Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydajność pracy można stymulować kolorami stosowanymi we wnętrzach?

Redakcja
materiały prasowe
Wnętrza w kolorach subtelnych szarości, przełamane akcentami naturalnego drewna - to prawie obowiązujący biurowy kanon. Tymczasem takie wyciszające klimaty... obniżają wydajnośc pracy!

- Każda barwa emituje inną częstotliwość drgań, podobnie jak komórki ludzkiego ciała. To nie wiedza tajemna i od dawna stosowana! Dlaczego producenci najczęściej oferują nam pościel z odcieniami błękitu? Bo niebieski relaksuje i obniża ciśnienie krwi - pomaga więc w zasypianiu. Natomiast wnętrza w domach schadzek od stuleci urządzane są w odcieniach czerwieni, bo ta barwa wzmaga ruchliwość gałki ocznej, podnosi poziom adrenaliny, aktywizuje mózg i wprawia w lepszy nastrój. Jakimi więc kolorami posłużyć się, by zdopingować do wydajnej pracy?

Kolorowe tricki

- Wybór kolorystyki wnętrz biurowych powinien zależeć w dużej mierze od rodzaju wykonywanej w nim pracy oraz osobowości pracujących tam osób.

- Dobrze dobrane kolory do biura, gabinetu, miejsca pracy dają możliwość skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Można to osiągnąć dzięki stonowanym barwom  o średnim lub małym nasyceniu, tworzącym równocześnie wrażenie przytulności i pewnej izolacji od otaczającego świata - podkreśla Anna Kopera, specjalista ds. marketingu  marki Śnieżka. - To również sposób na poprawę proporcji pomieszczeń i wizualne manipulowanie przestrzenią biurową. Dotyczy to zarówno wielkich hal open space, jak i ciasnych i ciemnych pomieszczeń biurowych w starych kamienicach, które ze względu na prestiżowe lokalizacje znajdują wielu zwolenników wśród właścicieli małych i średnich firm.

Aby obniżyć wizualnie pomieszczenie, należy pomalować sufit na ciemny kolor. W celu uzyskania efektu  odwrotnego - należy do pomalować na biało.

Warto również przywiązać uwagę do stosowania barw w zależności od długości poszczególnych ścian. Jasne kolory na najdłuższej ścianie optycznie powiększą biuro. Pomalowanie poziomych pasów wokół sufitu także powiększy wizualnie biuro.Natomiast ciemne barwy zastosowane  na najkrótszej ścianie automatycznie pomniejszą pomieszczenie. Malowanie całego wnętrza budynku na jeden kolor nie jest wskazane, gdyż sprzyja to monotonii. W korytarzach najlepiej stosować barwy nieco ciemniejsze niż pokoje biurowe.

Dobieraj barwy i odcienie

Trzeba również pamiętać, że nie tylko kolory ścian decydują o ogólnym klimacie: stymulację kolorami można ograniczyć do detali - mebli, wyposażenia, a nawet biurowych drobiazgów.

Warto jednak przy tym pamiętać o zasadach doboru kolorów.

Barwy czyste doskonale sprawdzają się we wszystkich wnętrzach, które należy ożywić. Mogą być stosowane zarówno jako kolorystyka ścian, jak i dodatki (meble, wyposażenie biurowe) do bieli, szarości i pasteli oraz kolorów złamanych.

Barwy neutralne to przede wszystkim tzw. kolory, występujące naturalnie w przyrodzie (kolory drzew, skał, piasku, ziemi i roślin). Najlepiej wyglądają we wnętrzach w połączeniu z drewnem, wikliną, tekturą, korkiem i lnem. Można je łączyć dowolnie ze sobą i innymi kolorami.

Barwy dopełniające- to pary barw tworzące największy kontrast (np. biel i czerń). Stosując je w biurach należy zachować ostrożność, gdyż takie połączenie może męczyć i powodować nerwowość.

Barwy zimne dają poczucie czystości i lekkości. Dobrze jest stosować je w pomieszczeniach ciasnych i gorących, gdyż optycznie ochłodzą i powiększą te wnętrza. Sprzyjają pracy umysłowej.

Barwy ciepłe sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Polecane w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i integracji. Natomiast pastele są uniwersalne we wszystkich pomieszczeniach.

autor: Alicja Charzyńska
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki