Wybiorą zawodowych

  Wybiorą zawodowych

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 400 marynarzy składało w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce uroczystą przysięgę wojskową. To przedostatnia przysięga, w której udział brali żołnierze, podlegający obowiązkowej służbie wojskowej.
  Od nowego roku w Polsce będzie najprawdopodobniej obowiązywała jedynie zawodowa służba wojskowa. Co ciekawe, z marynarzy, którzy teraz składali przysięgę, będą wybierani już kandydaci do zawodowego wojska.
  120 - ochotników zaczęło szkolenie do korpusu marynarzy zawodowych
  Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce to jedyna szkoła w Polsce, gdzie szkoleni są przyszli marynarze. Rocznie przez jednostkę przewija się kilka tysięcy osób. W większości są to mężczyźni, którzy podlegają obowiązkowej służbie wojskowej. Teraz jednak sytuacja ma się zmienić.

  - Po powrocie z przepustek marynarze, którzy właśnie składali przysięgę, będą się szkolić od 1 do 3 miesięcy w kilkudziesięciu specjalnościach wojskowych - wyjaśnia kpt. Robert Biernaczyk, oficer prasowy CSMW w Ustce. - Po zdaniu egzaminów zasilą jednostki pływające i brzegowe Marynarki Wojennej. Szeregowi po ukończeniu szkolenia podstawowego i specjalistycznego zasilą szeregi Żandarmerii Wojskowej, Sił Powietrznych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

  W grudniu odbędzie się ostatnia przysięga marynarzy odbywających zasadniczą służbę wojskową. W 2009 roku przysięgę składać będą tylko ochotnicy. Warto dodać, że w listopadzie rozpoczęło się już pilotażowe szkolenie ochotników do korpusu marynarzy zawodowych. 120 ochotników zostało poddanych szkoleniu w wybranych specjalnościach wojskowych. Jego okres będzie wynosił od 4 do 6 miesięcy.

  Po raz pierwszy w Marynarce Wojennej specjalistom morskim zostaną nadane jednocześnie kwalifikacje cywilne związane z gospodarką morską. Na razie to jedyne takie rozwiązanie w Polsce.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo