Wyjątkowy koncert na stulecie niepodległości w Wejherowie „W...

  Wyjątkowy koncert na stulecie niepodległości w Wejherowie „W drodze do wolności” 3 grudnia 2018

  (PE)

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wyjątkowy koncert na stulecie niepodległości w Wejherowie „W drodze do wolności” 3 grudnia 2018

  ©Fot. Paweł Matuszewski

  3 grudnia o godz. 18 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie „W drodze do wolności” - wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpią Cappella Gedanensis oraz pianista Konstanty Wileński
  Wyjątkowy koncert na stulecie niepodległości w Wejherowie „W drodze do wolności” 3 grudnia 2018

  ©Fot. Paweł Matuszewski

  „W drodze do wolności” to wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nad całością czuwać będzie dyrygent - Jacek Brzoznowski.

  W programie znajdą się pieśni patriotyczne, które z okazji święta 11 listopada wydane zostały na płycie i dołączone do specjalnego wydania „Dziennika Bałtyckiego”.

  Usłyszymy zatem: Warszawiankę, Rotę, O mój rozmarynie, Białe róże, Wojenko, wojenko, Pierwszą Brygadę, Piechotę, Serce w plecaku, Czerwone maki na Monte Cassino, Pałacyk Michla, Marsz Sybiraków, Potulicką Pieśń Konfederatów Barskich oraz utwory polskie w wykonaniu Konstantego Wileńskiego specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy wieczór.

  - Dawne polskie pieśni patriotyczne są świadectwem dążeń niepodległościowych rodaków i naszej silnej tożsamości narodowej – mówi dyrektor Cappelli Gedanensis, Marek Więcławek. - To z jednej strony, proste piosenki żołnierskie, z drugiej - Mazurek Dąbrowskiego, jego autorem – o czym nie możemy zapominać - jest przecież Kaszuba! Muzyka zawsze towarzyszyła nam w trudnych chwilach, mobilizowała do walki. Dawała nadzieję. Pomagała utrzymać ducha polskości. Akompaniować nam będzie zaprzyjaźniony z Cappellą Gedanensis, znakomity pianista i kompozytor Konstanty Wileński, który dał się poznać Czytelnikom „Dziennika Bałtyckiego” w aranżacjach oryginalnych pieśni kaszubskich. Mistrz improwizacji nieco uwspółcześnił dawne kompozycje, brzmi to bardzo ciekawie.

  - Miejsce nie jest przypadkowe – zaznacza Marek Więcławek. - Nieopodal Wejherowa są Lasy Piaśnickie, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali kilkanaście tysięcy ludzi, wśród ofiar byli przedstawiciele inteligencji polskiej i kaszubskiej Pomorza. Muzyką wszyscy razem, i artyści i widzowie, złożymy im hołd.

  Koncert odbędzie się 3 grudnia o godz. 18 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Wstęp na koncert jest wolny.  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo