Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska....

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz zwycięża w drugiej turze. Oficjalne wyniki PKW

  Ryszarda Wojciechowska, Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska
  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska
  1/38

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz (64,8 proc.) wygrał wyścig o fotel prezydenta miasta z Kacprem Płażyńskim (35,2 proc.) - to oficjalne wyniki PKW. Obecnie urzędujący prezydent zyskał 129 683 głosów, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości 70 432 głosy. Frekwencja w Gdańsku wyniosła 57,70%.

  Oficjalne wyniki wyborów samorządowych na prezydenta Gdańska  Paweł Adamowicz wygrał z poparciem 64,8%, zdobywając 129 683 głosów. Kacper Płażyński w drugiej turze zyskał 70 432 głosów, co daje 35,2%.
  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska


  Sondaż exit poll przeprowadzony został dla stacji telewizyjnych przez firmę Ipsos w Krakowie, Gdańsku i Kielcach. Według tego badania w Gdańsku wygrał Paweł Adamowicz, zdobywając 64,8 proc.

  Frekwencja w II turze wyborów w Gdańsku wyniosła 57,70 proc.!  WYBORY W GDAŃSKU SZTAB ADAMOWICZA
  Tuż przed 21 zaczęło się na sali odliczanie. Kiedy podano wstępne wyniki wyborów w Gdańsku na sali rozległy się oklaski, z wiwatami, fanfarami. Ponad 300 osób skandowało: - Paweł, Paweł.  - Kochani, bez was dzisiaj by mnie tu nie było, bardzo wam dziękuję - mówił po ogłoszeniu wyników sondażu Paweł Adamowicz. - Dziękuję gdańszczankom i gdańszczanom za ogromne poparcie, za udział w wyborach, za dobrą frekwencję w I i II turze wyborów! Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli w komitecie wyborców Pawła Adamowicza "Wszystko dla Gdańska", dziękuję sztabowi wyborczemu (...)

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska Piotr Hukało


  Paweł Adamowicz podziękował także rodzinie, żonie Magdalenie i córkom, a także wolontariuszom, pracownikom komisji obwodowych, urzędników.

  - Lista mojej wdzięczności jest ogromna. Pozwólcie, że wymienię ważne trzy nazwiska, symboliczne dla mojej biografii politycznej. Bardzo dziękuje Bogdanowi Borusewiczowi, przyjacielowi i mentorowi Aleksandrowi Hallowi i bardzo dziękuję za inspirujące rozmowy z Donaldem Tuskiem - dodał Adamowicz.  Na koniec Paweł Adamowicz podziękował także Kacprowi Płażyńskiemu za wspólną rywalizację:
  - Mam nadzieję, że wiele z punktów programu, które nas łączą, będziemy mogli realizować w Radzie Miasta Gdańska. Mam do pana ogromy szacunek - takie słowa skierował Adamowicz do swojego konkurenta.

  Mówił też o zwycięstwie Gdańska wolnego, otwartego, samorządowego. Niech żyje Gdańsk. Wszystko dla Gdańska - zakończył swoim hasłem wyborczym.

  Na gości czekał potem siedmiopiętrowy tort. A dla gdańszczan w poniedziałkowy poranek drożdżówki od prezydenta w okolicach dworca w Gdańsku.

  Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk tak komentuje wygraną Adamowicza w wyborach:
  -Od początku twierdzę, że Paweł Adamowicz jest najlepszym możliwym wyborem dla Gdańska. Współpracuję z nim od lat i uważam go za świetnego samorządowca. To nie tylko dobry gospodarz, ale również osoba gwarantująca, że Gdańsk nie będzie rządzony z Warszawy i że pozostanie z jednej strony miastem z europejskimi aspiracjami, a z drugiej miastem solidarności i wolności.

  Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, obecny na wieczorze wyborczym mówił, że od początku nie miał wątpliwości co do kandydatury Adamowicza i kibicował mu.
  - Uważam, że Paweł wykonał olbrzymią pracę dla Gdańska. Zaczął też nabierać do siebie dystansu. Te drożdżówki z budyniem to był hit tej kampanii. I szkoda, że one nie pojawiły się na wieczorze wyborczym zamiast tortu. Tort to nie jest dobry pomysł. Powinno się nagotować gar budyniu - żartował.

  Posłanka Agnieszka Pomaska
  powiedziała, że Platforma Obywatelska wspierała Pawła Adamowicza już po pierwszej turze.
  - Pewien eksperyment się nie udał, ale to już za nami - mówiła, mając na myśli kandydaturę Jarosława Wałęsy. - Moja obecność na dzisiejszym wieczorze wyborczym jest więc naturalna. I jak patrzę na skład Rady Miasta, to mam nadzieję, że ta współpraca między nami będzie się układała.

  Na pytanie - czy już rozmawiają z komitetem Pawła Adamowicza i jego radnymi o współpracy i czy to prawda, że Koalicja Obywatelska będzie chciała w zamian za współpracę dwóch wiceprezydentów w Gdańsku, posłanka odparła:
  - Do mnie tez docierają z każdej strony różne plotki, komentarze i oczekiwania. Ale jesteśmy przed rozmowami. Najpierw na pewno będę rozmawiała o tym z panem prezydentem Adamowiczem, a dopiero potem powiemy o tym w mediach.

  Magdalena Adamowicz, żona prezydenta Adamowicza:
  - To była najtrudniejsza kampania, którą do tej pory przeżyliśmy.

  Na pytanie dlaczego, odparła: - Przez tak zwane media publiczne, które zachowywały się obrzydliwy sposób, czepiały się całej, naszej rodziny, naszych bliskich. I dla mnie to było najtrudniejsze w tej kampanii. Teraz już te emocje z nas zeszły.

  Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, będący w komitecie Pawła Adamowicza, na stwierdzenie, że wybierając obecnego prezydenta, postawił wszystko na jedną kartę, odparł:
  - Po decyzji Platformy musiałem się określić, w którą stronę pójść. I nie miałem wątpliwości. Dla mnie to prezydent Paweł Adamowicz był najlepszym kandydatem na prezydenta Gdańska. I dzisiejszy wieczór to potwierdza.

  Na pytanie, czy Kacper Płażyński to był trudny przeciwnik dla ich komitetu, odparł:
  - O ile na początku dało się punktować Kacpra Płażyńskiego memami, o tyle teraz muszę mu oddać szacunek, że w trakcie kampanii bardzo wiele się nauczył i zrobił ogromne postępy.

  WYBORY W GDAŃSKU SZTAB PŁAŻYŃSKIEGO
  Kacper Płażyński po ogłoszeniu wstępnych wyników, które wskazały na Adamowicza, pogratulował mu.
  - Mam nadzieję, że te następne pięć lat, będą lepsze niż te dotychczasowe - stwierdził Płażyński.  Podkreślił, że to co PiS, zespół wspierający go, dokonał podczas kampanii, to "coś bardzo dobrego dla gdańskiej demokracji". - To coś bardzo dobrego dla dyskursu publicznego w Gdańsku. Pojawiło się bardzo wiele merytorycznych wątków. Bo też ta kampania była niezwykle blisko ludzi i niezwykle mocno nastawiona na ich potrzeby - stwierdził.  - Ta współpraca, wierzę, również między opozycją, a władzami Gdańska będzie o tyle lepsza, że będziemy tą opozycją bardzo, bardzo intensywną - zapowiedział Płażyński.

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska Przemek Świderski


  Dodał także, że chce by te najbliższe 5 lat przebiegło w ciężkiej pracy, pokorze i ciężkiej służbie publicznej.

  Podkreślił, że kampania w Gdańsku może stanowić nową jakość w polskiej polityce.
  - Bo była niezwykle konkretna, niezwykle mało było w niej ogólników, a za to bardzo dużo spotkań bezpośrednich i bardzo dużo konkretów - stwierdził.

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska Przemek Świderski


  Płażyński zauważył, że w dużych miastach jest trudniej kandydatom PiS. - Wydaje mi się, że tak kampania, którą pokazaliśmy w tegorocznych wyborach, to będzie baza do budowania szerszego poparcia już za 5 lat, bo pokazaliśmy się od tej najlepszej, bardzo konstruktywnej, blisko mieszkańców strony - stwierdził. Dodał, że coś takiego zawsze procentuje z biegiem czasu.

  Janusz Śniadek o wynikach wyborów w Gdańsku:
  - Z cała pokorą trzeba przyjąć werdykt demokracji i szukać argumentów, sposobu, żeby lepiej trafiać również do mieszkańców wielkich miast, nie przekonanych do tej pory jeszcze do Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Janusz Śniadek.  WYBORY NA PREZYDENTA GDAŃSKA - KANDYDACI:


  Wybory prezydenta Gdańska - Paweł Adamowicz


  Paweł Adamowicz - 52 lata, z wykształcenia prawnik. Od 1990 roku samorządowiec, od 1998 - prezydent Gdańska.
  Jeszcze w liceum wszedł w działalność opozycyjną, antykomunistyczną. Podczas studiów był. m.in. współwydawcą i drukarzem podziemnego pisma studenckiego, a w maju 1988 roku współorganizatorem strajku okupacyjnego na swojej uczelni.
  W 1990 roku po raz pierwszy kandydował w wyborach samorządowych i został radnym Gdańska z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", zdobywając wówczas 2102 głosy. W latach 1989-1998 pracował jako asystent na Uniwersytecie Gdańskim. W tym czasie, przez 3 lata, był także prorektorem UG do spraw studenckich.

