Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w Gdańsku 3.03.2019. Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska - oficjalne wyniki PKW! [sylwetka, zdjęcia]

red.
Wybory w Gdańsku 3.03.2019. Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska - oficjalne wyniki PKW!
Wybory w Gdańsku 3.03.2019. Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska - oficjalne wyniki PKW! Karolina Misztal
Wybory w Gdańsku 3.03.2019. Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska! Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki w poniedziałek (4.03.2019) rano! Dulkiewicz bez problemów pokonała w I turze wyborów uzupełniających swoich kontrkandydatów - Grzegorza Brauna i Marka Skibę!

Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska. Oficjalne wyniki!

AKTUALIZACJA, poniedziałek, 4 marca, godz. 10.30

Oficjalne wyniki w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska:

  • Aleksandra Dulkiewicz - 82,22 procent
  • Grzegorz Braun -11,86 procent
  • Marek Skiba - 5,92 procent

Frekwencja wyniosła wyniosła 48,67 procent. Głosowało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan.

Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek, 4 marca 2019 r., podała oficjalne wyniki wyborów uzupełniających w Gdańsku. Nowym prezydentem Gdańska jest dotychczasowa komisarz, Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz też:

W niedzielę portal Trójmiasto.pl przeprowadził sondaż przed pięcioma komisjami wyborczymi. Wg niego Aleksandra Dulkiewicz uzyskała poparcie na poziomie 84 proc.

Zobacz więcej:

RELACJA ZE SZTABU WYBORCZEGO ALEKSANDRY DULKIEWICZ

W niedzielę wieczorem sala koncertowa gdańskiego klubu Żak była wypełniona do ostatniego miejsca. Zanim na scenie pojawiła się główna bohaterka wieczoru, Aleksandra Dulkiewicz, na wieczór wyborczy przybyło wielu polityków i samorządowców.

Obecny był wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, posłowie Agnieszka Pomaska, Grzegorz Furgo, Adam Korol, Aleksander Hall, marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który przyszedł z wielkim bukietem róż, które potem wręczył Aleksandrze Dulkiewicz. Na stwierdzenie - i pan też tu, Wojciech Szczurek odparł z uśmiechem: - Wszystko dla Gdańska.

Tuż przed godzina 21 wiceprezydent Piotr Grzelak i szef sztabu wyborczego pytał ze sceny: - czy jesteście gotowi na pierwszą kobietę prezydent?

I usłyszał gromkie - tak...

- Czy jesteście gotowi na prezydent Aleksandrę Dulkiewicz - pytał dalej? I znowu usłyszał głośne przytaknięcie.

Potem na scenę weszła Aleksandra Dulkiewicz w towarzystwie swojej córki Zosi, mamy i siostry.

Wybory na prezydenta Gdańska. Wieczór wyborczy Aleksandry Dulkiewicz [3.03.2019]

Wybory uzupełniające w Gdańsku 3.03.2019. Wieczór wyborczy A...

W swoim kilkunastominutowym przemówieniu wspominała prezydenta Pawła Adamowicza, prosząc, aby go uczcić nie minutą ciszy, a gorącymi oklaskami. Co też zrobiono. Zapowiedziała jednak, że nie jest drugim Pawłem Adamowiczem, ale obiecuje kontynuować jego misję.

Swoje wystąpienie zakończyła słowami: "Wszystko dla Gdańska, Gdańsk dla wszystkich".

- Dziękuję za każdy głos, dziękuję każdemu, kto wziął udział w wyborach. Dzisiaj jakiś etap w historii naszego Gdańska się kończy i jakiś etap się zaczyna - mówiła. - Kolejna odsłona to 24 marca wybory do rad dzielnic - dodała.

Na stwierdzenie, że jeśli zostanie prezydentem, to otworzy nowy etap w historii Gdańska i będzie pierwszą prezydentką oraz czy jest na ten stołek przygotowana, odparła, że na drogę życia społecznego weszła jako młoda osoba. - Już jako osiemnastolatka zostałam członkiem partii politycznej, potem były różne funkcje, ale wiem, jak kluczową rolę pełni drużyna - powiedziała. - Wiem, że my mamy najlepszą drużynę w Gdańsku.

Potem było krojenie wielkiego tortu z napisem "Wszystko dla Gdańska".

Wybory w Gdańsku 3.03.2019. Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska - oficjalne wyniki PKW!
Wybory w Gdańsku 3.03.2019. Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska - oficjalne wyniki PKW! Karolina Misztal

Aleksandra Dulkiewicz - życiorys

Jej dziadkowie osiedli w Gdańsku po II wojnie światowej. Rodzice w czasach PRL byli związani z opozycją demokratyczną, należąc do Ruchu Młodej Polski. Ola, jak mówi jeden z byłych gdańskich radnych, kontynuuje więc tradycje rodzinne.

Jej ojciec, Zbigniew Dulkiewicz był społecznikiem i świetnym organizatorem w podziemiu opozycyjnym. Zaprzyjaźnionym bardzo z Maciejem Płażyńskim. Kiedy Płażyński został marszałkiem Sejmu, Zbigniew Dulkiewicz prowadził mu biuro poselskie.

Aleksandra Dulkiewicz - kariera

Kariera Aleksandry Dulkiewicz do tej pory rozwijała się małymi krokami. Wcześniej była asystentką prezydenta Pawła Adamowicza, pracowała przy organizacji Gdańskiego Aeropagu, potem brała udział w przygotowaniu EURO 2012 w Gdańsku. Była też zatrudniona w Europejskim Centrum Solidarności. Jej dotychczasowa wiceprezydentura w Gdańsku (wiceprezydent do spraw gospodarczych) nie wzięła się więc znikąd. Gdańscy radni bez względu na przynależność partyjną zgodnie przyznają, że zapracowała na nią.

- Inteligentna, z niezwykłą łatwością przechodzenia na ty, skracania dystansu między ludźmi. Czująca się swobodnie w każdym środowisku. I nie daje się wyprowadzić z równowagi – charakteryzują Aleksandrę Dulkiewicz jej znajomi z urzędu miejskiego.

Była też szefową klubu gdańskich radnych. Ale kiedy Paweł Adamowicz ogłosił, że do ostatnich wyborów samorządowych idzie samodzielnie, stanęła u jego boku, chociaż mogła stracić wszystko. To ona, jak mówiono, stała za ostatnim sukcesem wyborczym Pawła Adamowicza, będąc szefową jego kampanii wyborczej.

Gdańsk, jak mówi sama Aleksandra Dulkiewicz też jest jej wielką miłością, podobnie jak dziesięcioletnia córka Zosia, którą wychowuje samodzielnie.

Czytaj także: To ona stoi za sukcesem wyborczym Pawła Adamowicza. Kariera małych kroków

Wybory w Gdańsku 3.03.2019. Opinie i komentarze po wyborach ...

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki