reklama

Wybory parlamentarne 2015. Partie ujawniają kandydatów do Senatu

Łukasz KłosZaktualizowano 
Od lewej od góry: Bogdan Borusewicz(PO) i Andrzej Grzyb (PO). <br>Od lewej na dole:  Jerzy Miotke(PiS) i Danuta Sikora ( PiS).
Od lewej od góry: Bogdan Borusewicz(PO) i Andrzej Grzyb (PO). Od lewej na dole: Jerzy Miotke(PiS) i Danuta Sikora ( PiS). collage fotoreporterzy DB
Szef pomorskiej PO chce, by Bogdan Borusewicz powtórzył sukces w wyborach do Senatu. PiS kontrkandydata w Gdańsku jeszcze nie ma.

Bogdan Borusewicz, legenda Solidarności, od dekady nieprzerwanie marszałek Senatu, będzie kandydatem pomorskiej Platformy w nadchodzących senackich wyborach. Takie rozwiązanie widziałby szef PO na Pomorzu:
- To byłby zaszczyt dla Platformy i nadzieja, że w kolejnej kadencji pan marszałek obejmie ponownie funkcję przewodnią w Senacie - podkreśla Sławomir Neumann.

- To już w PO zrezygnowali z planu, by pan Borusewicz otworzył gdańską listę do Sejmu? - pyta Andrzej Jaworski, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim.

W słowach politycznego konkurenta coś jest na rzeczy. Z naszych informacji wynika, że wśród działaczy PO istotnie pojawiał się nieformalny pomysł, by - nawet kosztem jednego mandatu w Senacie - wzmocnić listę sejmową o "mocne nazwisko".

Bogdan Borusewicz pociągnie listę PO?

Borusewicz w każdych wyborach bił na głowę swoich konkurentów politycznych. Przed czterema laty w jednomandatowym okręgu w Gdańsku zdobył rekordowy wynik prawie 150 tys. głosów! Choć ordynacja do Sejmu różni się od senackiej, to ten wynik daje nadzieję na dobry rezultat jesiennych wyborów.

- Po odejściu Sławka Nowaka potrzebujemy twarzy, która pociągnie naszą listę. Stawka jest wysoka. Walczymy o utrzymanie władzy, a szef (Sławomir Neumann - dop. red.) ma mnóstwo pracy w rządzie - zdradza nam jeden z rozmówców z Platformy, choć od razu zastrzega, że start Borusewicza do Sejmu to tylko "luźny pomysł".

Szef pomorskiej PO, Sławomir Neumann, studzi dyskusję i przypomina, że proces formowania list wyborczych jest dopiero we wstępnej fazie. Za to sam marszałek Borusewicz komentuje sprawę w salomonowym stylu:
- Do ostatecznych decyzji jeszcze daleko. To, czy wystartuję w wyborach do Sejmu, czy do Senatu, zależeć będzie od tego, gdzie - według zarządu - będę bardziej potrzebny.

"Młody, zdolny, celebryta" z PIS kontrkandydatem dla Borusewicza

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość od kilku tygodni zwleka z ujawnieniem swojego kandydata z Gdańska do Senatu. Przed miesiącem gdańscy działacze PiS zapewniali, że mają poważnego kontrkandydata dla Borusewicza. Kim jest "młody, zdolny, celebryta", jak określali go wówczas działacze?
- Proszę uzbroić się w cierpliwość. Musimy jeszcze chwilę zaczekać - mówi Jaworski.

Kto wystartuje do Senatu,a kogo zabraknie?

Krystalizuje się za to sytuacja w okręgu starogardzkim. Wśród kandydatów do Senatu z PO najprawdopodobniej zabraknie Andrzeja Grzyba ze względu na stan zdrowia.

- Nie wiem, czy sił mi starczy na kolejną kadencję - przyznał wczoraj w rozmowie z nami.

Jak dowiadujemy się, na start z listy PiS w okręgu starogardzkim duże szanse ma Danuta Sikora, obecnie radna pomorskiego Sejmiku. Inny z sejmikowych radnych PiS, Roman Giedrojć, wystartuje najpewniej z okręgu słupskiego.

- To dobra kandydatura. Kolega jest rozpoznawalny w swoim regionie - przyznaje Janusz Śniadek, szef struktur PiS w zachodniej części województwa.

Śniadek wskazuje również na kolejną osobę: Jerzego Miotke, niegdyś wiceprezydenta Gdyni, a także byłego wiceprzewodniczącego rady.

Jednak to wszystko to na razie tylko regionalne przymiarki. Ostateczne decyzje o kształcie list zarówno w PO jak i w PiS zapadną w Warszawie.

Najważniejsze informacje z Pomorza! Niezbędne informacje, terminy, jedynki na listach, atmosfera w partiach.

WYBORY PARLAMENTARNE 2015

Dowiedz się więcej o : PARTIACH, KANDYDATACH, PROGRAMACH

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
karolina

udzialy do dwoch mlynow i łąk nadnoteckich sprzedam ksiega wieczysta
kontakt793401706

J
Jagoda

Borusewicze itp działacze z invitro dostaną swoją działkę od podobnych do nich i to im starczy...

S
Stella Maris

promującego niektórych polityków z tej partii, cóż z tego że Marek F. to lewicowiec ale pecunia non olet. Vide Stella M

g
gość

mogą się nadać do tej roli

s
skokiem z Luxemburga

...

A
AJ kingsmaker

"pyta Andrzej Jaworski, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim"

szef czego ???

c
cep

za sztuczne zaplodnienie dostanie jedynke

M
Mati.

"Młody, zdolny, celebryta" z PIS, a może już inaczej? Stary, gamoń, celebryta z PO?

Dodaj ogłoszenie