Wybory samorządowe 2018. Sondaż "Dziennika Bałtyckiego": W Gdańsku będzie II tura, w Gdyni także szykuje się niespodzianka! Wybory już 21.10

Jarosław Popek
Wyniki naszego ostatniego przedwyborczego sondażu jasno wskazują, że w wyborach na prezydenta Gdańska czeka nas druga tura. W Gdyni natomiast wszystko może się wahać do ostatniego momentu...

Mieszkańców Trójmiasta najbardziej ekscytują wybory na urząd prezydenta Gdańska, Gdyni i Sopotu. „Dziennik Bałtycki” przeprowadził badania sondażowe dla dwóch z tych miast - Gdańska i Gdyni. Wyniki są bardzo ciekawe.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ!

Wybory samorządowe 2018 w Gdańsku

Od dłuższego czasu widać było, że w stolicy województwa do wyłonienia zwycięzcy potrzebna będzie II tura, która odbędzie się 4 listopada. Kto w niej wystartuje? Tego nadal nie wiadomo. Różnice między Jarosławem Wałęsą, Kacprem Płażyńskim i Pawłem Adamowiczem są naprawdę niewielkie. O tym, która dwójka będzie miała szanse na dogrywkę, może zdecydować bardzo niewielka liczba głosów.

Cztery lata temu w I turze Paweł Adamowicz zdobył 64 674 głosy, co dało mu 46,05 proc. Jego kontrkandydat Andrzej Jaworski miał 26,15 procent (36 736 głosów). Teraz takich różnic się nie spodziewamy.

Miejmy także nadzieję, że zacięta walka przełoży się na wyższą niż cztery lata temu frekwencję. W 2014 roku głosowało jedynie 40 procent uprawnionych gdańszczanek i gdańszczan.

Rada Miasta Gdańska

Wybory samorządowe 2018 w Gdyni

Ciekawa sytuacja rysuje nam się w Gdyni. Dotychczasowy prezydent Wojciech Szczurek prawdopodobnie wygra wybory już w I turze, ale jego poparcie przez cztery lata spadło dramatycznie.

Przypomnijmy, że w 2014 roku Szczurek uzyskał ponad 79 procent głosów, co było jednym z najwyższych wyników w dużych miastach w skali całego kraju. Dziś, według naszego sondażu, może spodziewać się wyniku sporo słabszego, a nawet może obawiać się, że będzie musiał walczyć w II turze, choć tak daleko bym w mojej analizie nie poszedł.

Ciekawa jest sytuacja na dwóch kolejnych miejscach: Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski i Marcin Horała mają bardzo podobne wyniki i każdy z nich może wykorzystać spore poparcie na budowanie swojego elektoratu na kolejne wybory. Warto zwrócić uwagę, że cztery lata temu kandydat PiS na prezydenta Gdyni, czyli właśnie Horała, uzyskał tylko 12-procentowe poparcie.

A co z radami miast? Tu wszystko zależy od tego, jaki wynik uzyskają największe ugrupowania. Próg wyborczy w Gdańsku przekroczy, według nas, pięć ugrupowań. Trzy z nich reprezentują prowadzących w sondażu kandydatów na prezydenta, a dwa to pozapartyjne ruchy społeczne. I o ile Lepszy Gdańsk może, w dobrej konfiguracji, wprowadzić niewielką liczbę radnych, to Gdańsk Tworzą Mieszkańcy raczej nie ma na co liczyć.

W Gdyni z kolei w Radzie Miasta wielkich zmian nie przewidujemy. Trochę straci Samorządność Wojciecha Szczurka, a kilku radnych powinien wprowadzić nowy komitet Wspólna Gdynia Zmudy- Trzebiatowskiego. I to od tych radnych zależało będzie powstanie ewentualnej nowej koalicji.

Nasz sondaż, oczywiście, należy traktować jak inne tego typu publikacje. Wynik wyborczy zależy od wielu czynników, a jednym z najistotniejszych jest frekwencja wyborcza. Od tego, które ugrupowanie jest w stanie zmobilizować jak największą liczbę swoich zwolenników, zależy to, kto w niedzielę będzie się cieszył, a kto płakał.

Rada Miasta Gdyni

Jak obliczaliśmy wyniki?

Badanie zrealizowane zostało przez „Dziennik Bałtycki” we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia, w dniach 15-18 października 2018 roku, na reprezentatywnej kwotowo próbie 1000 dorosłych mieszkańców Gdańska i 500 mieszkańców Gdyni w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Przy szacowaniu poparcia dla kandydatów brano pod uwagę tylko wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach. W takim badaniu nie określa się tak zwanego błędu statystycznego. Kategoria błędu przypisana jest jedynie do badań opartych na próbie losowej.

Sondaż: Wyniki ogólnopolskie

Sondaż Polska Press Grupy. Wybory samorządowe 2018. Rafał Tr...

Wybory samorządowe 2018: Plakaty wyborcze śmieszne, ale skut...

Zobacz także:
Sondaż z września 2018

Sonda przed wyborami samorządowymi 2018:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam

Straciliście czytelnika za publikowanie tak żenujących sondaży. W Gdyni "błąd statystyczny" na poziomie 20 (!!!) procent.

G
Gonzales

Jak sie bywa i zna ludzi w miescie , to mozna sie domyslac jak beda glosowali.Wiekszosc ma mentalnosc cwaniaczków , kombinatorów , dewiza dla kasy wszystko obowiązuje .Takze nie może byc inaczej .

k
kłamcy

do sądu z takimi jak wy..... karma wraca.....

k
kłamcy

a gdzie prawdziwe wyniki Dorota Maksymowicz-Czapkowska jest na 2 miejscu my was opserwujemy zaklamane media

o
oli

po wyborach a to juz w niedziele ale w poniedzialek czekam na twoj komentarz pis trojmiasta nie dostanie nigdy ty chyba jestes naplywowiec bo urodzony w gdansku by nigdy tak nawet nie pomyslal.

a
aleksander

czy ty chlopie zyjesz w matrixie pis smiech mowisz o tasmach a gdzie masz tasmy ostatnie z morawieckim ogarnij sie bedzie ci w zyciu lepiej a nie namawiaj ludzi na te puste slowa pisu ( promy w szczecinie przekop kanalu etc ) pokaz jedna droge ktora zbudowal pis 3 lata .

G
Gringo

Np. klęska Biedronia w Słupsku..

F
Filip Stankiewicz

Kiedy głosujemy nie mamy gwarancji, że człowiek, na którego głosujemy jest kompetentny, uczciwy i pracowity - ale fakt, że rząd Prawa i Sprawiedliwości/Zjednoczonej Prawicy ograniczył znacznie złodziejstwo mafii VAT-owskich tolerowane przez rząd PO-PSL i spełnił prawie wszystkie obietnice wyborcze pokazuje, że głos na listę numer 10 czyli Prawo i Sprawiedliwość daje największe szanse wybrania świetnego człowieka :)

Świetnym kandydatem na prezydenta Gdańska jest na pewno Kacper Płażyński, wymienione wyżej cechy ma też kandydat do sejmiku wojewódzkiego z Gdańska W******* Helmin (miejsce 3 na liście numer 10). Mogę oczywiście polecić również kandydata do Rady Miasta Gdańska - wystarczy, że napiszesz do jutra do godziny 20 na e-mail filip_stankiewicz@tlen.pl nazwę dzielnicy.

Główna konkurencja to PO - efekty ich rządów są słabe, budowa kilku dróg w Gdańsku to trochę mało jak na tyle lat ich rządów. Kandydat PO Jarosław Wałęsa głosował za wprowadzającym częściową cenzurę internetu ACTA 2 (to jeszcze nie weszło w życie, ale niedługo może wejść) i ściemnia wraz z PO - uderza w republikę deweloperską istniejącą w Gdańsku, a na sali oklaskują go gdańscy radni PO, którzy od wielu lat uchwalają plany zagospodarowania przestrzennego. Czyli to jest kompletnie niewiarygodne. Jeśli chodzi o rząd PO-PSL to wejdź na portal tvp info i posłuchaj szokujących taśm, gdzie marszałek województwa zachodniopomorskiego z PO mówi, że połowa rządu Tuska to d**ile, którzy na niczym się nie znają - chyba nie trzeba więcej dowodów, aby nie ufać PO niż taka opinia ich ważnego polityka. Jeśli się ze mną zgadzasz wyślij ten tekst e-mailem znajomym.

Pozdrawiam

Filip Stankiewicz

W
Waldan

Niech się POcieszają sondażami, tylko tyle im POzostało...A ja swoje...
Niezdecydowanym Gdańszczanom pod rozwagę!
Jeśli nie należysz do żadnego obozu politycznego, a chciałbyś zagłosować na osobę, która rokuje największe korzyści dla naszego pięknego Gdańska mam dla Ciebie kilka sugestii do rozważenia:
1 – Czy Twoim zdaniem lepiej dla Gdańska mieć Prezydenta miasta zgodnie współpracującego z rządem w jak najefektywniejszym wykorzystaniu środków budżetowych i unijnych czy też lepszy Prezydent miasta prowadzący otwartą wojnę z rządem i rządzącą partią? Czy dobrze będzie widziany w rozmowach z rządem człowiek, który za pieniądze z kasy miejskiej walczy z rządem i np. reformami sądów, samemu mając wielkie kłopoty prawne?
2 – Czy dla Prestiżu i wizerunku miasta na świecie dobry jest Prezydent z zarzutami karno-skarbowymi, który mimo posiadanego wykształcenia prawniczego nie potrafi doliczyć się swoich mieszkań i nie potrafi wytłumaczyć skąd ma pieniądze?
3- Czy lepiej dla Gdańsk jeśli Prezydent wydaje miliony złotych z budżetu miasta na potrzeby mieszkańców, niezależnie od ich poglądów i orientacje seksualne czy lepiej by wydawał ogromne środki na organizację I ochronę Parady Równości, na finansowanie środowisk LGBT i walkę z narodowcami itp.
4- Czy lepiej, jeśli Prezydent Gdańska chce wydawać pieniądze na przedszkola i żłobki, rozwój komunikacji zamiast na in vitro, ośrodki przyjmowania imigrantów? Czy lepiej wydawać pieniądze na meliorację i zbiorniki retencyjne zamiast milionów na POrtale propagandowe typu gdansk.pl i inne.
5 – Czy lepiej gdy Prezydent chce, aby strategiczne dla miasta spółki (wodociągi, gpec) były spółkami komunalnymi, nadzorowanymi przez miasto czy lepiej by były w rękach obcych, maksymalnie eksploatujących zastaną infrastrukturę w zamian za synekury dla POciotków władzy?
5 – Czy lepszym Prezydentem Gdańska będzie ktoś, kto gwarantuje szacunek, troskę o zabytki polskości w Gdańsku, jego wielokulturową tradycję i najnowszą historię (Solidarność) czy też ktoś, kto nachalnie propaguje i uświetnia niemieckie tradycje miasta, zaniedbuje Gedanię i Cmentarz na Zaspie, nie potrafi zorganizować godnych uroczystości na 31 sierpnia itp.
Jeśli spokojnie i uczciwie intelektualnie odpowiesz sobie na te pytania, to już wiesz:
Jedynym spośród kandydatów na godnego i cieszącego się szacunkiem Prezydenta naszego Gdańska jest Kacper Płażyński!
Damy Radę!!!

F
Falk

Gdańsk to miasto niepokorne. Cieszy popularność ruchów miejskich, często prowadzonych przez lokalnych działaczy. Samorząd potrzebuje odpoczynku od partii

p
pytanie

to co to jest? Szukam, szukam i nie można znaleźć kto właścicielem, dla kogo pracowali, czym się mogą pochwalić?

Dodaj ogłoszenie