Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Frekwencja w kurorcie wyniosła 16,5 proc. Zobacz, które projekty zostaną zrealizowane w 2020 r.

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 
Z budżetu obywatelskiego zostaną zakupione m.in. defibrylator (AED) na quadzie. Będą na wyposażeniu WOPR do pomocy przy zawałach serca materiały prasowe
16,5 proc. - tyle wyniosła frekwencja w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Mieszkańcy kurortu oddali w sumie 4844 głosy, z czego 2051 przez internet. Największe poparcie wśród sopocian uzyskał pomysł utworzenia całodobowego ambulatorium chirurgicznego.

O tym, jakie zadania i inwestycje zostaną zrealizowane w 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy Sopotu decydowali już po raz dziewiąty.

W tym roku uruchomiono na terenie miasta aż 47 mobilnych punktów do głosowania. Oprócz nich, zagłosować można też było w Urzędzie Miasta i trzech spółdzielniach mieszkaniowych.

Frekwencja w tym roku wyniosła 16,5 proc. Do rozdysponowania były 4 mln zł (2 mln zł na projekty ogólnomiejskie i po 500 tys. zł na każdy z czterech okręgów konsultacyjnych).

Całodobowe ambulatorium chirurgiczne, Miejskie Obserwatorium Astronomiczne czy butelkomaty do skupu butelek – to tylko część projektów, które w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sopocie zyskały najwięcej głosów.

Jak pokazują wyniki, mieszkańcom zależy też na naprawie zniszczonych chodników oraz stworzeniu nowych miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu.

- Co ciekawe, w tym roku w zadaniach ogólnomiejskich zwyciężyły dwa projekty z zakresu szeroko pojętej opieki medycznej. To daje obraz niedostatecznego finansowania tej sfery przez państwo. W ramach swoich możliwości budżetowych i obowiązującego prawa, będziemy wspierać tę sferę, bardzo bliską każdemu z nas – komentuje wyniki tegorocznego Budżetu Obywatelskiego prezydent Jacek Karnowski.

- Mieszkańcy Sopotu są bardzo ekologiczni w swoich postawach, również i w działaniu - dodaje Jacek Karnowski. - Stąd zapewne sukces urządzenia do skupu butelek. Dzięki niemu będziemy jeszcze bardziej ekologicznym miastem. Wygłosowane łąki kwietne wokół Ergo Areny będą cieszyć oko nie tylko okolicznych mieszkańców, ale nas wszystkich podróżujących z Sopotu do Gdańska lub uczestniczących w niezwykłych wydarzeniach w hali. Bardzo dziękuje za każdy oddany głos – dodaje.

Poniżej prezentujemy pełną listę zwycięskich projektów.

Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Zadania Ogólnomiejskie

1. 24-godzinne ambulatorium chirurgiczne – 1 mln zł,
2. Butelkomaty do skupu butelek w SP nr 8, SP nr 9 i III LO – 150 tys. zł,
3. Defibrylator (AED) na quadzie na wyposażeniu WOPR do pomocy przy zawałach serca – 200 tys. zł,
4. Miejskie Obserwatorium Astronomiczne – 700 tys. zł,
5. Badania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki wad postawy – 30 tys. zł (wg nowych zasad jeden projekt nieinwestycyjny zostaje przeznaczony do realizacji).

Czytaj także

Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Zadania lokalne:

Sopot Dolny
1. Remont chodników i uliczki w ciągu posesji ul. Książąt Pomorskich 13-23 – 300 tys. zł,
2. Zajęcia z gimnastyki i rehabilitacji kręgosłupa dla mieszkańców Sopotu – 20 tys. zł,
3. Postawienie dwóch zadaszonych altanek z ławkami i stolikiem w formie grzybka w Parku Północnym – 150 tys. zł.

Sopot Wyścigi
1. Kontynuacja modernizacji skarpy i błoni, dokończenie ścieżki rowerowo-spacerowej górą nad polaną rekreacyjną (od ul. Polnej do Ergo Areny) – 100 tys. zł,
2. Rewitalizacja ścieżki wokół Stadionu Leśnego – 25 tys. zł,
3. Łąka kwietna wokół Ergo Areny – założenie ok. 5 tys. metrów kw. – 154 tys. zł,
4. Bezpieczna ul. 3 Maja – montaż licznika prędkości – 30 tys. zł,
5. Ustawienie 10 ławek i pojemników na śmieci w Górnym Sopocie – 40 tys. zł.

Sopot Górny
1. Ogródek jordanowski przy ul. Armii Krajowej 68 - część II – 200 tys. zł,
2. „Dawna Cegielnia” – uporządkowanie, utwardzenie, oświetlenie leśnej drogi od ul. Piaskowej do ul. Moniuszki oraz ustawienia tablic edukacyjnych – 320 tys. zł,

Sopot Kamienny Potok i Brodwino
1. Nowe miejsca do wypoczynku, nowa aranżacja terenów zielonych – na terenie całego osiedla Brodwino – 350 tys. zł,
2. Wymiana ławek na terenie dzielnicy Kamienny Potok – 50 tys. zł.

- W okręgach, gdzie nie wykorzystano puli środków, wynoszących w tym roku 500 tys. zł, komisja ds. budżetu obywatelskiego zdecyduje o sposobie wykorzystania pozostałej kwoty – zaznaczają sopoccy urzędnicy.

Czytaj także

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie