piotr Kallalas
Kiedy poznamy wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdyni? Pierwsze wyniki mówią jasno: prezydentem zostanie Wojciech Szczurek! Wygrywa z wynikiem 70% w ponad połowie komisji. W sztabach kandydatów na prezydenta Gdyni w niedzielę panowała atmosfera wyczekiwania. Przeczytajcie, co działo się w sztabach Wojciecha Szczurka, Marcina Horały i Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego.

Wybory samorządowe 2018. Wybory prezydenta Gdyni. Wyniki PKW

Wojciech Szczurek wygrywa w Gdyni z poparciem 67,88 %. Za nim są Marcin Horała i Zygmunt Zmuda - Trzebiatowski.

Wybory - Gdynia
Infogram

Rada Miasta Gdyni. Kto otrzymał mandat radnego? Oficjalne wyniki PKW

Wybory Gdynia - Rada Miasta
Infogram

WYNIKI WYBORÓW W GDYNIGODZ. 6

KLIKNIJ W ZDJĘCIA I SPRAWDŹ WSTĘPNE WYNIKI + FREKWENCJĘ

To już pewne. Wojciech Szczurek zwyciężył w pierwszej turze. Po zliczeniu wyników z ponad połowy komisji wyborczych jego wynik to 70 procent, czyli dużo wyższy, niż wskazywały sondaże.

Drugi Marcin Horała z PiS ma około 15 procent, Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski 10 procent.

W Radzie Miasta Gdyni nadal będzie rządziła Samorządność Wojciecha Szczurka. W połowie komisji osiągnęła wynik na poziomie ponad 51 proc.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdyni

Jak podaje na Twitterze Katarzyna Spychała, Wojciech Szczurek po zliczeniu 55% komisji obwodowych ma poparcie 70%!

WIECZÓR WYBORCZYSZTAB MARCINA HORAŁY

Działacze gdyńskiego PiS - z kandydatem na prezydenta Marcinem Horałą, zebrali się w jednym z gdyńskich pubów. Po godz. 21, gdy okazało się, że ugrupowanie to w skali całej Polski według sondażów z wynikiem ponad 32 proc. zwyciężyło w wyborach, wybuchła euforia i rozległy się brawa.

Po godz. 21 w lokalu pojawiła się także posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Z biegiem czasu dochodzili też inni działacze.

Przedstawiciele PiS podkreślali, że kampania była trudna, ale udana, a w Radzie Miasta Gdyni liczą na co najmniej kilkanaście mandatów. Marcin Horała już wcześniej podkreślał, że chciałby także doprowadzić do drugiej tury prezydenckich wyborów w mieście, co w obliczu wysokich notowań prezydenta Wojciecha Szczurka podczas poprzednich kampanii nie było możliwe.

- Mam nadzieję, że wysoka frekwencja, która także w Gdyni powinna być rekordowa, przełoży się na większą liczbę głosów dla nas - mówił nam Marcin Horała tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników w największych miastach.

WIECZÓR WYBORCZYSZTAB ZYGMUNTA ZMUDY-TRZEBIATOWSKIEGO
W wynajętym biurze przy ul. Starowiejskiej w Śródmieściu zorganizowali swój wieczór wyborczy od godz. 21.30 reprezentanci komitetu Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia kandydata na prezydenta Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego. To właśnie w tym miejscu działacze nowego ugrupowania spotykali się w ostatnich tygodniach z mieszkańcami i koordynowali kampanię wyborczą. Wieczorem w niedzielę, już po zakończeniu głosowania we wszystkich komisjach, za zaangażowanie w pracę i trud włożony w kampanię podziękował współpracownikom Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Do chwili zamknięcia tego wydania gazety cały czas trwało liczenie głosów i nie był jeszcze znany wynik ugrupowania. Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski powiedział jednak, że to bardzo dobrze, iż w wyborach była tak wysoka frekwencja.

- Wybory, w których bierze udział dużo osób są zawsze lepsze od takich, w których uczestniczy garstka ludzi - mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. - Cała, nasza kampania była pełna pozytywnych emocji. To była najfajniejsza kampania ze wszystkich, które przeżyłem. Było w niej bardzo dużo dobrej energii. Poznałem mnóstwo fajnych, zakręconych ludzi, takich, którzy bardzo chcą pomóc. W ogóle nie zdarzyły się przykre sytuacje, których się spodziewałem. Myślałem, że kandydowanie na prezydenta miasta wiązać musi się z hejtem, problemami, prowokacjami. Tego w ogóle nie było. Nie wiem, czym to się skończy, ale myślę, że w bardzo wielu ludziach obudziliśmy nadzieję na zmianę.

WIECZÓR WYBORCZYSZTAB WOJCIECHA SZCZURKA
Godz. 22.55
W gdyńskim sztabie wyborczym Wojciecha Szczurka panuje zdecydowanie luźna atmosfera. Nie ma oficjalnych wyników. Nie widać zdenerwowania, a raczej wyczekiwanie. Na scenie głos zabrał prezydent Gdyni.

- Wierzę w to, że ciężka praca, uczciwość i lojalność wobec mieszkańców i pokazanie, że naszą partią jest Gdynia sprawi, że Gdynianie obdarzą nas zaufaniem. To będzie wieczór pełen emocji, ale wierzę, że jutro rano obudzimy się z poczuciem, że z szacunkiem do naszych wyborców, będziemy wiedzieć co robić przez najbliższe 5 lat - powiedział Wojciech Szczurek i podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w kampanię.

Pojawiła się nieoficjalna informacja o 57 proc. wyniku Wojciecha Szczurka, ale nie została potwierdzona. Bardziej konkretne wyniki mają pojawić się po godz. 23 lub przed północą.

Godz. 22.15
Powoli zapełnia się sala gdyńskiego klubu Ucho. Około 22.15 pojawił się Wojciech Szczurek. Na miejscu jest także Paweł Brutel, Michał Guć, Marek Łucyk, Andrzej Bień czy Joanna Zielińska. Można powiedzieć, że jest komplet Samorządności.

Godz. 21.40
Samorządność Wojciecha Szczurka na wyniki wyborów oczekuje tradycyjnie w gdyńskim klubie muzycznym Ucho. Wieczór wyborczy organizowany przez sztab obecnego prezydenta rozpoczyna się po godz. 22.

Są to pierwsze wybory od wielu lat, kiedy nie wiadomo, czy wystarczy pierwsza tura, aby rozstrzygnąć wybór prezydenta miasta. Przedwyborcze sondaże pokazywały wyraźną przewagę Wojciecha Szczurka, jednak już nie taką bezkonkurencyjną jak podczas poprzednich wyborów. Podobnych niewiadomych jest więcej. Nie jest pewne, czy Samorządność uzyska większość w Radzie Miasta i czy nie będzie potrzeby stworzenia koalicji.

Joanna Zielińska zwraca uwagę, iż cieszy pozytywny trend w przypadku frekwencji, która jest wyższa niż w ubiegłych wyborach samorządowych.

- O godz. 12 PKW podała, że frekwencja w Gdyni wyniosła 16,53, więc na pewno była wyższa niż cztery lata temu. Jest także informacja z trzech komisji, iż frekwencja o godz. 17 wyniosła około 50 proc. Myślę, że jest nieźle, ale wolałabym, aby w Gdyni te dane dochodziły do 80% i odzwierciedlały nastroje wszystkich – powiedziała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Emocje z pewnością będą rosły aż do godzin nocnych, kiedy PKW przekaże kolejne raporty dotyczące przeliczonych głosów.

WIECZÓR WYBORCZYSZTAB MARCINA HORAŁY

Samorządność Wojciecha Szczurka na wyniki wyborów oczekuje tradycyjnie w gdyńskim klubie muzycznym Ucho. Wieczór wyborczy organizowany przez sztab obecnego prezydenta rozpoczyna się po godz. 22.

Są to pierwsze wybory od wielu lat, kiedy nie wiadomo, czy wystarczy pierwsza tura, aby rozstrzygnąć wybór prezydenta miasta. Przedwyborcze sondaże pokazywały wyraźną przewagę Wojciecha Szczurka, jednak już nie taką bezkonkurencyjną jak podczas poprzednich wyborów. Podobnych niewiadomych jest więcej. Nie jest pewne, czy Samorządność uzyska większość w Radzie Miasta i czy nie będzie potrzeby stworzenia koalicji.

Joanna Zielińska zwraca uwagę, iż cieszy pozytywny trend w przypadku frekwencji, która jest wyższa niż w ubiegłych wyborach samorządowych.

- O godz. 12 PKW podała, że frekwencja w Gdyni wyniosła 16,53, więc na pewno była wyższa niż cztery lata temu. Jest także informacja z trzech komisji, iż frekwencja o godz. 17 wyniosła około 50%. Myślę, że jest nieźle, ale wolałabym, aby w Gdyni te dane dochodziły do 80% i odzwierciedlały nastroje wszystkich – powiedziała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Emocje z pewnością będą rosły aż do godzin nocnych, kiedy PKW przekaże kolejne raporty dotyczące przeliczonych głosów.

****

To w Gdyni pierwsze wybory od lat, kiedy nie wiadomo, czy wystarczy pierwsza tura, aby rozstrzygnąć wybór prezydenta miasta. Przedwyborcze sondaże pokazywały przewagę Wojciecha Szczurka, jednak już nie taką bezkonkurencyjną jak podczas poprzednich wyborów. Podobnych niewiadomych jest więcej. Nadal nie jest pewne, czy Samorządność uzyska większość w Radzie Miasta i czy nie będzie potrzeby stworzenia koalicji.

- Werdykt poznamy za kilka godzin - pisał na swoim profilu na FB Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, startujący w okręgu nr 5.

Dziękował gdynianom m.in. za frekwencję, według sondaży wyższą niż w poprzednich wyborach. Według danych PKW, frekwencja w Gdyni o godz. 17 wyniosła 44, 47 proc.

Dziękował również ekipie Samorządność Wojciecha Szczurka. - Wasza energia, zaangażowanie, kreatywność i zapał na długo pozostaną mi w pamięci i mam nadzieję że przełożą się na adekwatny wynik.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
laskowik

Horała to mały kazio!

l
laskowik

A czegóż wymagałes od Małego KAzia?:)

l
laskowik

Ooo Mały Kazio przebombał:)))))
bardzo, bradzo, bardzo się zmartwiłem:))))))))))

F
Fg

Horale z bilbordrm wywali a sam swój tam postawił dosłownie w tym samym miejscu Póki rządzi to i straż miejska mu podlega Taka to gnida ten skorumpowany szczur Gdynianie to jednak głąby totalne Lubią być dymani

G
Gość

Za długo na stołku buta arogancja i coraz słabsze zarządzanie Sprzedaż obcym najlepszych terenów miasta Dzielnice leżą odłogiem a on dalej w centrum kase pcha .korki niebotyczne ale co tam kokejny szklany fomekek ważny Na dodatek stał się nieprzystępny i po prostu chamski nie da się do niego dostać Szczurek prezydent od igrzysk dla gawiedzi Daje tance z gwiazdami aby zamknac ludziom buzie Macie bawta i odczepia się

v
vv

jeszcze gnoj palcem kiwa

v
vvv

zapomniales napisac o kopertach pod stolem od ziomkow deweloperkow... bo o to w tym wszystkim chodzi..... kubanskie cygara, 40 letni rum ... juz nie wiadomo na co wydawac ta lewa kase

n
nnn

no to jak prezydent szczurek zabronil to ciemna masa sie cieszy, jaki ty jestes d.e.b.i.l. ten siwy typ powinien skonczyc w kajdanach

k
koluszki

horala to taki miś z małym rozumkiem.Prezydent Szczurek zabronił wieszania banerów wyborczych w przestrzeni miasta i chwała mu za to.Więc "wymyślili "myk z mobilnymi.cwaniactwo to całe pis.A najlepiej w pobliżu kościołów.Ludzi to wku...... Mycie chodnika przed zakładem pogrzebowym niezapomniane gratuluje .

N
Navy sailor

Szczur, czyli powrót zamkniętych ulic, bo jakiś procent ludzi chce sobie pobiegać. Poza tym dalsze stawianie fontann, muzeów itp. a drogi na Obłużu, Oksywiu, Pogórzu dalej w opłakanym stanie (do tego Hutnicza - ważna ulica łącząca Gdynię z Rumią - ulica, na której same koleiny, łatane dziury i studzienki).
Ale co tam, ta część Gdyni się nie liczy. Ważne jest centrum.

G
Grzybek

Pis przegrał w Gdyni, bo Horała nie prowadził żadnej kampanii. Porozklejał tylko plakaty i powywieszał banery. Żadnej strategii. Wniosek stąd tylko jeden. Nie chciał pan w ogóle startować w wyborach prezydenckich, ktoś panu kazał. Zrobił pan to po kosztach i z wiadomym wynikiem. pewnie pan horała się cieszy, no bo co miałby za kłopot gdyby wygrał.

Dodaj ogłoszenie