  Jego samorządowa kariera nabierała szybko tempa. W latach 1994-1998 został przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. I był nim przez jedną kadencję. Jako przewodniczący zainicjował m.in. ustanowienie Medali św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II.
  Prezydentem po raz pierwszy został w 1998 roku. Na to stanowisko wybrała go wówczas rada miasta. Cztery lata później odbyły się pierwsze, bezpośrednie wybory prezydenckie. Kandydujący na ten urząd Paweł Adamowicz zwyciężył w drugiej turze. W kolejnych wyborach prezydenckich wygrywał już w pierwszej turze. Aż do 2014 roku, kiedy to uzyskał reelekcję na kolejną kadencję, pokonując w drugiej turze głosowania kandydata PiS Andrzeja Jaworskiego.

  Przez osiem lat, do 2015 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich.

  W marcu 2015 roku przedstawiono mu zarzuty, dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, w związku z czym zawiesił swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej, które następnie wygasło. Rok później sąd rejonowy umorzył warunkowo postępowanie w tej sprawie, orzekając jednocześnie wobec Pawła Adamowicza świadczenie pieniężne. W grudniu 2016 na skutek apelacji prokuratury wyrok uchylono i skierowano sprawę do kolejnego rozpatrzenia.

  W 2018 roku Paweł Adamowicz założył stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska", kandydując po raz kolejny.
  Żoną prezydenta Adamowicza jest Magdalena Adamowicz, z którą ma dwie córki.

  Wybory prezydenta Gdańska - Kacper Płażyński


  Kacper Płażyński ma 29 lat i z wykształcenia jest prawnikiem. Jeśli wygrałby wybory prezydenckie, byłby najmłodszym w historii Gdańska włodarzem miasta.

  Kiedy prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że to on jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, żartowano, że kandydat nazwisko już ma, ale teraz będzie musiał samodzielnie popracować nad imieniem. Bo Kacper Płażyński to syn Macieja Płażyńskiego, byłego marszałka Sejmu, wojewody gdańskiego i jednego z trzech tenorów, założycieli Platformy Obywatelskiej, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

  Kacper Płażyński to wyborczy debiutant. Startuje po raz pierwszy. Nie ma też większego doświadczenia politycznego i samorządowego. Wcześniej udzielał się jednak w różnych akcjach społecznych w Gdańsku. Jeszcze przed rozpoczęciem samorządowej kampanii brał udział w kilku takich miejskich przedsięwzięciach. W 2016 roku wojował z władzami Gdańska w sprawie stref płatnego parkowania. Dowodził, że miasto nie ma prawa do pobierania opłat, skoro parkingi nie zostały właściwie oznaczone. Potem zaangażował się w protest przeciwko wątpliwemu prawnie płatnemu parkowaniu w gdańskiej dzielnicy Brzeźno. Ta akcja doprowadziła do złożenia pozwu zbiorowego, a potem do rozwiązania przez gminę umowy, a dla Kacpra Płażyńskiego była początkiem przecierania szlaku do lokalnej polityki.

  Wiadomo, że w czerwcu 2017 roku Kacper Płażyński został kierownikiem w spółce "Energa", która jest obecnie kontrolowana przez polityków PiS. Przed kampanią wyborczą jednak stamtąd odszedł.

  Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił po wygranych przez tę partię wyborach w 2015 roku.
  Tuż przed kampanią wyborczą ożenił się z działaczką PiS Natalią Nitek. Jego hasło wyborcze to "Gdańsk naszych marzeń".


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (41)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech żyje korupcja i złodziejstwo - górą nasi.

  Leming. (gość)

  Zgłoś / 6

  Leming – ironiczne określenie osób mających liberalne poglądy polityczne i skupiających się na karierze zawodowej i pieniądzach. Nazwa „lemingi” pochodzi od gryzoni, które rzekomo popełniają masowo...rozwiń całość

  Leming – ironiczne określenie osób mających liberalne poglądy polityczne i skupiających się na karierze zawodowej i pieniądzach. Nazwa „lemingi” pochodzi od gryzoni, które rzekomo popełniają masowo samobójstwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowe rozdanie w *ukladzie gdanskim* ?

  Grono *ukladu gadanskiego* rozrasta sie i jest drozsze w utrzymaniu ! (gość)

  Zgłoś / 10 / 3

  Czy prawo rzadzi sie swoimi prawami w sprawie malwersacji Budynia bo Temida nie jest slepa tam gdzie prawo jest tam jest kara !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo demokracji zadziałalo!

  Rumcaja (gość)

  Zgłoś / 9 / 3

  Czyżby zadziałał efekt napływu do Gdańska zakompleksionych "mieszańców" ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TO JEST OSZUST !!!!

  ANONIM (gość)

  Zgłoś / 15 / 7

  ZŁODZIEJ I KRYMINALISTA!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSraj+

  koks (gość)

  Zgłoś / 6 / 17

  Tępić PiS-uarowe ścierwo, śmierdzi kaczym gównem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gosuję na PiS by nie być w tej samej grupie co taki prymityw jak ty.

  Olo (gość)

  Zgłoś / 8 / 4

  Poziom jaki prezentuje Adamowicz, który nie stanął do debaty jest dla mnie za niski bym na niego mógł głosować. Głosuję na ludzi uczciwych i na odpowiednim poziomie intelektualnym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plotfonsowo. Czniać tuskwy i platfonsów!

  AJB (gość)

  Zgłoś / 9 / 4

  Noooo. zwłaszcza ten taki ryży kaczor na krzywych łapkach z wyliniałą grzywką, Donald Tfusk czy jakoś tak! :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POrzygać się można!!!

  POrzygać się można!!! (gość)

  Zgłoś / 20 / 6

  POrzygać się można!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSraj+

  koks (gość)

  Zgłoś / 5 / 11

  Tępić PiS-uarowe ścierwo, śmierdzi kaczym gównem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Platfonsowo! Czniać tuskwy i platfonsów!

  AJB (gość)

  Zgłoś / 6 / 3

  Noooo. zwłaszcza ten taki ryży kaczor na krzywych łapkach z wyliniałą grzywką, Donald Tfusk czy jakoś tak! :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amber Gold poczynalo tak jak Budyn !

  Nie placil podatkow i nie podawal majatku niewiadomego pochodzenia ! (gość)

  Zgłoś / 20 / 5

  Budyn teraz po wygranej w wyborach bedzie staral sie o akceptacje sadu gadanskiego/na telefon/ jego oszustow podatkowo i majatkowych !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSraj+

  koks (gość)

  Zgłoś / 5 / 11

  Tępić PiS-uarowe ścierwo, śmierdzi kaczym gównem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Platfonsowo! Czniać tuskwy i platfonsów!

  AJB (gość)

  Zgłoś / 6 / 2

  Noooo. zwłaszcza ten taki ryży kaczor na krzywych łapkach z wyliniałą grzywką, Donald Tfusk czy jakoś tak! :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WSTYDŹCIE SIĘ!!!

  Gość (gość)

  Zgłoś / 26 / 8

  Chachmęci,cwaniacy,krętacze i inne barachło wybiera stare zło.Bo po co takim uczciwość,sprawiedliwość,rzetelność. Boją się tego jak diabeł święconej wody i wybierają to gorsze.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSraj+

  koks (gość)

  Zgłoś / 6 / 9

  Tępić PiS-uarowe ścierwo, śmierdzi kaczym gównem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ścierwo

  Twoja matka (gość)

  Zgłoś

  ty debilu jeden

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koks przeczytałeś jedną książkę w życiu?

  Kazek (gość)

  Zgłoś / 3 / 1

  Powinni zabronić więźniom serfować, bo zaśmiecają neta wpisami "mało" merytorycznymi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plotfonsowo. Czniać tuskwy i platfonsów!

  AJB (gość)

  Zgłoś / 5 / 1

  Platfonsowo! Czniać tuskwy i platfonsów!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uszy po sobie

  a to ci heca (gość)

  Zgłoś / 7 / 21

  uszy po sobie bo przecież wygrali lepiej postrzegani przez wyborców więc o co chodzi ? po co to wstrętne pyskowanie ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hanba

  gosc (gość)

  Zgłoś / 26 / 7

  ....zawisc...zwycieza...aferki...smrod...budyn-szmal wygral .....splunac szkoda...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSraj+

  koks (gość)

  Zgłoś / 2 / 7

  Tępić PiS-uarowe ścierwo, śmierdzi kaczym gównem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plotfonsowo. Czniać tuskwy i platfonsów!

  AJB (gość)

  Zgłoś / 5 / 1

  Platfonsowo! Czniać tuskwy i platfonsów!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyb

  gosc (gość)

  Zgłoś / 31 / 6

  widac uczciwosc nie popłaca......zalosne towarzystwo...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSraj+

  koks (gość)

  Zgłoś / 1 / 7

  Tępić PiS-uarowe ścierwo, śmierdzi kaczym gównem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Platfonsowo! Czniać tuskwy i platfonsów!

  AJB (gość)

  Zgłoś / 5 / 1

  Noooo. zwłaszcza ten taki ryży kaczor na krzywych łapkach z wyliniałą grzywką, Donald Tfusk czy jakoś tak! :)

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Wideo

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!