Wybory parlamentarne 2019. Edukacja gorącym tematem w kampanii. Podwyżki dla nauczycieli, program nauczania, religia, edukacja seksualna

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Zaktualizowano 
Politycy wszystkich partii mówią o podwyżkach dla nauczycieli. Kto i ile chce dać pracownikom oświaty? CO z religią w szkołach i edukacją seksualną? Co z ciężkimi podręcznikami i programem nauczania? KLIKNIJ w GALERIĘ i CZYTAJ!
Podwyżki dla nauczycieli to pytanie, na które wszyscy odpowiadają: tak! Tylko o ile i w jakim czasie. Religia w szkole czy nie? Edukacja seksualna - w jakiej formie? Jak ma wyglądać szkoła przyszłości i czego trzeba uczyć nasze dzieci. W szkołach po wyborach ma rozpocząć się strajk włoski. Temat pieniędzy dla oświaty i źródeł finansowania jest jednym z najgorętszych. Wybory parlamentarne 2019 już 13 października.

Edukacja to jeden z najważniejszych tematów w programach wyborczych wszystkich partii. Przed wyborami prześcigają się w propozycjach poprawy szkolnictwa:

  • PiS zamierza kontynuować dotychczasowe działania,
  • Koalicja Obywatelska chce utworzyć Komisję Edukacji Narodowej,
  • Lewica wycofać religię ze szkół.

Politycy wszystkich partii mówią o podwyżkach dla nauczycieli.

Nie będzie lepszej szkoły, bez lepiej wynagradzanych nauczycieli - to mówią dziś wszystkie partie polityczne w Polsce

KLIKNIJ I SPRAWDŹ, CO MAJĄ W PROGRAMACH NA TEMAT EDUKACJI KOMITETY WYBORCZE:

Wybory parlamentarne 2019. Edukacja gorącym tematem w kampan...

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za podwyżkami dla nauczycieli?

Wybory parlamentarne 2019. Najważniejszy temat programów wyborczych

Poprawa polskiego szkolnictwa to jeden z najważniejszych tematów programu wyborczego każdej partii, choć można odnieść wrażenie, że jak do tej pory, donośnie nie wybrzmiał w kampanii wyborczej.

Jeśli chodzi o obietnice przedwyborcze, edukacja daje partiom szerokie pole do popisu.

Część nauczycieli i rodziców (według PiS tylko ta inspirowana przez opozycję) zgłasza przecież całą listę problemów. Od września do szkół średnich chodzi tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

Niektóre placówki pękają w szwach, a zajęcia w nich prowadzone są do późnych godzin wieczornych. Nie da się też przejść obojętnie wobec frustracji wielu nauczycieli rozczarowanych zarobkami. Ich niedawny strajk nie dał im oczekiwanego efektu.

Do tego szerokim echem odbiły się słowa Sławomira Broniarza, szefa ZNP, który wskazał kilka dni temu, że część nauczycieli w przyszłym roku może zarabiać poniżej minimalnej pensji krajowej po tym, gdy rząd podwyższy ją do 2,6 tys. zł brutto
.
Według ZNP, FZZ oraz partii opozycyjnych, polskie szkolnictwo przypomina dziś bombę z opóźnionym zapłonem, której lont już się nie tli, a płonie.

Politycy partii rządzącej widzą to inaczej. Powtarzają, że wszelka krytyka jej poczynań nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, jest wymysłem opozycji oraz trzymających z nią środowisk. Choć partie różnie interpretują wprowadzone zmiany, to zgodne są co do tego, że trzeba podwyższyć nauczycielom wynagrodzenia.

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak zwykle czcza gatka.

G
Gość

Jak zwykle czczą gratka.

G
Gość

Albo jest problem niskich zarobków albo nieodpowiedni program nauczania edukacyjnego.

Dodaj ogłoszenie