Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymiana dowodów osobistych 2017. Gdzie wymienimy dowód w Gdańsku? [DOKUMENTY, TERMINY]

red.
Krzysztof Kapica
W 2017 roku mija 17 lat od wymiany dowodów osobistych książkowych na plastikowe. W związku z tym trwa masowa wymiana dowodów. Gdzie w Gdańsku możemy wymienić dowód osobisty i jak długo trwa jego wyrobienie?

W tym roku upływa 10 lat od wymiany dowodów książkowych na dowody plastikowe. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji dotyczy to ponad 5 mln Polaków, którzy podlegają obowiązkowi wyrobienia nowego dokumentu tożsamości.

W tym roku o nowy dowód osobisty będzie wnioskować w tym roku w sumie 8 mln obywateli. 5 mln, którym upływa termin ważności dokumentu, a kolejne 3 mln osób zawnioskuje o nowy dowód z innych powodów, jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

Urzędy na wydanie dowodu mają 30 dni
od złożenia wniosku. Zazwyczaj czas ten jest krótszy, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń urzędy mogą mieć problem z dotrzymaniem terminu.

Czytaj też: Wymiana dokumentów tożsamości coraz łatwiejsza

Średnio rocznie w Gdańsku wydaje się 50–60 tys. nowych dokumentów, a w tym roku ich liczba może sięgnąć nawet 100 tys. W związku z tym urzędy promują zachowania przezorne, by nie wymieniać dowodów osobistych na ostatnią chwilę.

Czy trzeba być gdańszczaninem, by wymienić dowód w Gdańsku?

Od ponad 2 lat miejsce składania wniosków o dowód osobisty nie jest uzależnione od zameldowania. Każdy może zgłosić się po nowy dokument w dowolnym organie, dowolnej gminy na terytorium kraju. Jest to duże ułatwienie dla osób przebywających czasowo poza miejscem zamieszkania. Złożenie wniosku o nowy dowód może odbyć się także przez Internet ─ należy wcześniej zarejestrować się na platformie ePUAP, mieć profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Wymiana dowodu osobistego w Gdańsku

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w dowolnym urzędzie na terenie kraju. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (dotyczy również osób małoletnich).

Dowód osobisty utracony podlega unieważnieniu z dniem zawiadomienia o jego utracie.
Dowody osobiste wydawane są niezwłocznie po ich otrzymaniu z punktu drukującego tj. z Centrum Personalizacji w Warszawie. Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek.
Dowód osobisty wydany małoletniemu odbiera jeden z rodziców lub opiekun prawny.
Dowód osobisty dla osoby ubezwłasnowolnionej odbiera opiekun ustanowiony przez sąd.

Gotowość odbioru dowodu osobistego można sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl
Informacje w zakresie pomocy dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą zgłosić się osobiście do urzędu, można uzyskać pod numerem telefonu: 58 323 63 70.

Gdzie można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w Gdańsku?

ZESPÓŁ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW NR 1
ul. Partyzantów 74
80-254 Gdańsk
stanowiska 31, 32, 33, 34, 35
tel. 58 323 69 51 do 55

ZESPÓŁ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW NR 4
ul. Wilanowska 2
80-809 Gdańsk
stanowiska 5, 6
tel. 58 323 71 71 i 72

ZESPÓŁ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW NR 3
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
stanowiska 5, 6, 7, 8, 9
tel. 58 323 60 55 do 59

Wniosek można również złożyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy ePUAP

Wydanie dowodu osobistego - wniosek złożony w wersji elektronicznej

Więcej informacji na temat wydawania dowodu osobistego w Gdańsku znajdziesz tutaj: Wymiana dowodu osobistego

Co zrobić gdy zgubimy dowód lub zostanie nam skradziony?

W sytuacji, w której dojdzie do utraty lub kradzieży dowodu, pierwszy i najważniejszy krok to wyłączenie dokumentu z obiegu bankowego, aby uniemożliwić posługiwanie się nim w celach przestępczych. Szybkość działania jest krytyczna, a umożliwia to bezpłatna usługa zastrzegania dowodu osobistego online w portalu BIK. Jednym kliknięciem, z każdego miejsca na świecie, wyłączymy dokument z obiegu i w ten sposób uniemożliwimy wzięcie kredytu na nasze dane, ratując nas tym samym przed kłopotami finansowymi.

Kolejnym krokiem, w przypadku kradzieży, jest powiadomienie najbliższej jednostki policji o zaistniałej sytuacji. Następnie pozostaje wizyta w urzędzie gminy i wyrobienie nowego dokumentu tożsamości bądź, jeśli jesteśmy za granicą, a nie posiadamy paszportu, w Konsulacie Rzeczpospolitej, gdzie otrzymamy dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD).

Zobacz też: Elektroniczne dowody osobiste już funkcjonują.
Na początek w czterech miastach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki