Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza: ile trwa i czego...

  Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić? Uważaj na wysokie kary za naruszenie ciszy wyborczej

  a.w.

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  głosowanie, urna wyborcza, wybory, wybory samorządowe
  1/4
  przejdź do galerii

  Cisza wyborcza: co wolno a czego nie wolno? Kiedy obowiązuje cisza wyborcza? UWAŻAJ na wysokie kary! ©Andrzej Zgiet

  Cisza wyborcza to czas, na krótko przed wyborami, w którym obowiązuje całkowity zakaz agitacji. Co to oznacza w praktyce? Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Nie ma żelaznych zasad, a i tak za jej nieprzestrzeganie grożą dotkliwe kary. Zasady i dobre praktyki związane z ciszą wyborczą zmieniały się też na przestrzeni czasu.
  Cisza wyborcza nie jest pewnikiem, który obowiązuje we wszystkich krajach demokratycznych. Nie znajdziemy jej np. w krajach anglosaskich, w których cisza wyborcza jest traktowana jak łamanie fundamentu demokracji, czyli wolności słowa.

  Cisza wyborcza co to jest?


  W polskim systemie wyborczym cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed głosowaniem. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów.

  Polski Kodeks Wyborczy (Art. 104) jasno określa kalendarz kampanii wyborczych, które rozpocząć się mogą w dniu ogłoszenia daty wyborów a skończyć muszą na 24 godziny przed głosowaniem.

  Art. 107. § 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione. § 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona

  Cisza wyborcza znana jest w wielu państwach jako instytucja prawa wyborczego, ale nie wszędzie obowiązuje. W Stanach zjednoczonych i Niemczech cisza wyborcza nie obowiązuje i z otwartą agitacją możemy mieć do czynienia nawet w dniu głosowania, a sondaże wyborcze prezentowane są na bieżąco.

  Cisza wyborcza: czego nie można robić? Pod groźbą kary


  Kodeks wyborczy określa również sposoby agitacji, które są zabronione w czasie ciszy wyborczej. Jednak wraz z postępem technologicznym zakres mocno się rozszerzył.
  W czasie ciszy wyborczej zabronione jest m.in.:
  • rozwieszanie plakatów
  • roznoszenie ulotek
  • realizowanie reklam wielkoformatowych (bilbordy)
  • wieszanie reklam na samochodach
  • zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji,
  • wygłaszanie przemówień
  • agitacja w internecie.


  Oczywiście mowa tutaj o podjęciu nowych działań w czasie 24 godzin przed głosowaniem a nie kampanię, która przebiegała w poprawnym rytmie przed ciszą wyborczą. Nie jest konieczne zdejmowanie banerów, plakatów czy usuwanie ulotek, które zostały już rozdane.

  Cisza wyborcza to jedyny dzień w roku, w którym w telewizji, radiu czy internecie nie zobaczymy wypowiedzi polityków, szczególnie tych startujących w wyborach. Jest bardzo cienka granica pomiędzy codzienną komunikacją a agitacją. Odpoczynek od kandydatów, daje głosującym czas do namysłu i wyboru najlepszego kandydata w wyborach.

  Cisza wyborcza obowiązuje również w Internecie. Sprawdź co wolno a czego nie wolno. Kary mogą uderzyć obywateli po kieszeniach. pixabay


  Cisza wyborcza w Internecie – co wolno?


  Cisza wyborcza w Internecie to nowy wymiar ograniczenia agitacji na 24h przed głosowaniem. Trudna do zmierzenia, jeszcze trudniejsza do ścigania, ale z roku na rok zdarzają się przypadki wykrycia i skazania podejrzanych za złamanie ciszy wyborczej. Podejrzanym może być każdy internauta bez względu na to czy jest członkiem obecnym samorządowcem, startuje z list wyborczych czy nie ma żadnego związku z lokalną polityką. W sieci nikt nie jest osobą anonimową i nawet stosując sztuczki w celu utrudnienia identyfikacji, możemy zostać przywołani do odpowiedzialności.

  Sonda

  Czy wybierasz się na wybory samorządowe 2018?

  Tak
  95% głosów
  Nie
  5% głosów


  Cisza wyborcza w internecie oznacza, że ZABRONIONE jest:
  • zakładanie grup, wydarzeń, stron kampanii i kandydatów w wyborach samorządowych
  • komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydata lub kontrkandydata
  • publikowanie dokumentów/zdjęć/faktów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata.


  Cisza wyborcza w innych krajach


  Większość krajów, w których obowiązuje cisza wyborcza wykorzystuje system, który znany jest również w Polsce, czyli zakaz agitacji na 24h przed głosowaniem. Są jednak takie kraje, w których zabronione to jest przed 5 dni przed głosowaniem lub takie, w których publikowanie sondaży jest zabronione 30 dni przez wyborami.


  Czechy72h przed wyborami
  Luksemburg30 dni przed głosowaniem nie można publikować sondaży
  Włochyna 2 tygodnie przed głosowaniem nie można publikować sondaży wyborczych, cisza wyborcza trwa w dniu wyborów
  Francja24h przed głosowaniem
  Hiszpania24h przed głosowaniem
  Łotwa24h przed głosowaniem
  Litwa30h przed głosowaniem
  Rumunia24h przed głosowaniem
  Węgry
  w dniu wyborów
  Grecja24h przed głosowaniem
  Luksemburg24h przed głosowaniem
  Malta
  24h przed głosowaniem
  Chorwacja24h przed głosowaniem
  Słoweniaw dniu wyborów
  Rosja36h przed głosowaniem
  Brazylia48h przed głosowaniem
  Egipt48h przed głosowaniem
  Honduras5 dni przed głosowaniem


  Kary za złamanie ciszy wyborczej


  Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Pomimo tego, że przewinienia są trudne do zbadania niekiedy dochodzi do sytuacji złapania osoby na gorącym uczynku lub znalezienia sprawcy internetowych wpisów.

  Naruszenie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem, które jest zagrożone karą grzywny (art. 498 Kodeksu wyborczego). Zaś wysokość grzywny jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

  Większa karą objęte są osoby, które przed zakończeniem ciszy wyborczej, czyli do czasu zamknięcia lokali wyborczych podają do publicznej wiadomości wyniki nieoficjalnych sondaży (przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania). Takie wykroczenie jest zagrożone karą grzywny od 500 tys. zł do 1 mln zł. Karze tej podlegać może osoba fizyczna, publikująca dane na osobistym koncie na TT lub ogólnokrajowa telewizja czy rozgłośnia radiowa, która podaje je na antenie.

  Kary za naruszenie ciszy wyborczej w Polsce nie są wygórowane. Ciekawostką niech będzie, że w Hondurasie kara finansowa, grożąca za to samo przewinienie może wynosić nawet 500 minimalnych wynagrodzeń, zaś w Nikaragui za złamanie ciszy wyborczej można trafić za kratki na 30 - 180 dni, a w Meksyku nawet na 3 lata.

  Cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy, dzień przed głosowaniem i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. Tomasz Bolt


  Po co nam cisza wyborcza?


  Cisza wyborcza to czas refleksji. Na kilkanaście godzin przed głosowaniem mamy chwilę na poukładanie sobie wszystkich myśli, wiadomości i faktów, które udało nam się zebrać w czasie całej kampanii wyborczej. Cisza wyborcza pozwala ograniczyć szum informacyjny i nieuczciwą konkurencję kandydatów. Cisza wyborcza to czas zarówno dla wyborców jak i dla kandydatów, choć dla tych drugich jest z pewnością dużo bardziej stresująca.

  Cisza wyborcza stworzyła rytuał oczekiwania w komitetach wyborczych do późnych godzin nocnych, w oczekiwaniu na najnowsze sondaże. Pomimo tego, że oficjalne wyniki wyborów są znane zwykle kilka dni po głosowaniu, przy dużej dysproporcji głosów, kandydaci już mogą zacząć świętowanie i przygotowanie się do dalszej ciężkiej pracy w samorządach.

  Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze


  Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smogowi i jackowi mówimy nie

  smogowy jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  prezydent do zmiany : przypomnijmy sobie fakty i ciągle niespełniane obietnice - rozliczmy go przy urnie z 16 lat niegospodarności , konieczna jest nowa osoba na tym stanowisku - każda będzie...rozwiń całość

  prezydent do zmiany : przypomnijmy sobie fakty i ciągle niespełniane obietnice - rozliczmy go przy urnie z 16 lat niegospodarności , konieczna jest nowa osoba na tym stanowisku - każda będzie lepsza, nawet p. Małgorzatazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z ciszą wyborczą

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Cisza wyborcza to bardzo zły pomysł. Kampania wyborcza to czas walki, rywalizacji, mobilizowania wyborców. Nagle 24 godziny przed głosowaniem udajemy, że nic się nie dzieje. Pomysłodawcy -...rozwiń całość

  Cisza wyborcza to bardzo zły pomysł. Kampania wyborcza to czas walki, rywalizacji, mobilizowania wyborców. Nagle 24 godziny przed głosowaniem udajemy, że nic się nie dzieje. Pomysłodawcy - ustawodawcy ciszy wyborczej, traktują ludzi jak wariatów, którzy muszą "ochłonąć", a potem narzekają na niską frekwencję wyborczą. PRECZ Z CISZĄ WYBORCZĄ.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OSTRÓW WIELKOPOLSKI WYBIERA

  ANKIETER (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Trzymam kciuk za WYBORY 2018i.

  Oby wygrał Pan Motylewski, to całe Parcele Zacharzewskie będą w końcu miały normalne chodniki!

  Gdyby przez całe dziesięciolecia nie był tak aktywnym działaczem ,...rozwiń całość

  Trzymam kciuk za WYBORY 2018i.

  Oby wygrał Pan Motylewski, to całe Parcele Zacharzewskie będą w końcu miały normalne chodniki!

  Gdyby przez całe dziesięciolecia nie był tak aktywnym działaczem , przewodniczącym osiedla
  i radnym, to połowa Parceli Zacharzewskich miałaby, do tej chwili, gruntowe ulice bez oświetlenia.

  Życzę Panu Motylewskiemu sukcesu w wyborach, bo ma duże doświadczenie polityczne i techniczną wiedze przydatną w zyciu miasta…

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MOTYLEWSKI POWINIEN WYGRAĆ

  JAK WYŻEJ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mieszkańcy Ostrowa szukają zatrudnienia w swoim mieście.Mówią, że nie jest łatwo...

  Miejsca pracy, w obecnych czasach,
  tworzą prywatni przedsiębiorcy.

  Właśnie doświadczony przedsiębiorca z...rozwiń całość

  Mieszkańcy Ostrowa szukają zatrudnienia w swoim mieście.Mówią, że nie jest łatwo...

  Miejsca pracy, w obecnych czasach,
  tworzą prywatni przedsiębiorcy.

  Właśnie doświadczony przedsiębiorca z kilkudziesięcioletnim stażem,
  a takim jest Pan Motylewski, może dać miastu szansę
  i pomóc otworzyć również nowy rynek pracy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cisza wyborcza

  Dariusz L. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Moim zdaniem, cisza wyborcza powinna być ujednolicona w całej UE. Właśnie w takich kwestiach UE powinna zabrać głos. Niby dlaczego Niemcy jej nie mają?

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Najczęściej komentowane

  Najczęściej czytane